Zlobí vás v zimě auto? Pomůže pár jednoduchých triků

Praha - Teploty v minulých dnech padaly pod minus dvacet stupňů. Připravte sebe i své auto na to,až se mrazy zase vrátí.

Řidiči často zapomínají na drobné pomůcky a výbavu, která jim usnadní život v opravdu nízkých teplotách hluboko pod bodem mrazu. Přitom nemusí utrácet horentní sumy, spíše je třeba se připravit dopředu a myslet na pár drobností. Máme pro vás několik tipů, jak vždy snadno a rychle i se zamrzlým autem odjet.

Užitečnou pomůckou, vedle škrabky na led, je kapesní rozmrazovač v rozprašovači nebo ve spreji. Nenechávejte ho ale v autě, noste ho s sebou domů. Ráno pak stačí ostříknout například kliku a gumové těsnění kolem dveří, abyste se snadno dostali do auta a nic nepoškodili. Přimrzlé těsnění můžete snadno utrhnout a zničit, to samé platí třeba o stěračích. Gumičky proto také před použitím ošetřete rozmrazovačem.

Někdy si lze ale v nouzi vystačit i bez chemického rozmrazovače. Pokud máte na oknech námrazu, lze se jí zbavit i obyčejnou vodou, ve které pro vyšší účinek můžete rozpustit trochou soli. Pozor, nikdy nepolévejte skla horkou vodou, jinak by vám mohla teplotním šokem prasknout! Klidně použijte v nouzi studenou vodu z kohoutku, i ta má teplotu vyšší než bod mrazu a na odstranění mírné námrazy bohatě stačí.

Majitelé dieselů by pak měli zbystřit, když hrozí dlouhodobě teploty pod -15°C. "Nafta obsahuje parafín a ten v teplotách pod -20°C začíná krystalizovat," upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Takové palivo zatuhne a diesel nenaskočí. Pomocníkem jsou kvalitní aditiva do nafty oddalující bod tuhnutí a pomůže také pravidelné tankování plné nádrže.

Nezapomeňte používat kvalitní nemrznoucí směs do ostřikovačů. Když se teploty mohou pohybovat pod -20° C, běžná náplň už nemusí stačit a může hrozit její zatuhnutí. Přikupte si proto směs zaručující bod tuhnutí aspoň v -30° C, což už by mělo stačit. Pokud kupujete silný koncentrát například do -40° C a ředíte ho vodou, používejte k ředění výhradně destilovanou vodu, nikdy ne obyčejnou vodu.

Hluboké mrazy dávají zabrat akumulátorům a často pak neotočíte ani startérem. "Slabý akumulátor pocítí nejvíce majitelé dieselů, kteří potřebují motor před nastartováním žhavit," připomíná Foltýn. Právě proto se do dieselů používají výkonnější akumulátory.

Před startováním také vypínejte všechny spotřebiče. Nezapínejte rádio, vyhřívání sedadel nebo vyhřívání oken a zrcátek. Teprve až když motor naskočí, zapněte ostatní spotřebiče. Jinak riskujete, že si rychle vybijete akumulátor a už nenastartujete.

Zvažte koupi startovacích kabelů. Když už je nebudete potřebovat vy, můžete jimi pomoci nastartovat auto někoho jiného. A jak se startuje přes kabely? Nejprve připojte červený kabel na kladný pól vybité baterie, následně jeho druhý konec na kladný pól nabité baterie. Potom napojte druhý kabel, většinou černý nebo modrý, na záporný pól nabité baterie a druhý konec na ukostřené místo ve vybitém autě, ideálně na bloku motoru. Většina aut na to má speciální výstupek s piktogramem.

Nejprve nastartujte auto s nabitou baterií. Až se otáčky motoru ustálí na volnoběhu, zkuste startovat druhé vybité auto. "Pozor, netočte startérem déle než pár sekund, neboť dochází k nadměrnému přehřívání startovacích kabelů," radí Pavel Foltýn. Při odpojování startovacích kabelů pak postupujte v obráceném pořadí od konce.

Související

Více souvisejících

auto Zima

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy