Záhada Kouzelného hradu: Před očima návštěvníků mizel nábytek

Záhady, kouzla a mystika lákala lidi už od nepaměti. Nejinak tomu bylo v 18. století, v dobách, kdy i do našich zemí přichází vlna romantismu. Namísto obor jsou kolem zámků a v jejich okolí zakládány romantické parky, jejichž malebná zákoutí vedle altánků a lesních domů ozdobily též novodobé hrádky a umělé zříceniny. Všechny tyto stavby měly udivovat a okouzlovat. Jeden z nich však více než fasádou udivoval tajemstvím uvnitř.

Už od 18. století se Evropa nesla v duchu nového trendu, kterým byl romantismus. Udával tempo a styl doby jak v literatuře či společenském životě, tak v architektuře. Tón těchto romanticky, až pohádkově smýšlejících časů, hledajících ideál a krásu ve starých dobách, v přírodě či v exotických zemích, se u nás udržel téměř až do počátku 20. století. Kromě známých děl českých autorů, jako je například Máj od Karla Hynka Máchy, se tato doba podepsala i do české krajiny.

Asi nejviditelnější stopou jsou jistě krásné, romantické zámky, které vznikly nebo byly upraveny právě v tomto duchu. Patří sem Hluboká nad Vltavou, Žleby, Sychrov či Bouzov. Vznikají i nové zámky, například Hrádek u Nechanic. Zámecké obory pak často nahrazují rozsáhlé anglické, též zvané romantické parky, plné nejrůznějších starobylých i exotických staveb, jako byly řecké chrámy, mešity, čínské pavilony atd. Mezi nejčastější patřily lesní altánky a domy, hrádky a umělé zříceniny.

Mezi nejslavnější odkazy této doby 18. až konce 19. století je jistě lednicko-valtický areál na jihu Moravy a zdejší stavby, jako Minaret či Janův hrad, který působí jako dávný středověký hrad, přesto je až výtvorem novověkým. Ještě starší romantický park, dokonce první svého druhu u nás, však leží ve Středních Čechách, ve městě Vlašim. Vedle nejrůznějších staveb, jako byl Amorův templ či Čínský pavilon, zde na skalním srázu, vysoko nad údolím řeky Blanice, vyrostl Starý hrad, někdy též označovaný jako Kouzelný.

Je to jedna ze staveb, která zde vyrostla již při zakládání parku v 70. letech 18. století. Je to též jedna z mála staveb, která je dodnes dochovaná a přístupná. I dnes tak mohou návštěvníci vlašimského parku vidět malý hrad sněhově bílé barvy, jak se tyčí na šedohnědé skále vysoko nad ohybem řeky. Tvoří ho jen malý obdélný palác zdobený cimbuřím a u něho stojící vysoká věž, též korunovaná cimbuřím, která poskytuje nádherné výhledy do údolí.

Bohužel, dnešní podobu hrad získal až v 19. století, během další vlny výstaveb romantických zákoutí parku. Původní hrad byl o něco větší. Tvořil ho dům v podobě paláce s doškovou střechou a k němu přirůstající hradní věž, která se podobala té dnešní. Ač byl hrad jinak kamenný, nejspíše kvůli značné dřevěné vnitřní konstrukci a střeše někdy na začátku 19. století vyhořel a když byl obnovován, získal současnou podobu. Největší ztrátu však nepředstavovala nová fasáda, ale ztráta původního vybavení.

Původní hrad totiž lákal ve svých dobách návštěvníky do skromných prostor malého paláce. Návštěvníci v podobě šlechty, vstupovali do přízemí hrádku, kde na ně čekalo několik vystavených kousků starého, jakoby gotického nábytku. Ve chvíli, kdy procházeli síní a kochali se jím, náhle, jako by mávnutím proutku, začal před nimi nábytek mizet. Udivení a fascinování návštěvníci pak o těchto kouzlech všude vyprávěli a i mezi místními si tak Starý hrad získal pojmenování Kouzelný.

Vše údajně spočívalo v tajném zařízení, které bylo pod podlahou. Hrad byl založen na skalním svahu, který strmě padá dolů do údolí, tudíž návštěvník přicházející z planiny na vrcholu, vcházel do vyvýšeného patra, zatímco přízemí bylo přístupné jen ze zadní strany směrem od skalní stěny. Tudy se mimo zrak návštěvníků dalo dostat k mechanismu. Ten na povel milostpána spustili čeledíni a o patro výš se před zrakem udivených návštěvníků začal nábytek přemisťovat a mizet ve zdech a v podlaze.

Jak přesně tento tajný mechanismus vypadal a fungoval, bohužel není známo, nejspíše fungoval na principu různých lan, pák apod., připomínající divadelní jevištní propadliště a obsluhu opony. Hrad však vyhořel a zařízení tak bylo ztraceno. Zůstaly jen nejrůznější legendy a zprávy. Své kouzlo a tajemný půvab má však Kouzelný hrad dodnes.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy