Praha - Projít dnes přes technickou kontrolu je mnohem obtížnější. Kontroly jsou přísné a všímají si i detailů, nad kterými se dříve nikdo ani nepozastavil.
Zatímco s novým autem musíte na povinnou technickou kontrolu (STK) až za čtyři roky, pak na vás prohlídka čeká každý druhý rok. Po změně zákonů jsou nyní prohlídky výrazně přísnější a důkladnější a kontroloři si všímají i věcí, které dříve přehlíželi. Seznamte se s nejčastějšími vadami, kvůli kterým vám tzv. „technickou" dnes nedají.
1. Nesprávné rozměry pneumatik patří mezi jedny z hlavních důvodů, proč motoristé od STK odjíždějí s nepořízenou. Je potřeba dodržet správný rozměr pneumatik a ráfků, který máte napsaný ve velkém technickém průkazu vozidla. "Pozor si dejte zejména na dodržení správného profilového čísla pneumatiky," radí Pavel Foltýn z Auto ESA.
2. Dnes vás ale z technické vyhodí i za příliš sjeté pneumatiky nebo za různé typy pneumatik na každém kole. Každá náprava musí mít obě kola stejné specifikace, na což také někteří zapomínají. Nyní nad tím jen málokterý technik na STK přimhouří oko.
3. Únik provozních kapalin je rovněž vážná závada, kvůli které nemusíte technickou dostat. Sice se v průběhu životnosti vozidla počítá s drobnou netěsností například kolem převodovky nebo motoru, ale pokud olej z motoru viditelně odkapává, budete mít na STK velký problém. To samé platí i pro únik brzdové nebo chladící kapaliny, s tím vás také vyhodí.
4. Zejména majitelé dieselů si musí dát pozor na odstraněný filtr pevných částic. Dnešní prohlídky vyžadují napojení vozidla na diagnostiku a také vizuální kontrolu výfukového systému. Většinou to technici snadno poznají a pokud máte filtr pevných částic odstraněný, technickou kontrolou a měřením emisí neprojdete.
"Plno lidí nechce utrácet za repasi filtru pevných částic nebo jeho čistění, přitom taková práce je levnější než následná zpětná montáž celého nového filtru," říká Foltýn. Zatímco cena repase se může pohybovat kolem pěti až osmi tisíc korun, celý nový filtr s příslušenstvím a prací montáže vás může znovu přijít klidně na více než dvacet tisíc korun. Jeho odstranění je nesmyslné a nevyplácí se.
5. S výfukem souvisí i hlučnost, zejména pokud jste provedli na autě nějaké tuningové úpravy. Schválené doplňky homologované pro konkrétní typ vozidla a pro silniční provoz vadit nemusí, ale amatérské úpravy mají nyní mnohem větší problém. Nemusí jít ani o samotnou hlučnost, ale klidně jen o to, že použijete třeba nehomologovaný díl výfuku, například neschválený katalyzátor nebo koncový tlumič, který nemá potřebnou certifikaci pro provoz na veřejné silnici.
6. Oblíbenou úpravou je například i dodatečné zatmavení skel. Jenže minimální světelná propustnost předních bočních oken a čelního okna je stanovená zákonem a některé zatmavovací nebo reflexní folie jsou již zakázané. S takovými vás od STK rovněž vyhodí.
7. Naprosto zbytečnou věcí, na kterou lidé před STK zapomínají a kvůli které je pak z kontroly vyhodí s nepořízenou, jsou nefunkční světla. "Každý si zvládne sám před STK ověřit, zda mu svítí brzdová světla, blinkry, potkávací či parkovací žárovky a podobně," připomíná Pavel Foltýn. Navíc u většiny aut zvládne i průměrně zručný člověk výměnu žárovky svépomocí.
Pokud vás povinná technická prohlídka čeká a vy chcete bez problémů projít, obraťte se na odborný servis, který nabízí službu přípravy vozu pro STK. Pomůže například odstranit vážné vady, seřídit brzdy a podobně, takže byste pak na technické prohlídce neměli mít problém.
Související
Tragédie v Číně. Muž v autě zabil desítky lidí, Si slibuje přísný trest
Evropa se musí přizpůsobit zákazu. Jde o auta se spalovacími motory
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 9 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák