Rady, jak připravit auto na dlouhou cestu na dovolenou

Praha - Nekomplikujte si cestu na dovolenou tím, že zanedbáte přípravu svého auta. Asistence v zahraničí může být velmi drahá a ne vždy spolehlivá.

Je jedno, jestli plánujete cestu jen po okolí, nebo jestli se chystáte k moři jako skoro milion dalších Čechů. Vždy se vyplatí nepodceňovat přípravu svého auta na cestu. Důkladnou kontrolou a včasným servisem můžete předejít drahým problémům a ve výsledku si ušetříte čas a hlavně peníze. V zahraničí totiž může být mimořádný servis a asistence v nouzi velmi nákladný špás.

Například pneumatiky si zvládne zkontrolovat každý, aniž by kvůli tomu musel do servisu. Plno lidí však v létě dojíždí starou sadu zimních pneumatik a to není úplně dobrý nápad, zejména pokud se s takto obutým autem chystají v tropických teplotách k moři.

"Zimní pneumatika se ve vyšších teplotách přehřívá a hrozí její defekt," varuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Zvláště myslete na to, že auto bývá cestou na dovolenou naložené na hranici své kapacity a to klade na pneumatiky mnohem vyšší nároky. Zimní pneumatiky také ve vysokých letních teplotách značně prodlužují brzdnou dráhu a zhoršují ovladatelnost. A také zvyšují spotřebu paliva.

Myslete ale i na stav nouzové rezervy, před cestou ji odmontujte a zkontrolujte, zda je v ní dostatečný tlak a neuchází. Pokud chcete mít jistotu, přikupte si sadu na rychlou opravu pneumatiky. Další užitečnou pomůckou na cestě mohou být startovací kabely pro případ, že vám selže akumulátor.

Pamatujte také na to, že při cestě k moři hrozí například u mýtných bran nebo na vytížených komunikacích dlouhé kolony, ve kterých se motor nestačí chladit náporem vzduchu. Ve vysokých letních teplotách je tedy klíčový stav chlazení motoru.

"Než vyjedete, přesvědčte se, že vám dobře funguje chladič a že spíná jeho ventilátor," doporučuje Foltýn. Zkontrolujte také hladinu chladící kapaliny a případně ji dolijte. Pro případ nouze s sebou vezměte alespoň litr destilované vody na dolití do chladiče.

Psali jsme: Cestování Čechů se mění. Volím jiné destinace, ubytování i způsob dopravy V Chorvatsku teď hrozí tisícové pokuty. Na tohle si dejte pozor
 

Zvažte také, zda by nebylo lepší provést blížící se plánovanou servisní prohlídku a výměnu oleje s předstihem. Pokud se vám blíží termín servisu, určitě je lepší si ho odbýt před cestou na dovolenou, ať máte auto zkontrolované u profesionálů a s novým olejem. Servis pomůže například i s kontrolou brzdové soustavy a podvozku.

Brzdy dostanou například v alpských průsmycích opravdu zabrat, zvláště s naloženým autem. Brzdová kapalina se snadno dostane s teplotou přes 200°C, destičky a kotouče se rozžhaví na více než 500°C. Nepodceňujte proto stav brzdového obložení a brzdové kapaliny.

"Nezapomínejte ale zkontrolovat i takové věci jako třeba klimatizaci," radí Pavel Foltýn. Stav kompresoru klimatizace a chladícího média je pro pohodlnou cestu při vyšších venkovních teplotách důležitý. Také se vyplatí klimatizaci vyčistit a dezinfikovat, pokud jste tak ještě po zimě neučinili.

Z detailů pak ještě nezapomeňte na povinnou výbavu, náhradní žárovky, lékárničku a také přibalte alespoň litr motorového oleje. Při náročné cestě může být spotřeba oleje v motoru vyšší, než na jakou jste zvyklí. Není výjimkou, že při tisícikilometrové cestě například do Chorvatska spotřebuje motor až litr oleje.

Vedle přípravy auta ale nezapomeňte také připravit sebe. Především si dobře naplánujte trasu a sledujte aktuální dopravní informace, například to, kde jsou po vaší trase uzavírky či dopravní omezení a kde se na frekventovaných trasách tvoří kolony. S těmi počítejte hlavně u mýtných bran a nyní i na hranicích, například Rakousko obnovilo kontroly na hranici se Slovinskem.

Speciálně cestou do Chorvatska si dejte pozor na neoznačená policejní auta, která měří rychlost. Zatímco v Rakousku jsou policejní vozy vždy označené, slovinská a hlavně chorvatská policie používá rovněž neoznačená auta k měření rychlosti. Pokuty za překročení rychlosti se v Chorvatsku a Slovinsku pohybují v přepočtu od asi tisícikoruny za malé porušení až po více než 50 000 korun pro největší "závodníky".

Související

Více souvisejících

auto dovolená Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 23 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy