Český unikát, který jinde v Evropě nenajdete? Pyšní se jím Zbiroh

Byť dnešní zámecký resort nabízí spíše vyšší standard luxusu pro hotelové hosty, ukrývá ve svém středověkém jádru nejeden unikát a zajímavost. Ať už je to povaha místa, kde byl původně středověký hrad vystavěn, jeho značné stáří a především vodní zdroj, který není unikátem jen v České republice, ale v celoevropském měřítku.

Řeč je o dnešním zámku Zbiroh, v jehož vnitru však tluče středověké srdce. Jeho novodobé dějiny nebyly nejšťastnější. V letech 1943 až 1945 byl zámek sídlem štábu SS. Poté se areál stal majetkem Československého státu a byl využíván armádou. Ta prostory značně zdevastovaného zámku opustila ke konci 90. let, kdy se zámek dostal do majetku města Zbiroh. To následně zámek prodalo současnému majiteli, který objekt proměnil v zámecký hotelový resort, který dnes nabízí především hotelové služby a pronájmy prostor pro firemní akce. Vedle toho je však v nabídce prohlídka části zámeckého areálu, která představí některé zajímavosti, ať už pravdivé, či lehce zkreslené.

Zámek v dnešní podobě byl slavnostně otevřen v roce 2005 po velké rekonstrukci. Od té doby je možné opět navštívit a obdivovat zdejší komnaty, ať už jako hotelový host či jako návštěvník na dané prohlídkové trase.

Dnešní zámek vznikl v 16. století přestavbou původního středověkého hradu. Mnohdy je původ hradu kladen již do 12. století. Podle legendy hrad založil Zbyněk Zajíc z Valdeka, který při jednom z honů se svou družinou zabloudil. Po západu slunce vyšplhali na nejbližší vrchol, aby se rozhlédli po okolí. Žádné obydlí ale nezahlédli, proto se uložili ke spánku na místě, kde se nacházeli. Ke svému překvapení ráno zjistili, že kolem nich je spousta jeleních parohů. Pán je dal sesbírat a rozhodl se na tomto výhodném místě postavit hrad. Ze sbírání parohů vznikl název Zbiroh. Pravdou však je, že zde kamenný hrad vznikl až během první poloviny 13. století. V roce 1230 zpráva připomíná jisté bratry Chřena a Sulislava ze Zbiroha, ovšem za zakladatele samotného hradu je považován až Břetislav ze Zbirohu, připomínaný v roce 1247. Ani to však neupírá nic na faktu, že se jedná o jeden z nejstarších kamenných hradů u nás.

Zajímavější je ale lokalita, na které byl hrad vystavěn. Staveništěm se stal vrch, který je tvořen z velice tvrdého podloží, konkrétně tzv. buližníkové skály. Pro ni je typická černá nebo černošedá barva, často s příměsí grafitu a především vysoká tvrdost.

Kromě zámeckých budov, které dostaly svou podobu během razantní přestavby v neorenesnačním stylu v letech 1869 až 1870 za časů barona Bethela Heinricha Strousberga, mohou návštěvníci obdivovat část hradních interiérů. Jde především o středověkou kapli, kde se zčásti dochovala původní nástěnná výmalba, nebo původní hradní sklepení.

Z dálky nejlépe viditelným pomníkem středověkého hradu je zámecká věž, původně hradní obranná věž, tzv. bergfrit. Ten sloužil hradnímu pánovi a posádce v době nebezpečí jako poslední útočiště, byl-li zbytek hradu dobyt. I proto se původní vstup do věže nachází až ve výšce první patra. Jedná se navíc o jeden z nejstarších dochovaných bergfitů u nás, který stojí takto samostatně na skalním výběžku, který značně navyšuje výšku samotné věže.

Největší unikát Zbirohu však není bez bližšího pohledu vidět. Nachází se totiž podzemí, respektive jeho hlavní část. Jde o zdejší studnu, která se svou hloubkou 163 metrů představuje nejhlubší studnu v Evropě. O to zajímavější tato studna je vzhledem k podloží, do jakého byla vyhloubena. Ve vertikálním směru se stáčí do šroubovice, což je způsobeno náročným hloubením do mimořádně tvrdé buližníkové skály.

Poslední, ovšem neméně zajímavým faktem je, že zde na zámku Zbiroh ve východním křídle bydlel v letech 1912 až 1928 se svou rodinou malíř Alfons Mucha. Právě zde ve velkém sálu zámku namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování zajímavosti

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy