Kupujete ojeté auto? Návod jak poznat stočený tachometr

Praha - Až třetina ojetých vozů v České republice má upravený tachometr. To poškozuje nejen prodejce, ale především zákazníky.

Koupě ojetého vozu se stočeným tachometrem je pro většinu kupujících jednou z největších obav. Poznat s naprostou jistotou auto se stočeným tachometrem je obtížné, ale základní indicie by měl rozeznat každý kupující. Přinášíme několik tipů, podle kterých můžete snadno stočené auto poznat.

Stav interiéru

Mezi základní indicie patří nezvykle velké opotřebení interiéru, neúměrné vzhledem ke stavu tachometru. Všímejte si detailů, jako je třeba stav čalounění, koberců, plastů kolem prostoru pro nohy a také stav pedálů, volantu a řadící páky. Napoví například i stav čalounění zavazadlového prostoru, nebo vzhled tlačítek elektrického ovládání oken či knoflíků kolem rádia.

Pokud má například auto poškrábané plasty kolem řadící páky, ošoupanou kůži na volantu a potrhané čalounění sedačky, bude mít najeto spíše přes 200 000 km než necelých 100 000 km. "Vypracovali jsme vlastní postupy, které zvyšují možnosti odhalení přetočených tachometrů na maximum," říká například za Auto ESA Pavel Foltýn.

Testovací jízda

Mnohdy ale nestačí jen kontrola interiéru a je potřeba zevrubnější kontrola vozu. Hodně toho o kupovaném autě napoví testovací jízda, jak se auto chová a v jakém stavu má podvozek a třeba spojku. Důležité je prohlédnout také motorový prostor a spodek vozu. Auto po pár desítkách tisíc a několika stovkách tisíc kilometrů vypadá úplně jinak. Všímejte si i koroze kolem výfuku, stavu zavěšení a podobně.

"Zdokonalujeme své postupy odhalování úprav tachometrů už osmnáct let. Jejich součástí je i vizuální vstupní kontrola, kdy technik kontroluje mimo jiné i stav interiéru a právě zmiňovaných částí vozu. Díky důslednému dodržování těchto postupů při prověřování skutečného stavu tachometrů odmítáme vykoupit denně na 70 % nabízených vozidel," doplňuje Foltýn.

Úřední záznamy

Spoustu informací o konkrétním autě ale ani poměrně zkušený kupující nemá možnost jen tak při kupování auta od někoho na ulici prověřit. Jde především o servisní historii vozu, záznamy z technických prohlídek či o informace od pojišťovacích společností, zda vůz nefiguruje v jejich databázi jako auto po totální nehodě.

"Nespoléháme se jen na kontroly interiéru, motoru či záznamů v technickém průkazu. Zjišťujeme i dodatečné informace o opravách a ověřujeme, zda někdo s informacemi v dokladech nemanipuloval," dodává Foltýn.

Tyto rozsáhlé služby jsou ale často placené a zaberou dost času, i když existují i rychlejší neplacené alternativy. Přesto by se měl mít kupující na pozoru a pokud má pochybnosti, neměl by auto kupovat. Riskuje nejen ztrátu peněz, ale také potíže se spolehlivostí nebo vážnou dopravní nehodu. Vždy je lepší se obrátit na prověřeného prodejce ojetých vozů, který má vypracovanou vlastní metodiku ověřování původu a historie nabízených aut.

Související

Více souvisejících

auto Autobazar Tachometr

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 55 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy