České středohoří aneb toulky krajinou dávných hradů

Poslední slunečné dny lákají mnoho turistů k toulkám hřejivě zbarvenou krajinou. Komu nestačí dlouhé procházky mezi poli nebo v příměstských parcích, popřípadě se nerad tlačí mezi dalšími turisty na prohlídkách zámků, může vyrazit do míst, kde otvírací doba nehraje roli. Jednou z možností je návštěva přírodních dominant a malebných zřícenin v oblasti CHKO České středohoří. Pro zdolání zdejších vrcholů je nyní ideální počasí.

Krajina hradů, i tak se někdy oblast Českého středohoří nazývá. Jedná se o území se značnou koncentrací hradů na poměrně malé ploše. Návštěvníci si dle svých sil a fyzické kondičky mohou sami zvolit cíl a tím i náročnost terénu. V nabídce jsou hrady a hradní zříceniny na březích řek či na nízkých skalních masivech, ale i opravdové pevnosti, které se vypínají na vysokých kopcích, kde je potřeba počítat s převýšením i 200 metrů a s velice strmými svahy.

Samotné CHKO České Středohoří se nachází v severních Čechách v Ústeckém kraji. Rozkládá od ladných křivek řeky Ohře u města Louny až daleko na sever k úpatí Lužických hor. Mezi zdejší přírodní krásy patří především dávné sopky, které se hrdě vypínají, kam jen oko dohlédne. Tvoří pomyslnou hradbu i nejvyšší dominanty Českého středohoří a ukrývají ve svém stínu, či na svém vrcholu, nejeden hrad. Právě nyní nastává příznivé počasí ke zdolání ten nejvyšších z nich, které nabízí dech beroucí výhledy do dalekého okolí.

Pomyslnou jižní bránu do tohoto zelenavého kraje tvoří trojice hradů: Košťálov, Skalka a Oltářík. Vzdušnou čarou jsou od sebe vzdáleny 1 až 2,5 km a návštěvníci je tak mohou okusit během jednoho dne.

Zřícenina hradu Skalka leží jen na nízkém skalním masivu. Dnes ho tvoří je vysoká okrouhlá věž, tzv. bergfriet. První zmínky o hradu pochází již ze 14. století. Zdejší návštěvu doplňuje nový zámek s expozicí, který se však řídí návštěvní dobou.

Další hrad Oltářík je naopak zříceninou v podobě několika zdí obytného paláce, které jako jediné zbyly z malého hradu vystavěného na vysokém kopci. Byl založen v první polovině 15. století slavným husitským vojevůdcem Jakoubkem z Vřesovic, kterému se během válek podařilo získat v severních Čechách spoustu majetků. Hrad Oltářík sloužil k jejich ochraně.

Třetí zmiňovaný hrad Košťálov se vypíná na kopci vysokém 481 m n. m. a jeho zdolání pak patří mezi nejnáročnější. Toto těžko dostupné místo si vybral stavitel snad již na počátku 14. století. Byť z hradu zbyly už jen ruiny paláce, archeologické výzkumy ukazují, že se původně jednalo o značně velký hrad, dobře opevněný, vybavený četným hospodářským zázemím i rybníčkem. Svou sílu prokázal i během obléhání husity v roce 1422.

Mezi nejrozsáhlejší zříceniny patří jistě hrad Kostomlaty, kde se dochovaly jak ruiny paláců, hradeb tak i dvě okrouhlé věže, jedna z nich přeměněná na rozhlednu. Tento hrad byl vystavěn již v první polovině 14. století. Chvíli ho vlastnil i král a císař Karel IV., který si uvědomoval jeho sílu. Hrad byl během následných husitských válek několikrát obléhán, ale dobyt byl až na poněkolikáté.

Mezi zajímavé cíle patří zříceniny hradu Opárno nedaleko města Lovosice. Založen byl již v před rokem 1350 a i když je dnes v podobě ruin, nabízí krásnou ukázku hradu s plášťovou zdí.

Na druhé straně řeky se vypíná hrad Kamýk, založený na počátku 14. století jako malý, strážný hrad. Jeho název odpovídá i jeho situování, tedy na vysoké, těžce přístupné skále.

Zajímavou dvojici hradních zřícenin tvoří též hrady Kalich a Panna. Oba vyrůstají až v období husitských válek, stejně jako většina dalších v okolí. Nejdříve v letech 1421 až 1423 vystavěl známý husitský vojevůdce Jan Žižka hrad Kalich. Jako katolický protipól tu následně založil Zděnek z Vartemberka hrad Panna, a to výhružně hned na dohled od hradu protivníka. Hrad nejspíše nestačil zcela dokončit a nakonec se ho zmocnili sami husité, kterým patřil i ještě v časech, kdy už v Čechách husitské bouře utichly a opět na trůně seděl lucemburský král, tentokrát Zikmund.

V této malebné krajině se ale nalézá i spoustu dalších dochovaných hradů i skvostných zámků, které nabídnou krásné interiéry a přístřeší v případě nepřízně počasí. Patří sem například Střekov, Budyně nad Ohří, Benešov nad Ploučnicí či Velké Březno.

Související

Více souvisejících

cestování zajímavosti hrady a zámky Česká republika České středohoří

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy