Dovolená V Česku zdraží. Stát chce zavést povinný poplatek za rekreaci

Plumlov - Dovolená v Česku se rodinám pravděpodobně prodraží. Chystaná novela o místních poplatcích totiž počítá s tím, že se zvedne poplatek za rekreační pobyt. Dnes je to maximálně patnáct korun na osobu. Nově by se mělo platit zhruba jedno euro tedy 27 korun za noc - poplatek by měl být navíc oproti dnešku pro všechny obce povinný.

V Plumlově na Prostějovsku odhlasovali rekreační poplatek ve výši sedm korun. To, že by ho měli v budoucnu zvýšit až čtyřnásobně se místnímu starostovi nelíbí. "Jako by se naše republika řídila heslem, sedřeme z lidí kůži, jen ať od nich něco vybereme, to není šťastné řešení," komentoval to starosta Plumlova Adolf Sušeň.

V Plumlově nyní na rekreačních poplatcích vyberou ročně asi 40 tisíc – peníze pak vrací třeba do oprav místního kempu - letos nechali udělat nové toalety. To je i záměr ministerstva - motivovat obce, aby peníze vkládaly zpět do cestovního ruchu. "Máme nové sociálky, příští rok budou sprchy, rozvody, odpady...," dodal Sušeň.

Obce se mohou nyní rozhodnout, zda vůbec poplatky vybírat. Strop je 15 korun za osobu na noc. Ministerstvo chce v novele zákona prosadit poplatek 27 korun. Čtyřčlennou rodinu by to při týdenním pobytu vyšlo na zhruba osm stovek.

Podle ministerstva pro místní rozvoj dnes poplatek využívá zhruba jen 14 procent měst a obcí, nově by jej měly vybírat všechny, které mají nějaké ubytovací zařízení.

Zavedení plošné povinnosti se nelíbí ani Svazu měst a obcí. "Jsou obce, kde je třeba jen jeden malý penzion a je otázka, zda by to vybírání nebylo dražší, než kolik ta obec tím vydělá," říká ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

Se zvýšením poplatku svaz souhlasí - motivační by podle něj bylo - pokud by obec vybrané peníze investovala do cestovního ruchu a stát by jí stejnou částku přidala.

Související

Více souvisejících

dovolená poplatky Ministerstvo pro místní rozvoj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy