Toulky po málo známých koutech naší vlasti: Mladá Vožice se chlubí dvěma záhadami opředenými hrady

Málo známé městečko Mladá Vožice se pyšní hned několika pamětihodnostmi. Mezi nejstarší patří zvonice z 15. století, která se dodnes pyšní pseudogotickou fasádou. Dále je to barokní kostel sv. Martina nebo barokní zámek. Na kopci uprostřed města se pak tyčí kaple Nanebevzetí Panny Marie. Málo kdo si dnes uvědomí, že v těchto místech kdysi stával královský hrad. Druhý hrad vyrostl opodál a dodnes na město shlíží shůry. Některé pasáže z jejich historie jsou dodnes záhadou.

Mladá Vožice je menší město v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Leží přibližně 17 km severovýchodně od města Tábor. Samotné město se rozkládá na svazích zdejších kopců a v údolí kolem Novoveského potoka a řeky Blanice. Mezi hlavní dominanty jistě patří vrch, který je dnes korunován kaplí Nanebevzetí Panny Marie. Přitom právě zde, na vrcholu vysokého a v krajině osamělého kopce, stával kdysi královský hrad, pod nímž se následně rozvíjela osada, dnešní město Mladá Vožice.

Největší zajímavostí zdejšího hradu je fakt, že se z jeho počátků nedochovaly žádné písemné zmínky. Není tedy možné přesně říci, kdo a kdy hrad přesně postavil. Jednalo se ovšem o značně strategické místo na dominantním kopci nad řekou Blanicí, podél níž se táhla důležitá obchodní stezka. Vzhledem k tomu, že byl později hrad zařazen králem Karlem IV. mezi důležité královské hrady, je pravděpodobné, že jeho stavitelem byl skutečně král. Jako nejpravděpodobnější se jeví Václav II., syn Přemysla Otakara II. a to někdy na konci 13. století, kdy královská moc přišla o hlavní oporu v kraji, kterou do té doby byl hrad v Chýnově dál na jihu. Přesná a jistá odpověď ale neexistuje.

První písemná zpráva pochází až z roku 1318. Jedná se též o první zmínku o osadě Mladá Vožice. Konkrétně se zmiňuje Vilém a po něm Velislav z Vožice, nejspíše první ze zástavních držitelů hradu. Karel IV. zařadil v roce 1353 hrad Vožice mezi hrady, které neměly být napříště zastavovány. Ovšem již za časů jeho syna Václava IV. se hard opět dostává do zástavy šlechtických pánů.

Během časů husitské revoluce drželi hrad přívrženci krále Zikmunda. To se stalo hradu i městečku osudné. Po bitvě u Sudoměře 25. března 1420 obsadil Mikeš Divůček z Jemniště městečko v podhradí a po pětidenním obléhání dobyl hrad slavný vojevůdce Jan Žižka. Hrad byl opraven a stal se opět trnem v oku nedalekým husitským obyvatelům města Tábor, proto byl hrad znovu v roce 1425 dobyt. Zatímco městečko bylo obnoveno a přežilo do dalších časů, vypálený a rozbořený hrad zanikl navždy.

Na místě zříceného hradu dal v roce 1646 tehdejší majitel vožického panství Kryštof Karel Přehořovských z Kvasejovic vystavět mariánskou kapli. Ke stavbě přitom bylo použito kamene ze zřícenin hradu, který tak zcela zmizel a dodnes je tak otázkou, jak jeho původ, tak jeho podoba.

Mnohem lépe se dochoval hrad Šelmberk, který byl vystavěn někdy na počátku 14. století jedním z členů šlechtického rodu Buziců. Staveništěm se mu stal skalnatý ostroh na dominantním vrchu severně od města Mladá Vožice. Šelmberk, poprvé zmiňovaný v roce 1318, tak byl po nějakou dobu šlechtickým sousedem a konkurentem královskému hradu ve Vožici.

Páni ze Šelmberka zde sídlili pouze do konce 14. století, kdy hrad přešel do majetku Aleše z Rýzmburka. Zatímco o osudech hradu ve Vožici během husitských bouří máme písemné zprávy, o tom, co se dělo s hradem Šelmberk není známo. Až od poloviny 15. století se pouze vynořují zprávy o prodejích hradu a tak tomu je až do 16. století. Tehdy byl hrad nejspíše za časů Michala Španovského částečně renesančně přestavěn. Právě Michal Španovský byl majitelem jak vožického panství, tak šelmberského. Obě panství tak poprvé spojil a jako své hlavní sídlo si zvolil právě hrad Šelmberk. V sousedství starého hradního paláce vzniklo nové zámecké křídlo. Hrad získal též novou hradbu s výstavní renesanční bránou.

Hrad by udržován a obýván i na počátku 17. století, ovšem za třicetileté války byl nejspíše zpustošen a následně opuštěn. Část zdiva se následně sesula a v 18. století byl hrad rozebírán pro stavbu domů v okolních vsích. Ve 20. letech 19. století dal tehdejší majitel panství Leopold Kuenburg, který už sídlil na novém zámku v Mladé Vožici, opravit hradní věž, která byla nejlépe zachovalou částí hradu. V přízemí nechal prolomit vstup a na vrcholu zřídil nové cimbuří. Z věže se tak stala rozhledna a z okolí starého hradu pak anglický park.

Zatímco po královském majestátu na dominantním kopci nezůstal kámen na kameni, městečko Mladá Vožice, které se mezi tím rozrostlo u jeho úpatí, dnes skýtá mnoho dalších turistických zajímavostí. Naopak 2 kilometry vzdálený hrad Šelmberk dodnes nabízí krásné výhledy z hradní věže a možnost prozkoumat hradní zříceniny, včetně sklepení. V dané termíny se zde konají i dobové akce a představení.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Aktualizováno před 48 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy