České středohoří aneb toulky krajinou dávných hradů

Poslední slunečné dny lákají mnoho turistů k toulkám hřejivě zbarvenou krajinou. Komu nestačí dlouhé procházky mezi poli nebo v příměstských parcích, popřípadě se nerad tlačí mezi dalšími turisty na prohlídkách zámků, může vyrazit do míst, kde otvírací doba nehraje roli. Jednou z možností je návštěva přírodních dominant a malebných zřícenin v oblasti CHKO České středohoří. Pro zdolání zdejších vrcholů je nyní ideální počasí.

Krajina hradů, i tak se někdy oblast Českého středohoří nazývá. Jedná se o území se značnou koncentrací hradů na poměrně malé ploše. Návštěvníci si dle svých sil a fyzické kondičky mohou sami zvolit cíl a tím i náročnost terénu. V nabídce jsou hrady a hradní zříceniny na březích řek či na nízkých skalních masivech, ale i opravdové pevnosti, které se vypínají na vysokých kopcích, kde je potřeba počítat s převýšením i 200 metrů a s velice strmými svahy.

Samotné CHKO České Středohoří se nachází v severních Čechách v Ústeckém kraji. Rozkládá od ladných křivek řeky Ohře u města Louny až daleko na sever k úpatí Lužických hor. Mezi zdejší přírodní krásy patří především dávné sopky, které se hrdě vypínají, kam jen oko dohlédne. Tvoří pomyslnou hradbu i nejvyšší dominanty Českého středohoří a ukrývají ve svém stínu, či na svém vrcholu, nejeden hrad. Právě nyní nastává příznivé počasí ke zdolání ten nejvyšších z nich, které nabízí dech beroucí výhledy do dalekého okolí.

Pomyslnou jižní bránu do tohoto zelenavého kraje tvoří trojice hradů: Košťálov, Skalka a Oltářík. Vzdušnou čarou jsou od sebe vzdáleny 1 až 2,5 km a návštěvníci je tak mohou okusit během jednoho dne.

Zřícenina hradu Skalka leží jen na nízkém skalním masivu. Dnes ho tvoří je vysoká okrouhlá věž, tzv. bergfriet. První zmínky o hradu pochází již ze 14. století. Zdejší návštěvu doplňuje nový zámek s expozicí, který se však řídí návštěvní dobou.

Další hrad Oltářík je naopak zříceninou v podobě několika zdí obytného paláce, které jako jediné zbyly z malého hradu vystavěného na vysokém kopci. Byl založen v první polovině 15. století slavným husitským vojevůdcem Jakoubkem z Vřesovic, kterému se během válek podařilo získat v severních Čechách spoustu majetků. Hrad Oltářík sloužil k jejich ochraně.

Třetí zmiňovaný hrad Košťálov se vypíná na kopci vysokém 481 m n. m. a jeho zdolání pak patří mezi nejnáročnější. Toto těžko dostupné místo si vybral stavitel snad již na počátku 14. století. Byť z hradu zbyly už jen ruiny paláce, archeologické výzkumy ukazují, že se původně jednalo o značně velký hrad, dobře opevněný, vybavený četným hospodářským zázemím i rybníčkem. Svou sílu prokázal i během obléhání husity v roce 1422.

Mezi nejrozsáhlejší zříceniny patří jistě hrad Kostomlaty, kde se dochovaly jak ruiny paláců, hradeb tak i dvě okrouhlé věže, jedna z nich přeměněná na rozhlednu. Tento hrad byl vystavěn již v první polovině 14. století. Chvíli ho vlastnil i král a císař Karel IV., který si uvědomoval jeho sílu. Hrad byl během následných husitských válek několikrát obléhán, ale dobyt byl až na poněkolikáté.

Mezi zajímavé cíle patří zříceniny hradu Opárno nedaleko města Lovosice. Založen byl již v před rokem 1350 a i když je dnes v podobě ruin, nabízí krásnou ukázku hradu s plášťovou zdí.

Na druhé straně řeky se vypíná hrad Kamýk, založený na počátku 14. století jako malý, strážný hrad. Jeho název odpovídá i jeho situování, tedy na vysoké, těžce přístupné skále.

Zajímavou dvojici hradních zřícenin tvoří též hrady Kalich a Panna. Oba vyrůstají až v období husitských válek, stejně jako většina dalších v okolí. Nejdříve v letech 1421 až 1423 vystavěl známý husitský vojevůdce Jan Žižka hrad Kalich. Jako katolický protipól tu následně založil Zděnek z Vartemberka hrad Panna, a to výhružně hned na dohled od hradu protivníka. Hrad nejspíše nestačil zcela dokončit a nakonec se ho zmocnili sami husité, kterým patřil i ještě v časech, kdy už v Čechách husitské bouře utichly a opět na trůně seděl lucemburský král, tentokrát Zikmund.

V této malebné krajině se ale nalézá i spoustu dalších dochovaných hradů i skvostných zámků, které nabídnou krásné interiéry a přístřeší v případě nepřízně počasí. Patří sem například Střekov, Budyně nad Ohří, Benešov nad Ploučnicí či Velké Březno.

Související

Více souvisejících

cestování zajímavosti hrady a zámky Česká republika České středohoří

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Breaking News | Právě se stalo

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Většina pasažérů je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo nejméně 124 lidí po havárii letadla. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol

Šest lidí zadrželi a obvinili kriminalisté z Národní protidrogové centrály pro podezření z dovozu kokainu ve velkém rozsahu. Osoby působily jako organizovaná skupina a drogu pašovaly z Peru rozpuštěnou v roztoku v lahvích, které se tvářily víno či jiný alkohol. Policie o případu informovala na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy