Záhada Kouzelného hradu: Před očima návštěvníků mizel nábytek

Záhady, kouzla a mystika lákala lidi už od nepaměti. Nejinak tomu bylo v 18. století, v dobách, kdy i do našich zemí přichází vlna romantismu. Namísto obor jsou kolem zámků a v jejich okolí zakládány romantické parky, jejichž malebná zákoutí vedle altánků a lesních domů ozdobily též novodobé hrádky a umělé zříceniny. Všechny tyto stavby měly udivovat a okouzlovat. Jeden z nich však více než fasádou udivoval tajemstvím uvnitř.

Už od 18. století se Evropa nesla v duchu nového trendu, kterým byl romantismus. Udával tempo a styl doby jak v literatuře či společenském životě, tak v architektuře. Tón těchto romanticky, až pohádkově smýšlejících časů, hledajících ideál a krásu ve starých dobách, v přírodě či v exotických zemích, se u nás udržel téměř až do počátku 20. století. Kromě známých děl českých autorů, jako je například Máj od Karla Hynka Máchy, se tato doba podepsala i do české krajiny.

Asi nejviditelnější stopou jsou jistě krásné, romantické zámky, které vznikly nebo byly upraveny právě v tomto duchu. Patří sem Hluboká nad Vltavou, Žleby, Sychrov či Bouzov. Vznikají i nové zámky, například Hrádek u Nechanic. Zámecké obory pak často nahrazují rozsáhlé anglické, též zvané romantické parky, plné nejrůznějších starobylých i exotických staveb, jako byly řecké chrámy, mešity, čínské pavilony atd. Mezi nejčastější patřily lesní altánky a domy, hrádky a umělé zříceniny.

Mezi nejslavnější odkazy této doby 18. až konce 19. století je jistě lednicko-valtický areál na jihu Moravy a zdejší stavby, jako Minaret či Janův hrad, který působí jako dávný středověký hrad, přesto je až výtvorem novověkým. Ještě starší romantický park, dokonce první svého druhu u nás, však leží ve Středních Čechách, ve městě Vlašim. Vedle nejrůznějších staveb, jako byl Amorův templ či Čínský pavilon, zde na skalním srázu, vysoko nad údolím řeky Blanice, vyrostl Starý hrad, někdy též označovaný jako Kouzelný.

Je to jedna ze staveb, která zde vyrostla již při zakládání parku v 70. letech 18. století. Je to též jedna z mála staveb, která je dodnes dochovaná a přístupná. I dnes tak mohou návštěvníci vlašimského parku vidět malý hrad sněhově bílé barvy, jak se tyčí na šedohnědé skále vysoko nad ohybem řeky. Tvoří ho jen malý obdélný palác zdobený cimbuřím a u něho stojící vysoká věž, též korunovaná cimbuřím, která poskytuje nádherné výhledy do údolí.

Bohužel, dnešní podobu hrad získal až v 19. století, během další vlny výstaveb romantických zákoutí parku. Původní hrad byl o něco větší. Tvořil ho dům v podobě paláce s doškovou střechou a k němu přirůstající hradní věž, která se podobala té dnešní. Ač byl hrad jinak kamenný, nejspíše kvůli značné dřevěné vnitřní konstrukci a střeše někdy na začátku 19. století vyhořel a když byl obnovován, získal současnou podobu. Největší ztrátu však nepředstavovala nová fasáda, ale ztráta původního vybavení.

Původní hrad totiž lákal ve svých dobách návštěvníky do skromných prostor malého paláce. Návštěvníci v podobě šlechty, vstupovali do přízemí hrádku, kde na ně čekalo několik vystavených kousků starého, jakoby gotického nábytku. Ve chvíli, kdy procházeli síní a kochali se jím, náhle, jako by mávnutím proutku, začal před nimi nábytek mizet. Udivení a fascinování návštěvníci pak o těchto kouzlech všude vyprávěli a i mezi místními si tak Starý hrad získal pojmenování Kouzelný.

Vše údajně spočívalo v tajném zařízení, které bylo pod podlahou. Hrad byl založen na skalním svahu, který strmě padá dolů do údolí, tudíž návštěvník přicházející z planiny na vrcholu, vcházel do vyvýšeného patra, zatímco přízemí bylo přístupné jen ze zadní strany směrem od skalní stěny. Tudy se mimo zrak návštěvníků dalo dostat k mechanismu. Ten na povel milostpána spustili čeledíni a o patro výš se před zrakem udivených návštěvníků začal nábytek přemisťovat a mizet ve zdech a v podlaze.

Jak přesně tento tajný mechanismus vypadal a fungoval, bohužel není známo, nejspíše fungoval na principu různých lan, pák apod., připomínající divadelní jevištní propadliště a obsluhu opony. Hrad však vyhořel a zařízení tak bylo ztraceno. Zůstaly jen nejrůznější legendy a zprávy. Své kouzlo a tajemný půvab má však Kouzelný hrad dodnes.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Breaking News | Právě se stalo

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Většina pasažérů je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo nejméně 124 lidí po havárii letadla. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol

Šest lidí zadrželi a obvinili kriminalisté z Národní protidrogové centrály pro podezření z dovozu kokainu ve velkém rozsahu. Osoby působily jako organizovaná skupina a drogu pašovaly z Peru rozpuštěnou v roztoku v lahvích, které se tvářily víno či jiný alkohol. Policie o případu informovala na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy