Jak správně a výhodně vybrat ojeté auto? Nabídka je velká

Praha - Vyznat se na trhu ojetých aut je při dnešní široké nabídce poměrně obtížné. Abyste dobře koupili, to vyžaduje opatrnost a důležité je nechat stranou emoce. Mnohdy se také vyplatí nenásledovat aktuální (a pomíjivé) módní trendy a skutečně koupit takové auto, které především vyhovuje vašim potřebám.

Předně se rozhodněte, který typ auta vlastně potřebujete a k čemu ho budete používat. Rozmyslete si, v jakém obsazení budete nejčastěji jezdit, zda potřebujete například pěti nebo sedmimístné auto a jak veliký by měl být zavazadlový prostor.

Ohledně velikosti kufru byste také měli vědět, co s sebou nejčastěji vozíte a jak praktický zavazadlový prostor potřebujete. Pokud převážíte často objemné neskladné věci, určitě se vám bude hodit spíše klasické kombi nebo MPV. "Vyhledávané jsou také osobní verze menších dodávek, v nabídce jich máme hned několik desítek," doporučuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Pokud ale vozíte hlavně tašky nebo menší věci, uvítáte spíše klasický hatchback nebo liftback.

Do výběru svého vozu byste měli zohlednit také to, kde s ním budete jezdit a jak často. Pokud hledáte auto, které bude sloužit především na dojíždění do práce a do města, možná by vás mohl uspokojit menší vůz s malým motorem a nízkou spotřebou. S menším autem se také lépe parkuje a je na něj nižší pojištění.

Ohledně paliva je pak dobré zvážit, kolik kilometrů najezdíte každý rok. Při nízkých nájezdech, přibližně do 15 000 km, se ještě pořád vyplatí především benzín. Ten má smysl i tehdy, pokud jezdíte krátké trasy a často vypínáte a znovu startujete motor. Na delší trasy a velké kilometrové nájezdy se zase více hodí diesel. "Při volbě alternativního paliva, například LPG nebo CNG, byste měli vzít v úvahu i dostupnost čerpacích stanic," upozorňuje Foltýn.

Spousta lidí také přemýšlí nad tím, zda potřebují vůz s pohonem 4x4 a vyšší světlou výškou podvozku. Jistě, pokud jezdíte pravidelně do míst s nezpevněnou vozovkou a sníženými adhezními podmínkami, může se čtyřkolka a auto s vyšším podvozkem (například SUV) hodit.

Psali jsme: Pozor na zaplavená auta z Německa a Francie. Jsou na trhu v ČR Vozíte kolo vzadu na autě? Můžete přijít o řidičák. Tohle je letos jinak  

Myslete ale na to, že vozy s pohonem všech kol jsou těžší a mají vyšší spotřebu paliva, tak si nekupujte čtyřkolku pro jistotu, ale skutečně jen tehdy, pokud ji potřebujete pravidelně. To, že pojedete jednou nebo dvakrát za rok na hory, ještě neznamená, že byste na parkoviště ke sjezdovce nevyjeli pouze s běžným autem na kvalitních zimních pneumatikách.

Pro kupujícího ojetého auta jsou určitě důležitým faktorem při rozhodování také finance. Nedopouštějte se ale obvyklé chyby některých kupujících a nedávejte jen do nákupu samotného auta všechny dostupné prostředky. Nechte si nějaké peníze bokem, které můžete použít na případné opravy a investice. To samé ostatně platí i při koupi úplně nového auta.

Každé auto potřebuje pravidelný servis, pneumatiky a další spotřební díly, takže na to myslete. Ohledně financí také zvažte, zda by se vám vyplatilo kupovat auto na protiúčet. Rozhodněte se, zda vůz platit ihned v hotovosti, nebo jestli chcete raději využít různých způsobů financování. "Kupujícím lze doporučit i sjednání pojištění auta, především pak proti odcizení a havárii," připomíná Pavel Foltýn.

Související

Více souvisejících

auto Autobazar

Aktuálně se děje

před 28 minutami

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

před 42 minutami

před 1 hodinou

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 2 hodinami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 6 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii

Indicko-pákistánský konflikt už není jen regionální spor. Nepřímo do něj vstupují i Spojené státy a Čína. Washington podporuje Dillí dodávkami moderní výzbroje, zatímco Peking posiluje vojenské kapacity Islámábádu. Z lokálního napětí se tak stává zástupný střet dvou supervelmocí o vliv v jižní Asii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy