Český unikát, který jinde v Evropě nenajdete? Pyšní se jím Zbiroh

Byť dnešní zámecký resort nabízí spíše vyšší standard luxusu pro hotelové hosty, ukrývá ve svém středověkém jádru nejeden unikát a zajímavost. Ať už je to povaha místa, kde byl původně středověký hrad vystavěn, jeho značné stáří a především vodní zdroj, který není unikátem jen v České republice, ale v celoevropském měřítku.

Řeč je o dnešním zámku Zbiroh, v jehož vnitru však tluče středověké srdce. Jeho novodobé dějiny nebyly nejšťastnější. V letech 1943 až 1945 byl zámek sídlem štábu SS. Poté se areál stal majetkem Československého státu a byl využíván armádou. Ta prostory značně zdevastovaného zámku opustila ke konci 90. let, kdy se zámek dostal do majetku města Zbiroh. To následně zámek prodalo současnému majiteli, který objekt proměnil v zámecký hotelový resort, který dnes nabízí především hotelové služby a pronájmy prostor pro firemní akce. Vedle toho je však v nabídce prohlídka části zámeckého areálu, která představí některé zajímavosti, ať už pravdivé, či lehce zkreslené.

Zámek v dnešní podobě byl slavnostně otevřen v roce 2005 po velké rekonstrukci. Od té doby je možné opět navštívit a obdivovat zdejší komnaty, ať už jako hotelový host či jako návštěvník na dané prohlídkové trase.

Dnešní zámek vznikl v 16. století přestavbou původního středověkého hradu. Mnohdy je původ hradu kladen již do 12. století. Podle legendy hrad založil Zbyněk Zajíc z Valdeka, který při jednom z honů se svou družinou zabloudil. Po západu slunce vyšplhali na nejbližší vrchol, aby se rozhlédli po okolí. Žádné obydlí ale nezahlédli, proto se uložili ke spánku na místě, kde se nacházeli. Ke svému překvapení ráno zjistili, že kolem nich je spousta jeleních parohů. Pán je dal sesbírat a rozhodl se na tomto výhodném místě postavit hrad. Ze sbírání parohů vznikl název Zbiroh. Pravdou však je, že zde kamenný hrad vznikl až během první poloviny 13. století. V roce 1230 zpráva připomíná jisté bratry Chřena a Sulislava ze Zbiroha, ovšem za zakladatele samotného hradu je považován až Břetislav ze Zbirohu, připomínaný v roce 1247. Ani to však neupírá nic na faktu, že se jedná o jeden z nejstarších kamenných hradů u nás.

Zajímavější je ale lokalita, na které byl hrad vystavěn. Staveništěm se stal vrch, který je tvořen z velice tvrdého podloží, konkrétně tzv. buližníkové skály. Pro ni je typická černá nebo černošedá barva, často s příměsí grafitu a především vysoká tvrdost.

Kromě zámeckých budov, které dostaly svou podobu během razantní přestavby v neorenesnačním stylu v letech 1869 až 1870 za časů barona Bethela Heinricha Strousberga, mohou návštěvníci obdivovat část hradních interiérů. Jde především o středověkou kapli, kde se zčásti dochovala původní nástěnná výmalba, nebo původní hradní sklepení.

Z dálky nejlépe viditelným pomníkem středověkého hradu je zámecká věž, původně hradní obranná věž, tzv. bergfrit. Ten sloužil hradnímu pánovi a posádce v době nebezpečí jako poslední útočiště, byl-li zbytek hradu dobyt. I proto se původní vstup do věže nachází až ve výšce první patra. Jedná se navíc o jeden z nejstarších dochovaných bergfitů u nás, který stojí takto samostatně na skalním výběžku, který značně navyšuje výšku samotné věže.

Největší unikát Zbirohu však není bez bližšího pohledu vidět. Nachází se totiž podzemí, respektive jeho hlavní část. Jde o zdejší studnu, která se svou hloubkou 163 metrů představuje nejhlubší studnu v Evropě. O to zajímavější tato studna je vzhledem k podloží, do jakého byla vyhloubena. Ve vertikálním směru se stáčí do šroubovice, což je způsobeno náročným hloubením do mimořádně tvrdé buližníkové skály.

Poslední, ovšem neméně zajímavým faktem je, že zde na zámku Zbiroh ve východním křídle bydlel v letech 1912 až 1928 se svou rodinou malíř Alfons Mucha. Právě zde ve velkém sálu zámku namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování zajímavosti

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 46 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy