Staráte se správně o auto? Tento servis je naprostá nutnost

Praha - I přes spotřební povahu moderních aut by se nemělo zapomínat na aspoň základní servis, který každé auto potřebuje.

Moderní automobily si pomalu získávají image spotřebního zboží. Zatímco před pár desítkami let bylo jen prosté nastartování osobního auta složitá procedura, dnes jen zmáčknete knoflík a jedete. A nejsme tak daleko od doby, kdy už auta budou jezdit úplně sama.

Ve vší té automatizaci a samočinnosti však motoristé postupně zapomínají na základní servisní úkony, které jejich auto potřebuje a samo si je neudělá. Přeci jen je to pořád složitý stroj, který podléhá přirozenému opotřebení jako cokoli, co denně používáme.

Jak moc se auto a jeho komponenty opotřebovávají záleží samozřejmě na způsobu používání. Automobilky sice nastavují pro své modely různé servisní intervaly (nejčastěji v kilometrech nebo letech), ale někdy je pro zajištění vysoké spolehlivosti vozu, především pak ojetého, lepší tyto intervaly upravit.

Výměna oleje

Mezi naprosto zásadní věci patří pravidelné výměny motorového oleje spolu s olejovým filtrem. Olej je pro motor životně důležitý a čím je starší, tím se jeho schopnost mazat motor výrazně snižuje. Zejména pak v momentě, kdy je motor a olej studený.

Nejen u nových, ale především u ojetých aut je lepší mnohdy nesmyslně dlouhé intervaly výměn výrazně zkrátit. "Některé značky doporučují výměnu třeba až po 30 000 km, ale praxe ukazuje, že například malý turbodiesel nebo přeplňovaný benzínový motor potřebují nový olej každých 10 až 15 000 km," radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

Ve vlastním zájmu proto měňte olej včas a nebojte se investovat do kvalitního oleje správné specifikace. Pokud máte turbodiesel s filtrem pevných částic, je naprosto nezbytné přesně dodržet výrobcem předepsanou specifikaci oleje. Jinak může dojít k nenávratnému poškození filtru pevných částic a jeho výměna jde často do desetitisíců.

Výměny oleje ale vyžadují i některé typy automatických převodovek. "Například oblíbená automatická šestistupňová převodovka DSG ve vozech Škoda nebo Volkswagen potřebuje měnit olejovou náplň nejpozději každých 60 000 km," doporučuje Foltýn.

Rozvodové řemeny

Další důležitým krokem je pravidelně měnit rozvodové řemeny. Ať už se jedná o řemenový pohon příslušenství, jako je alternátor či kompresor klimatizace, nebo o samotné řemenové pohony vačkových hřídelí, vždy je potřeba nepřekračovat výrobcem předepsaný interval.

"Pokud dojde k selhání rozvodového řemenu, může se motor v nejhorším případě tzv. potkat a tím se nenávratně zničí," varuje Foltýn. Kontrolu a případnou výměnu ale vždy svěřte profesionálům. V některých případech je potřeba udělat spoustu servisních úkonů spolu s tím, například vyměnit vodní pumpu či napínací a vodící kladky řemenu.

Výměna kapalin

Motoristé také poměrně často opomíjejí pravidelné výměny chladící a brzdové kapaliny. Chladící kapalina pak postupně ztrácí své vlastnosti a hůře chrání motor nejen proti přehřívání, ale i proti zamrznutí v nízkých zimních teplotách. Chladící kapalina by se měla vyměnit ideálně každé čtyři roky, nejpozději po šest letech. U brzdové kapaliny záleží na použití auta, ale déle než šest až osm let byste ji v autě nechávat neměli.

Další jednoduchý servisní úkon, který ale zvládnete sami, je například pravidelná kontrola tlaku vzduchu v rezervním kole. Defekt vás může potkat kdykoli a pokud vozíte v autě rezervu, přece nechcete, aby i ona byla podhuštěná.

Související

Více souvisejících

auto

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy