V okolí Aqualandu Moravia žili Římané i pravěcí lidé. Potvrdil to archeologický výzkum

Pasohlávky - Aqualand Moravia si nedávno vyžádal archeologický výzkum v okolí svého akvaparku. Pracovníci Archeologického ústavu Akademie věd ČR zde našli pozůstatky z druhé světové války, pravěku i Římské říše.

Oblast kolem jihomoravských Pasohlávek patří k archeologicky nejbohatším lokalitám. Místní Aqualand Moravia si nedávno objednal archeologický cýzkum, který tento fakt potvrdil. Pracovníci  Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Brno zde našli pozůstatky z druhé světové války, pravěku i Římské říše.

Právě s Římany je oblast kolem Aqualandu Moravia spojována nejvíce. Nachází se totiž v blízkosti významného archeologického naleziště Mušov-Hradisko, které je zapsáno do seznamu nemovitých kulturních památek. Nalezeny zde byly pozůstatky vojenské pevnosti z období markomanských válek. Návrší na levém břehu Dyje bylo dle výzkumníků pro Římany výhodně položené. Dle předpokladů se zde mohlo sejít i patnáct tisíc vojáků, prostory se využívaly také pro sklad zásob.

Důkazy o pobytu Římanů na území přinesl i archeologický výzkum realizovaný v letošním roce. Ten odhalil například fragment zlaté římské mince, římskou stříbrnou minci s ražbou manželky Marca Aurelia i pozůstatky pecí a ohnišť z doby římské. „Historie Pasohlávek a okolí nás fascinuje, rádi na ni proto upozorňujeme a šíříme povědomí o vztahu této oblasti k Římanům. Wellness zónu jsme například pojmenovali Forum Romanum a i některé bazény nesou názvy odkazující na historii Římské říše,“ komentuje Petr Pavlacký, ředitel Aqualandu Moravia, v tiskové zprávě.

Během tříměsíčního pátrání však archeologové neobjevili pouze spojitosti s dobou římskou. Nalezeny byly desítky objektů spadajících dokonce do doby pravěké. Mezi nejčastější nálezy patřily pozůstatky konstrukcí dřevohlinitých a dřevěných nadzemních staveb. Takzvané kůlové jámy nebo sídlištní jámy mohly sloužit například pro skladování potravin či odpadu. Přesné stáří nálezů však musejí výzkumníci teprve určit. Nejmladší skupinu nálezů poté tvoří objekty z druhé světové války.

Se zajímavostmi z pasohlávské historie a nálezy archeologů se mohou seznámit i turisté. Oblast Hradiska je volně přístupná a je zde atraktivní naučná stezka, v samotné obci se pak zájemci mohou se základními fakty seznámit pomocí informačních tabulí i nejrůznějších výstav. „V blízkosti Aqualandu Moravia, v Pavlově, byl navíc v loňském roce otevřen archeopark, který zaujme svým architektonickým ztvárněním a samozřejmě velice zajímavou expozicí. Návštěvníci si zde mohou lépe představit, jak lidé v této oblasti před asi 25 tisíci lety žili,“ dodává Pavlacký.

Související

Aqualand Moravia.

Aqualand Moravia zažil v roce 2021 rekordní letní sezónu, plánuje investice za miliardu korun

Aqualand Moravia zažil v uplynulém roce 2021 nejúspěšnější letní sezónu za dobu své existence. Ačkoliv měla na celkovou návštěvnost vliv pandemie, a s ní související omezení, hlásí největší český aquapark téměř stejný počet návštěvníků jako v roce 2020. Omezení a uzavírky přitom ovlivnily polovinu roku. Návštěvnost se podařilo „dohnat“ díky novinkám, které opět rozšířily kapacitu areálu. Za rok 2021 aquapark otevřel nový dětský hrad, čímž dokončil první etapu rozšiřování, jenž v součtu vyšla na 200 milionů korun. Nyní jej čeká v následujících třech letech další významné rozšíření s investicemi v hodnotě miliardy korun. Hlavním nováčkem přitom bude nový hotel. Dokončit se má také nový parkovací dům.
Brno

Někteří podnikatelé v turistickém ruchu na jižní Moravě skončí

Nynější stav působí podnikatelům v turistickém ruchu na jižní Moravě mnohamilionové ztráty. I za předpokladu, že se na přelomu května a června otevřou památky, hotely a další instituce, dá se podle analýzy Centrály cestovního ruchu jižní Moravy očekávat, že některé z nich provoz ukončí. Čím déle budou restrikce kvůli šíření nemoci covid-19 trvat, tím více podnikatelů skončí, řekla ČTK ředitelka Centrály Pavla Pelánová.

Více souvisejících

Aqualand Moravia Archeologie pravěk římská říše aquapark

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 38 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy