Málo známé městečko Mladá Vožice se pyšní hned několika pamětihodnostmi. Mezi nejstarší patří zvonice z 15. století, která se dodnes pyšní pseudogotickou fasádou. Dále je to barokní kostel sv. Martina nebo barokní zámek. Na kopci uprostřed města se pak tyčí kaple Nanebevzetí Panny Marie. Málo kdo si dnes uvědomí, že v těchto místech kdysi stával královský hrad. Druhý hrad vyrostl opodál a dodnes na město shlíží shůry. Některé pasáže z jejich historie jsou dodnes záhadou.
Mladá Vožice je menší město v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Leží přibližně 17 km severovýchodně od města Tábor. Samotné město se rozkládá na svazích zdejších kopců a v údolí kolem Novoveského potoka a řeky Blanice. Mezi hlavní dominanty jistě patří vrch, který je dnes korunován kaplí Nanebevzetí Panny Marie. Přitom právě zde, na vrcholu vysokého a v krajině osamělého kopce, stával kdysi královský hrad, pod nímž se následně rozvíjela osada, dnešní město Mladá Vožice.
Největší zajímavostí zdejšího hradu je fakt, že se z jeho počátků nedochovaly žádné písemné zmínky. Není tedy možné přesně říci, kdo a kdy hrad přesně postavil. Jednalo se ovšem o značně strategické místo na dominantním kopci nad řekou Blanicí, podél níž se táhla důležitá obchodní stezka. Vzhledem k tomu, že byl později hrad zařazen králem Karlem IV. mezi důležité královské hrady, je pravděpodobné, že jeho stavitelem byl skutečně král. Jako nejpravděpodobnější se jeví Václav II., syn Přemysla Otakara II. a to někdy na konci 13. století, kdy královská moc přišla o hlavní oporu v kraji, kterou do té doby byl hrad v Chýnově dál na jihu. Přesná a jistá odpověď ale neexistuje.
První písemná zpráva pochází až z roku 1318. Jedná se též o první zmínku o osadě Mladá Vožice. Konkrétně se zmiňuje Vilém a po něm Velislav z Vožice, nejspíše první ze zástavních držitelů hradu. Karel IV. zařadil v roce 1353 hrad Vožice mezi hrady, které neměly být napříště zastavovány. Ovšem již za časů jeho syna Václava IV. se hard opět dostává do zástavy šlechtických pánů.
Během časů husitské revoluce drželi hrad přívrženci krále Zikmunda. To se stalo hradu i městečku osudné. Po bitvě u Sudoměře 25. března 1420 obsadil Mikeš Divůček z Jemniště městečko v podhradí a po pětidenním obléhání dobyl hrad slavný vojevůdce Jan Žižka. Hrad byl opraven a stal se opět trnem v oku nedalekým husitským obyvatelům města Tábor, proto byl hrad znovu v roce 1425 dobyt. Zatímco městečko bylo obnoveno a přežilo do dalších časů, vypálený a rozbořený hrad zanikl navždy.
Na místě zříceného hradu dal v roce 1646 tehdejší majitel vožického panství Kryštof Karel Přehořovských z Kvasejovic vystavět mariánskou kapli. Ke stavbě přitom bylo použito kamene ze zřícenin hradu, který tak zcela zmizel a dodnes je tak otázkou, jak jeho původ, tak jeho podoba.
Mnohem lépe se dochoval hrad Šelmberk, který byl vystavěn někdy na počátku 14. století jedním z členů šlechtického rodu Buziců. Staveništěm se mu stal skalnatý ostroh na dominantním vrchu severně od města Mladá Vožice. Šelmberk, poprvé zmiňovaný v roce 1318, tak byl po nějakou dobu šlechtickým sousedem a konkurentem královskému hradu ve Vožici.
Páni ze Šelmberka zde sídlili pouze do konce 14. století, kdy hrad přešel do majetku Aleše z Rýzmburka. Zatímco o osudech hradu ve Vožici během husitských bouří máme písemné zprávy, o tom, co se dělo s hradem Šelmberk není známo. Až od poloviny 15. století se pouze vynořují zprávy o prodejích hradu a tak tomu je až do 16. století. Tehdy byl hrad nejspíše za časů Michala Španovského částečně renesančně přestavěn. Právě Michal Španovský byl majitelem jak vožického panství, tak šelmberského. Obě panství tak poprvé spojil a jako své hlavní sídlo si zvolil právě hrad Šelmberk. V sousedství starého hradního paláce vzniklo nové zámecké křídlo. Hrad získal též novou hradbu s výstavní renesanční bránou.
Hrad by udržován a obýván i na počátku 17. století, ovšem za třicetileté války byl nejspíše zpustošen a následně opuštěn. Část zdiva se následně sesula a v 18. století byl hrad rozebírán pro stavbu domů v okolních vsích. Ve 20. letech 19. století dal tehdejší majitel panství Leopold Kuenburg, který už sídlil na novém zámku v Mladé Vožici, opravit hradní věž, která byla nejlépe zachovalou částí hradu. V přízemí nechal prolomit vstup a na vrcholu zřídil nové cimbuří. Z věže se tak stala rozhledna a z okolí starého hradu pak anglický park.
Zatímco po královském majestátu na dominantním kopci nezůstal kámen na kameni, městečko Mladá Vožice, které se mezi tím rozrostlo u jeho úpatí, dnes skýtá mnoho dalších turistických zajímavostí. Naopak 2 kilometry vzdálený hrad Šelmberk dodnes nabízí krásné výhledy z hradní věže a možnost prozkoumat hradní zříceniny, včetně sklepení. V dané termíny se zde konají i dobové akce a představení.
Související
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
historie , hrady a zámky , cestování
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 23 minutami
Silvestr v Česku je zatím klidný. Policie uzavřela nábřeží, v ulicích jsou policisté s dlouhými zbraněmi
Aktualizováno před 48 minutami
Živě Svět vstupuje do roku 2025, Česko už v něm je. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
včera
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
včera
Německo chce prodloužit kontroly na hranicích s Českem
včera
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
včera
Po čtvrtstoletí u moci čelí Putin nové výzvě: Návratu Donalda Trumpa
včera
Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili
včera
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
včera
Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková
včera
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
včera
Mohou USA uspět v Sýrii? Zbývá jim prakticky jediná možnost
včera
Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné
včera
Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní
včera
Změny počasí, výhra Trumpa, války i revoluce v Sýrii. Co přinesl rok 2024?
včera
Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira
včera
Dálniční známky zdražují. Poslední možnost nákupu za starou cenu je dnes
včera
Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase
včera
Tálibán vystavil definitivní stopku zaměstnávání žen. Z bizarního důvodu
včera
25 let u moci. Jak se Putin vyrovnal s drsným dětstvím a udržel v Kremlu tak dlouho?
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude
Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě