Praha - I když jsou nyní pohonné hmoty levnější, než bývalo zvykem, spotřeba paliva stále patří ke sledovaným veličinám. Víte ale, jak ji poměrně snadno snížit?
Benzín i nafta sice nyní stojí pod třicet korun za litr. Přitom před lety stál litr skoro čtyřicet korun. Motoristé ale i tak spotřebu paliva řeší. Lze ji ještě vůbec nějak snížit?
Na spotřebu má vliv především styl jízdy, ale také technická kondice automobilu a věci, které s sebou vozíte. A samozřejmě pak mají na spotřebu vliv třeba i pneumatiky. Některé záležitosti můžete ovlivnit hůře, jiné naopak velmi. Například stylem jízdy můžete změnit spotřebu naprosto zásadně.
Pokud chcete jezdit úsporně, musíte jezdit plynule. Jezdit konstantní rychlostí se dá ale jen na prázdné silnici nebo dálnici, takže každý musí v běžném provozu akcelerovat nebo brzdit. "Zkuste ale jezdit tak, jako by vaše auto brzdy nemělo a využívejte maximálně jeho setrvačnost," radí Pavel Foltýn z Auto ESA.
Brzděním totiž pouze měníte energii paliva, které jste spálili, v nevyužité teplo. Využívejte proto setrvačnost svého auta. Sledujte provoz a situaci na silnici daleko před sebou a když víte, že budete muset zpomalit, sundejte včas nohu z plynu a nechte auto dojet setrvačností. Uvidíte, jak daleko auto dojede bez paliva.
Při jízdě na delší vzdálenosti například po dálnici se na spotřebě významně podílí i rychlost, jakou pojedete. Pokud udržujete na dálnici například 120 km/h nebo 140 km/h má velký rozdíl. Navíc čím rychleji budete chtít jezdit, tím častěji vás ostatní pomalejší řidiči donutí zpomalovat a následně více akcelerovat. To dále zvýší vaši spotřebu.
"Rozdíl ve spotřebě se pak může pohybovat i v několika litrech na 100 km," připomíná Foltýn. Výsledný rozdíl v čase, během kterého dojedete do cíle, ale bude minimální, jen v řádu několika minut. S ohledem na spotřebu také plánujte trasu a pokud můžete, nechte si větší časovou rezervu, ať vás to nenutí jezdit rychleji.
Vaši spotřebu ovlivní i trasa, po které jezdíte. Ne vždy je nejkratší trasa nejúspornější, proto hledejte takovou cestu, kde nehrozí zácpy, popojíždění v koloně u křižovatky, časté brzdění a akcelerace a podobně. Někdy i o několik kilometrů delší avšak plynulejší trasa vám může citelně snížit dlouhodobou spotřebu paliva.
Na spotřebě se podílí i to, v jakém stavu je vaše auto a jeho příslušenství. Spotřebu velmi ovlivňují také pneumatiky. Například pokud teď v létě dojíždíte zimní pneumatiky, počítejte s jejich vyšším valivým odporem a vyšší spotřebou. "Podhuštěné pneumatiky se také negativně projevují na spotřebě, navíc zhoršují i ovladatelnost auta," upozorňuje Foltýn. Na ovladatelnosti a brzdné dráze se ale mohou negativně projevit i extrémně přehuštěné pneumatiky, proto následujte doporučení výrobce a hustěte pneumatiky na předepsaný tlak.
Zejména při cestách po dálnici vyšší rychlostí spotřebu ovlivňuje i aerodynamický odpor, proto z auta odmontujte například střešní nosič a další příslušenství namontované vně auta, pokud je nepoužíváte. Prostý střešní box zvýší spotřebu o 10 až 15 %. Spotřebu zhorší i stažená okénka, proto používejte raději klimatizaci, která nezhorší spotřebu tolik jako právě stažená okna.
Zanedbávaný servis se ale také podílí na horší spotřebě. U benzínových motorů mohou hodně udělat nové kvalitní zapalovací svíčky. A taková drobnost, jako je třeba přidírající se ložisko nebo zkroucený brzdový kotouč zvyšuje tření v kole a tím i spotřebu.
Související
Tragédie v Číně. Muž v autě zabil desítky lidí, Si slibuje přísný trest
Evropa se musí přizpůsobit zákazu. Jde o auta se spalovacími motory
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák