Podzim na silnicích: Tohle si ohlídejte, ať vás nic nezaskočí

Praha - Nepředvídatelné počasí, rychlý soumrak a hrozba nenadálého sněžení jsou jen část problémů, do kterých se řidič může na podzim dostat.

Podzimní podmínky představují pro řidiče a jejich auta mnohem větší výzvu než suché, teplé a dlouhé letní dny. Jízda je náročnější a je potřeba počítat s nástrahami, na které lidé během letního ježdění zapomínají. Počasí a nízké teploty hrají stále větší roli. Pojďme si zopakovat aspoň základní pravidla, která je potřeba si připomenout, abyste dojeli včas a bezpečně.

Zvažte včasné přezutí na zimní gumy

Kdo dojíždí sadu letních pneumatik, docela riskuje. Sjetý dezén a především stáří pneumatik mohou dostat řidiče do problémů kvůli nízké přilnavosti. Zatímco v létě bývá tepleji a silnice jsou především suché, podzimní provoz se odehrává stále častěji na vlhké a kluzké silnici.

Například spadané mokré listí a bláto natahané na silnice zemědělskou technikou může klouzat stejně „dobře" jako sníh a led, proto zvažte, zda přezout na kvalitní zimní pneumatiky dříve. „V říjnu a listopadu se jen výjimečně dostávají teploty přes 20°C, takže zimní pneumatiky již tolik netrpí na rychlé opotřebení vlivem vysokých teplot," připomíná Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA.

Zimní pneumatika lépe odvádí vodu a především si velmi dobře poradí s blátem. Také lépe pracuje v nízkých teplotách, vždyť ranní teploty se mnohdy pohybují již kolem nuly. „Pozor si dejte na rychle se měnící podmínky na silnici, už to místy začíná klouzat právě na spadaném listí a na blátě," varuje Svoboda.

Zkontrolujte světla a mlhovky

Klíčové je také funkční osvětlení. Řidič by měl mít především seřízená světla, s čímž pomůže prakticky každý servis, jedná se o velmi rychlý zákrok a není to moc drahé. Kvůli krátícím se dnům stále častěji jezdíme v šeru nebo ve tmě a nyní vedle poučky "být viděn" také potřebujeme sami vidět.

Seřízený kužel světel pomůže lépe vidět například chodce u krajnice, ale také překážky na silnici. "Pokud není vůz vybaven automatickým nastavením sklonu světlometů, nezapomeňte při jízdě s naloženým kufrem upravit sklon světel, abyste neoslňovali ostatní řidiče," připomíná Tomáš Svoboda.

Kdy, čím a jak často měnit motorový olej? Rady experta

Samostatnou kapitolou jsou mlhová světla. Ranní mlhy samozřejmě volají po jejich používání, ale nezapomeňte také mlhovky vypnout, když nebezpečí mlhy pomine. Mlhovka oslňuje a například při jízdě po dálnici je nepříjemná a fixuje pohled ostatních řidičů, kteří pak přehlédnou třeba rozsvícená brzdová světla.

Připravte se na ranní námrazu

Řidič by měl také počítat s tím, že ráno již může auto pokrývat lehká námraza. Zkontrolujte svou zimní výbavu a preventivně již doplňte do ostřikovačů nemrznoucí směs. Ověřte, zda vám dobře funguje elektrické vyhřívání zadního okna a případně zrcátek.

Na podzim a v zimě potřebujeme velmi často ostřikovat čelní sklo, vyměňte staré stírací lišty za nové. Šmouhy na čelním skle lámou světlo a značně to pak snižuje bezpečnost, neboť je výhled řidiče omezen. Pamatujte také, že se mnohem rychleji špiní světla, tak je nezapomeňte pravidelně čistit.

Související

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo pracuje na další změně bodového systému pro řidiče

Čeští řidiči si zřejmě budou muset dávat větší pozor při odbočování. Nově by jim mohlo hrozit udělení čtyř trestných bodů, pokud budou odbočovat nebezpečně. Šlo by tak o další úpravu bodového systému, který se naposledy měnil na začátku letošního roku. 

Více souvisejících

auto Auto ESA Podzim

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 6 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy