Opomíjený zámek v Českém ráji? Z gotické pevnosti se stal skvost nad Jizerou

Český ráj oplývá nespočtem krásných památek, ať už přírodních, nebo těch, které stvořila lidská ruka. Patří mezi ně i neprávem opomíjený zámek Hrubý Rohozec, který leží na okraji města Turnov. Záře jeho bílých stěn je dobře viditelná i z jiných zdejších turistických lákadel, například ze zámku Valdštejn. Jeho komnaty přitom skrývají poutavý příběh lidského štěstí i pohromy.

Městečko Turnov se nachází na okraji Českého ráje, asi 30 km severně od Mladé Boleslavi. Lidé tu často projíždějí směrem do Liberce a snadno opomenou výstavný zámek, který se schovává na okraji města. Zámek Hrubý Rohozec se tu přitom tyčí již více jak 700 let. Původně to pochopitelně nebyl zámek, ale gotický hrad, vystavěný kolem roku 1300 rodem Markvarticů.

Byť se dnešní zámecká budova při příchodu od brány nezdá být gotickou pevností, stačí sejít po strmém schodišti dolů do údolí řeky Jizery, kde se každý může přesvědčit, že se zámek dodnes tyčí na vysoké, příkré skále. Odsud byl hrad zcela nedobytný. Ze zbylých tří stran byl původní hrad obehnán širokým a hlubokým příkopem, který se částečně dochoval po pravé straně před vstupní bránou do samotného zámku. Ostatní části příkopu byly zavezeny a zarovnány většinou v 19. století, kdy se zámkem proměnil v moderní rodinnou vilu v empírovém stylu, částečně dozdobenou ve stylu pseudogotiky.

Do těch časů ale prošel původní hrad velkými úpravami. Už na přelomu gotiky a renesance jej Krajířové z Krajku a Vartenberkové velkolepě přestavěli. Původní hrad, který se skládal jen z obvodové hradby, věžovitého paláce a čtverhranné masivní věže, se přeměnil v renesanční zámek s paláci po všech stranách. Arkády na vnitřní straně zámeckých křídel uzavíraly prostorné nádvoří, kterému nově dominovala renesanční věž opatřená o hodinový stroj. Arkádové ochozy byly později zazděny, ovšem dochoval se krásný pozdně gotický balkonek, kde je na jednom z krakorců možné vidět ženskou tvář. Jedná se o Johanku Krajířovou z Krajku, iniciátorku přestavby.

Pozdějším významným majitelem se stal Albrecht z Valdštejna. Ten ho ale spíše vnímal jen jako investici a hned roku 1628 jej prodal Mikulášovi z rodu Des Fours. Tento Mikuláš byl zakladatelem české linie tohoto původně francouzského rodu, který svůj původ odvozoval od předků uhlířů v 10. století. Proto také rodové jméno Des Fours – z pecí.

Potomci Mikuláše rozvětvili rod na několik linií, kromě té rohozecké existovala ještě maloskalská a semilská. Díky důležité listině, tzv. fideikomisu byl však majetek nedělitelný a disponoval s ním pouze nejstarší syn. Zámek Hrubý Rohozec se stal hlavním sídlem tohoto rodu na dalších 400 let a to až do roku 1945.

Předposledním majitelem byl shodou okolností také Mikuláš, celým jménem Mikuláš Vladimír Des Fours-Walderode. Na zámku se svou rodinou žil v prvních desetiletích minulého století. Byl to vášnivý kuřák a lovec. Jeho největší vášní však byla historie, především ta rodinná. Právě jemu vděčí správa zámku za bohaté badatelské informace o rodu, ale také za evidenci a popis snad každého kousku mobiliáře.

Mikuláš Vladimír totiž každý kousek nábytku, každý obraz, každý předmět, opatřil popisem, kdy, proč, jak, od koho a při jaké příležitosti se daná věc dostala na zámek a kde přesně se daná věc nacházela. Jakoby tušil, že po zestátnění zámku v roce 1945 dojde k odvozu nábytku, či jeho kumulaci ve sklepech a na půdě zámku. Až v roce 2009 se podařilo správě objektu vše vrátit na zámek a dle popisu od Mikuláše Vladimíra a dobových fotografií umístit vše na původní místo.

Zestátnění zámku se Mikuláš Vladimír nedožil, zemřel už v roce 1941 na rakovinu hrtanu, což vzhledem k jeho vášni ke kouření není nic překvapivého. Návštěvníci mohou dnes zámek opět procházet v autentické podobě, tak jak ho znal on ve 30. letech minulého století. Vyprávění se týká též jeho rodiny. Byl dvakrát ženatý. První žena utekla neznámo proč od rodiny hned po narození syna Karla Bedřicha. Ten byl pak nepříjemným prvkem v nové rodině, kterou Mikuláš Vladimír založil se svou druhou ženou.

Vztahy nebyly nejlepší jak s otcem, tak s nevlastní matkou. Přesto se Karel Bedřich stal dle fideikomisu po smrti otce posledním majitelem zámku a to až do roku 1945. Jistě zajímavé jsou osudy ostatních členů rodiny, stejně tak okolnosti zestátnění zámku, které Karlovi dovolily zažádat v 90. let o navrácení majetku. Proč se soudní spory vlečou dodnes, se návštěvníci mohou dozvědět při návštěvě zámeckých okruhů.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování zámek Hrubý Rohozec

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 13 minutami

před 17 minutami

před 44 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy