Tajemství hradu Stará Dubá: Jak se z nejkrásnějšího českého hradu stala ruina?

Hrad Stará Dubá se řadí mezi nejstarší kamenné hrady na našem území a mezi první v oblasti Posázaví. Na rozdíl od staršího hradu Český Šternberk však nepřežil bouřlivou dobu poděbradských válek. V jeho zříceninách dnes málo kdo spatří, že se jednalo o výsostné rodiště rodu pánů z Dubé, jejichž hrad svou výstavností a majestátností konkuroval hradům posledních Přemyslovců.

Původní název hradu zněl Dubá. Označení Stará Dubá je až z novověku, kdy se tak připomíná staré opuštěné sídlo. Hrad byl založen nejpozději někdy po polovině 13. století, přesné datum však není známo. Jedná se o tzv. uzavřený hrad, kdy bortící se zdi paláců a věží zavalili hradní nádvoří a v podstatě tak zakonzervovali určité části hradu, možná až do výšky prvního patra. Návštěvníci, kteří dnes hradem prochází, se tak rázem ocitají o několik metrů výš, než byla původní úroveň terénu, což samozřejmě pohled na hrad značně zkresluje. Vzhledem k absenci archeologického výzkumu uchovává lokalita nadále mnohé zajímavé informace o životě hradu. 

Jeho staveništěm se stala ostrožna, která běží podél břehu řeky Sázavy a od zbytku kopce, ze kterého vybíhá, je po delší straně oddělená hlubokým údolím dnes už vyschlého toku. Ze třetí strany jej obtéká menší potok, který se následně vlévá do řeky. Vznikl zde tak zajímavý terénní útvar, který stavitel využil pro výstavbu značně rozměrného hradu. Širokou plošinu z přístupové strany přetínal příkop, za nímž se rozkládal vlastní hrad. Tato přední část hradu měla dispozici pravidelného obdélníka se dvěma paláci na jižním konci, z nichž větší východní byl spojen s válcovou věží. Téměř proti věži na západní straně se rozkládal přední palác a zcela uprostřed nad příkopem byla vstupní brána. Zadní část za dominantní válcovou věží se nacházel další komplex paláců. Tento soubor staveb byl obehnán hradbou a na ní navazovala parkánová zeď, která obepínala celý hrad v širokém oblouku kolem. Jednalo se tak o jeden z největších hradů své doby, který konkuroval hradům královským, jako byl například Křivoklát.

Zajímavostí této lokality je, že již od 13. století patřilo k hradu městečko zvané Odranec, které se nacházelo pod hradem na břehu řeky Sázavy. Městečko bylo obehnáno hradbou s dvojicí bran a se samotným hradem bylo též propojeno hradbami, což zde utvářelo zajímavý organismus, opět konkurující královskému dílu.

Není možné ani přesně určit, kdo by mohl být zakladatelem hradu. První písemná zmínka pochází z roku 1283 a uvádí Ondřeje z Dubé. Právě on, či jeho otec, mohli být zakladateli hradu. Nové sídlo se stalo kolébkou rodu pocházejícího z rozrodu Benešoviců, mezi jehož příslušníky patřil další Ondřej z Dubé, který zastával významné funkce na dvoře Karla IV., například zemského sudího, později popravčího ve Vltavském a Kouřimském kraji.

Dále například Václav, jinak známý jako Vaněk z Dubé, který zde sídlil na přelomu 14. a 15. století. Byl stoupencem krále Václava IV., kterému pomáhal v boji proti panské jednotě, tedy odbojné šlechtě. On sám se přitom stal cílem nepokojů v oblasti, kdy se jeho hradu lstí zmocnil loupeživý soused Jan Zoul z Ostředka. Až zemská hotovost, kterou sem vyslal král Václav IV., udělala ve zdejší oblasti pořádek a hrad se tak vrátil zpět do rukou Vaňka z Dubé. Po jeho smrti v roce 1416 už začaly pro hrad špatné časy.

Za dalšího z vlastníků Kuneše Rozkoše z Dubé, byl hrad nejspíše opět obléhán a dobýván, jelikož se Kuneš proslavil jako další loupeživý rytíř v kraji, čemuž krátce na to udělalo královské vojsko přítrž. Hrad byl následně během první poloviny 15. století opravován, ovšem práce trvaly příliš dlouho, či byl stav hradu opravdu špatný, a někteří majitelé tak raději přebývali v měšťanském domě v městečku Odranec dole pod hradem.

Definitní konec pro hrad znamenalo období poděbradských válek, tedy spory mezi Jiřím z Poděbrad a Jednotnou zelenohorskou. V této době hrad vlastnili Kostkové z Postupic, kteří byli straníky krále, tudíž je pravděpodobné, že byl hrad dobyt vůdcem odboje, Zdeňkem Konopišťským z Konopiště a to někdy kolem roku 1466. Hrad byl obléhán a odstřelován pomocí děl a vrhacích strojů. Tábor obléhatelů je v terénu dodnes dobře čitelný. Ono obléhání pro hrad znamenalo zkázu, jelikož už nikdy nebyl obnoven a osídlen. Z výstavního a majestátního hradu, který patřil ve své době mezi největší, se tak stala zřícenina, následně zvaná jako Stará Dubá.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy