Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z Poděbrad na český trůn

Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále, sehrál důležitou roli v dobách krále Jiřího z Poděbrad. Právě zde se konala důležitá schůzka, která mu následně otevřela cestu ke královskému trůnu. Hrad už přitom pamatoval dvě století dějin českých zemí a osvědčil se jako pevná tvrz i jako pohodlná rezidence.

Hrad Kámen se nachází na Vysočině, v okrese Pelhřimov, konkrétně v obci Kámen asi 5 km od Pacova a 15 km od Pelhřimova. Byť leží na důležité spojnici v této části Vysočiny, jde mezi turisty o poněkud neznámý a neprávem opomíjený hrad. Dnes zde sídlí muzeum Vysočina Pelhřimov, p. o., které nabízí zajímavé expozice. 

Kdo byl přesně zakladatelem hradu, není známo. Stejně tak se přesně neví, kdy byl hrad přesně postaven, nejspíše však po polovině 13. století. Jeho staveništěm se stalo masivní žulové skalisko. Vzhledem k pevnosti a síle místa i samotné stavby dostal hrad název Kámen.

Hlavní částí hradu byl palác, který byl vystavěn na nejvyšším a nejméně přístupném místě skalního masivu. Měl charakter obytné věže, tzv. donjonu. Základy byly založeny v přirozených skalních puklinách, proto je půdorys stavby nepravidelný lichoběžník. Základová skála prochází některými partiemi hradu a tvoří tak částečně jeho suterénní stěny, především pak sklepení. Přízemní prostor byl využíván jako zásobárna a zbrojnice, patro pak jako obytný sál. Přístup do paláce byl kdysi možný pouze dochovanými portálky po padacích můstcích.

Velký sál v patře sloužil obytným a reprezentačním účelům a splňoval všechny požadavky komfortu středověkého bydlení. Prostor osvětlovala řada oken s kamennými sedáky po stranách. Stěny místnosti byly kdysi patrně zatepleny dřevěným obložením, navíc byly zdejší místnosti vytápěny kachlovými kamny. K dispozici byl též záchod, správně řečeno prevét.

První bezpečná zmínka o hradu pochází až z roku 1316, kdy se připomíná Nimír z Kamene. Krátce nato vlastnil hrad Bušek Tluksa, jehož potomci hrad vlastní až na krátké období do období husitských válek. Tluksové patřili k části drobné šlechty, která za velkého zápasu o moc v předhusitských Čechách stála věrně na straně krále Václava IV. a podporovala ho v boji proti odbojnému panstvu. Významným válečníkem z tohoto rodu byl jistě Přibík Tluksa, který bojoval v husitských řadách velmi horlivě. Za něho měl hrad Kámen důležitou úlohu jako husitský opěrný bod mezi Táborem a Pelhřimovem.

Roku 1437 získává hrad koupí Purkart Kamarét z Žirovnice. Purkart byl v dobách vnitřních zápasů o vládu v zemi věrným stoupencem Jiříka z Poděbrad a dal hrad k dispozici ke schůzce Jiřího z Poděbrad a jihočeského velmože Oldřicha z Rožmberka. Jednání se jistě konalo v již zmiňovaném velkém sále a jednalo se o skutečně důležitý politický krok.

Oldřich II. z Rožmberka byl mocným a vlivným šlechticem, který coby katolík stál proti Jiřímu z Poděbrad, tehdejšímu správci českých zemí. Léta před tím docházelo ke střetům poděbradských a rožmberských vojáků. V roce 1449 dokonce Oldřich založil odbojnou Strakonickou jednotu, která měla za cíl zničit moc Jiřího. Konec tomuto odboji měla přinést právě sjednaná schůzka 4. srpna roku 1450 na hradě Kámen. Oba rivalové se zde skutečně domluvili. Oldřich, byť ne zcela dobrovolně, uznal Jiřího z Poděbrad jako zemského správce, což mu později otevřelo i cestu ke královskému trůnu. K němu mu dokonce pomohl Oldřichův syn Jan II., který převzal jihočeské vladařství po svém nemocném otci.

Hrad zůstal nadále pevnou oporou krále Jiřího z Poděbrad, byť sám neměl oporu u svých majitelů, kteří se často měnili. Byli zde páni Trčkové z Lípy, Jan Sádlo ze Smilkova či Malovcové z Pacova. Právě za nich v 17. století zdejší panství opět vzkvétá. Hrad byl přestavěn v rezidenci. Vzniká nové křídlo a nad bývalým schodištěm vyrostla věž.

V 18. století opět hrad ztrácí na významu, často střídá majitele a to až do předválečného období na počátku 20. století. Ovšem jeden z posledních majitelů, svobodný pán Václav Enis z Atteru, se pustil v 2. polovině 19. století do větších stavebních úprav, jimiž však hradu ještě více ublížil, když romantickou snahou o regotizaci znehodnotil staré partie hradu. Genius loci si však zdejší hrad stále uchoval, stejně jako svoji výraznou siluetu na skalisku, která odkazuje na jeho název.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie zajímavosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

27. prosince 2024 20:35

První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho

Ukrajinské ozbrojené síly v pátek zajaly prvního severokorejského vojáka, který nakonec podlehl vážným bojovým zraněním. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy