Hrad Veliš: Kam zmizela jedna z největších českých pevností?

Dnes už zbyly jen stopy po kdysi rozsáhlém hradu Veliš, který tehdy vévodil kraji nedaleko města Jičín. Ještě v 17. století patřil mezi důležité zemské pevnosti. Jako málokterý hrad dokázal odolat švédským vojskům. Patřil mezi nejlépe opevněné hrady své doby, přesto následně upadl v nemilost a do dnešních dnů téměř zmizel jak z krajiny, tak z paměti.

Jen nepatrné torzo z kdysi rozsáhlého a bytelně opevněného hradu se dnes tyčí, nebo spíše rozvaluje, na stejnojmenném dominantním vrchu Veliš v nadmořské výšce 429 m. Lokalita se nachází jihovýchodně od Českého ráje, již mimo turisticky vytíženou oblast. Vede sem jen žlutá turistická stezka z nedalekého města Jičín. Zřícenina hradu je tak známá jen opravdovým fajnšmekrům v oblasti historie a hradů.

Příběh samotného místa je přitom více než poutavý a některé jeho kapitoly patří k důležitým částem naší historie. Jednalo se o královský hrad, který zde byl založen nejspíše už na přelomu 13. a 14. století králem Václavem II. Jedná se tak o jeden z hradů z éry posledních Přemyslovců. První písemná zmínka ho však uvádí až v roce 1316, kdy jej Jan Lucemburský zastavil synovi Hynka z Dubé, kterým byl Půta z Frýdlantu. Tehdy k panství patřilo město Jičín a sedm vsí, které ještě koncem 13. století náležely k jičínskému věnnému panství manželky Václava II., královny Guty.

O něco později se zdejší majetky dostávají do rukou Vartemberků a to dědičně. Ve druhé polovině 14. století zde vzniklo i rozsáhlejší panství, které si mezi sebou rozdělovali další generace. Patřilo sem panství troskovské, bydžovské a velišské, které obsahovalo hrady Veliš a Brada a města Jičín a Veselí.

V majetku Vartemberků zůstával hrad i v 15. století. Během husitských válek ho vlastnil Čeněk z Vartemberka, který v rámci bojů přebíhal od katolíků k podobojí a zpět. Tudíž bylo jeho panství pleněno nejprve v roce 1423 husitským vojevůdcem Janem Žižkou a v roce 1426 byly hrady Veliš, Brada a Lipnice a města Jičín, Veselé a Bydžov císařem Zikmundem odebrány jeho synovi Jindřichovi a věnovány jako odúmrť Oldřichovi z Rožmberka, což však nakonec nebylo realizováno. Po Jindřichově smrti roku 1434 na následky zranění v bitvě u Lipan zdědila majetek Machna z Veselé, po jejíž smrti roku 1438 bylo velišské panství rozděleno. Zboží získává Hašek z Valdštejna. Ten býval po roce 1448 nepřítelem Jiříka z Poděbrad, později se však smířili a roku 1452 králi velišské panství převedl. Hrad se tak opět stal královským majetkem. Po Jiříkově smrti si majetek rozdělili jeho synové, konkrétně od roku 1472 vládl na Veliši jeho syn Boček z Kunštátu.

Na konci 15. století se hrad dostal do majetku pánů Trčků z Lípy a na Vlašimi. Za jejich časů v roce 1500 byla na hrad převezena bazilejská kompaktáta, která Trčkové drželi v úschově do té doby na hradě Lipnici. Hrad následně na počátku 16. století prodělal celou řadu významných změn, které se dotkly především jeho opevnění. Hrad získal nové linie předsunutého dělostřeleckého opevnění, zahrnující dělostřelecké bašty pro lehká i těžká děla. Jádro hradu s vysokou hranolovou věží a dvěma paláci si udržovalo svůj charakter pohodlné rezidence, ovšem opevnění z hradu i vzhledem k jeho dominantní poloze udělalo důležitou a strategickou pevnost. 

Na počátku 17. století se hrad dostal do majetku Matyáše z Thunu. Matyáš byl jedním z vůdců stavovského povstání. Po porážce na Bílé hoře musel prchnout ze země a konfiskované panství bylo prodáno Albrechtu z Valdštejna. Ten sice odkázal panství řádu sv. Františka, ale protože byl v roce 1634 zavražděn, k realizaci nedošlo a majetek byl znovu zkonfiskován. Panství Veliš a Staré Hrady koupil hrabě Jindřich Šlik z Holiče. Ten sice ve stavovském povstání stál na straně moravských pánů, ale po svém zajetí na Bílé hoře přestoupil ke katolíkům a byl přijat do císařské armády.

Svou odolnost a pevnost hrad ukázal za třicetileté války, kdy se hrad několikrát pokusili dobýt Švédové, ale nikdy se jim to nepovedlo. I přes své nezměrné kvality bylo roku 1658 císařem rozhodnuto o jeho demolici. Hrad byl následně rozebírán na stavební materiál. Od počátku 17. století byl navíc v blízkosti hradu zřízen čedičový lom, který byl v 19. století rozšířen až do areálu poničeného hradu, což jeho zkázu dokonalo. Dodnes se zachovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie hrady a zámky

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 51 minutami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Většina pasažérů je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla nejméně 124 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď

Oslava příchodu nového kalendářního roku se každým dnem blíží, tím se zlepšuje i předpověď na Silvestra a Nový rok. Podle meteorologů bychom si na přelomu roku měli užít o něco více sluníčka než v těchto dnech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy