Území Chebska bylo v minulosti velmi specifické. Město Cheb bylo nejenom centrem samotného regionu, ale také významným městem celoevropského významu. Na Chebsku také docházelo k významným střetům české a německé kultury, a to prakticky až do roku 1948, kdy spadalo do pohraničního pásma se železnou oponou.
Podívejme se však na historii Chebska, tak trochu specifického regionu, pěkně od začátku. Archeologové na tomto území nalezli ojedinělé doklady starého slovanského osídlení z období 6. století, kdy zde zřejmě sídlil kmen Hbanů. Slovany odtud však vytlačilo nově příchozí německé obyvatelstvo během procesu kolonizace. V 10. století Chebsko spadalo pod správu biskupství v Řezně. Území také patřilo k markrabství rodu Děpoldiců. Jeden z členů tohoto rodu, Děpold III. nechal vystavět románský hrad v Chebu. Po smrti Děpolda III. přešlo Chebsko do rukou římskoněmeckého krále Konráda III., který ho později daroval rodu Štaufů. V Chebu velmi často pobýval císař Fridrich I. Barbarossa a asi v roce 1179 nechal zdejší hrad přeměnit na císařskou falc. Zde pak sídlil fojt, který panství spravoval, pokud nebyl císař přítomen.
Někdy v roce 1206 přislíbil chebské území Václavu I. římskoněmecký král Filip Švábský. Chebsko se tak mělo stát věnem jeho dcery Kunhuty, budoucí manželky krále Václava I. Filip Švábský si to však nakonec rozmyslel a Chebska se nevzdal. Až v roce 1266 území získal syn Václava I., tedy Přemysl Otakar II. Chebsko bylo v jeho rukou však pouze do roku 1276, kdy na něj římskoněmecký král Richard z Cornwallu uvalil klatbu. Protože si však Rudolfovu dceru jménem Guta vzal Václav II., stal se v roce 1291 pánem Chebska. Česká vláda zde ovšem opět neměla dlouhé trvání – v roce 1304 si Chebsko přivlastnil král Albrecht I.
Výše popsaný poněkud složitý česko-německý vývoj Chebska přerušil Jan Lucemburský. Právě jemu toto území daroval roku 1322 císař Ludvík Bavor za pomoc v bitvě u Mühldorfu. K mísení prvků české a německé kultury zde však stále docházelo.
V roce 1348 Karel IV. zaručil neoddělitelnost Chebska od českých zemí ve svém Majestátu. Teprve tehdy vlastně došlo k definitivnímu právnímu začlenění Chebska do Českého státu. Ovšem po formální stránce území stále zůstávalo říšskou zástavou, což si Karel IV. ale pojistil stanovou, že Chebska by se musel v případě sporů český panovník dobrovolně vzdát a nechat si ho vyplatit. V roce 1355 navíc panovník zamezil tomu, aby Chebsko mohlo být někdy odtrženo od českého území. Území však mohlo být rozdrobeno, k čemuž později také došlo. Slabý panovník Václav IV. část území ztratil ve prospěch rodu Hohenzollernů. Další ztráty utrpěl také později bratr Václava IV., tedy Zikmund Lucemburský.
Větší přimknutí Chebska k českým zemím je spojené s vládou Habsburků. Tehdy již bylo území chápáno jako tzv. věčná zástava. Také proto došlo ke zdejší rekatolizaci, což Chebsko k českým zemím ještě více přiblížilo. Historikové hovoří v souvislosti s Habsburky o tzv. procesu bohemizace Chebska. Za vlády Marie Terezie došlo k bernímu zahrnutí území Chebska do Českého království. Chebsko ale stále až do roku 1808 spadalo pod církevní správu v Řezně. Císař Josef II. sice už roku 1787 plánoval zahrnout chebské území pod pražskou diecézi, ovšem dokázalo to až císař František I. v již zmíněném roce 1808. Završení procesu bohemizace Chebska je kladeno do roku 1872, kdy to dokládají desky zemské.
Střety české a německé kultury zde byly stále patrné. Po skončení první světové války místní němečtí obyvatelé ostře protestovali proti začlenění Chebska do nové republiky – Československa. Po podepsání Mnichovské dohody obsadila Chebsko německá vojska a začlenila ho do Třetí říše. Po druhé světové válce následoval odsun německého obyvatelstva.
Související
Města v Karlovarském kraji zvažují vypovězení partnerských smluv s Ruskem
Chebsko dnes zasáhlo zemětřesení o síle přes 3 stupně
cheb , historie , Česká republika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě