České středohoří aneb toulky krajinou dávných hradů

Poslední slunečné dny lákají mnoho turistů k toulkám hřejivě zbarvenou krajinou. Komu nestačí dlouhé procházky mezi poli nebo v příměstských parcích, popřípadě se nerad tlačí mezi dalšími turisty na prohlídkách zámků, může vyrazit do míst, kde otvírací doba nehraje roli. Jednou z možností je návštěva přírodních dominant a malebných zřícenin v oblasti CHKO České středohoří. Pro zdolání zdejších vrcholů je nyní ideální počasí.

Krajina hradů, i tak se někdy oblast Českého středohoří nazývá. Jedná se o území se značnou koncentrací hradů na poměrně malé ploše. Návštěvníci si dle svých sil a fyzické kondičky mohou sami zvolit cíl a tím i náročnost terénu. V nabídce jsou hrady a hradní zříceniny na březích řek či na nízkých skalních masivech, ale i opravdové pevnosti, které se vypínají na vysokých kopcích, kde je potřeba počítat s převýšením i 200 metrů a s velice strmými svahy.

Samotné CHKO České Středohoří se nachází v severních Čechách v Ústeckém kraji. Rozkládá od ladných křivek řeky Ohře u města Louny až daleko na sever k úpatí Lužických hor. Mezi zdejší přírodní krásy patří především dávné sopky, které se hrdě vypínají, kam jen oko dohlédne. Tvoří pomyslnou hradbu i nejvyšší dominanty Českého středohoří a ukrývají ve svém stínu, či na svém vrcholu, nejeden hrad. Právě nyní nastává příznivé počasí ke zdolání ten nejvyšších z nich, které nabízí dech beroucí výhledy do dalekého okolí.

Pomyslnou jižní bránu do tohoto zelenavého kraje tvoří trojice hradů: Košťálov, Skalka a Oltářík. Vzdušnou čarou jsou od sebe vzdáleny 1 až 2,5 km a návštěvníci je tak mohou okusit během jednoho dne.

Zřícenina hradu Skalka leží jen na nízkém skalním masivu. Dnes ho tvoří je vysoká okrouhlá věž, tzv. bergfriet. První zmínky o hradu pochází již ze 14. století. Zdejší návštěvu doplňuje nový zámek s expozicí, který se však řídí návštěvní dobou.

Další hrad Oltářík je naopak zříceninou v podobě několika zdí obytného paláce, které jako jediné zbyly z malého hradu vystavěného na vysokém kopci. Byl založen v první polovině 15. století slavným husitským vojevůdcem Jakoubkem z Vřesovic, kterému se během válek podařilo získat v severních Čechách spoustu majetků. Hrad Oltářík sloužil k jejich ochraně.

Třetí zmiňovaný hrad Košťálov se vypíná na kopci vysokém 481 m n. m. a jeho zdolání pak patří mezi nejnáročnější. Toto těžko dostupné místo si vybral stavitel snad již na počátku 14. století. Byť z hradu zbyly už jen ruiny paláce, archeologické výzkumy ukazují, že se původně jednalo o značně velký hrad, dobře opevněný, vybavený četným hospodářským zázemím i rybníčkem. Svou sílu prokázal i během obléhání husity v roce 1422.

Mezi nejrozsáhlejší zříceniny patří jistě hrad Kostomlaty, kde se dochovaly jak ruiny paláců, hradeb tak i dvě okrouhlé věže, jedna z nich přeměněná na rozhlednu. Tento hrad byl vystavěn již v první polovině 14. století. Chvíli ho vlastnil i král a císař Karel IV., který si uvědomoval jeho sílu. Hrad byl během následných husitských válek několikrát obléhán, ale dobyt byl až na poněkolikáté.

Mezi zajímavé cíle patří zříceniny hradu Opárno nedaleko města Lovosice. Založen byl již v před rokem 1350 a i když je dnes v podobě ruin, nabízí krásnou ukázku hradu s plášťovou zdí.

Na druhé straně řeky se vypíná hrad Kamýk, založený na počátku 14. století jako malý, strážný hrad. Jeho název odpovídá i jeho situování, tedy na vysoké, těžce přístupné skále.

Zajímavou dvojici hradních zřícenin tvoří též hrady Kalich a Panna. Oba vyrůstají až v období husitských válek, stejně jako většina dalších v okolí. Nejdříve v letech 1421 až 1423 vystavěl známý husitský vojevůdce Jan Žižka hrad Kalich. Jako katolický protipól tu následně založil Zděnek z Vartemberka hrad Panna, a to výhružně hned na dohled od hradu protivníka. Hrad nejspíše nestačil zcela dokončit a nakonec se ho zmocnili sami husité, kterým patřil i ještě v časech, kdy už v Čechách husitské bouře utichly a opět na trůně seděl lucemburský král, tentokrát Zikmund.

V této malebné krajině se ale nalézá i spoustu dalších dochovaných hradů i skvostných zámků, které nabídnou krásné interiéry a přístřeší v případě nepřízně počasí. Patří sem například Střekov, Budyně nad Ohří, Benešov nad Ploučnicí či Velké Březno.

Související

Více souvisejících

cestování zajímavosti hrady a zámky Česká republika České středohoří

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy