Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst zabloudil, či jej se zájmem vyhledal, ví, že zdejší lokalita nabízí podivuhodné svědectví ze starého světa. Už zdálky patrná silueta zbytků hradu v lidech vzbuzuje otázky. Hrad totiž ukrývá zajímavý unikát z díla umění i technologie středověku.

Zajímavé zříceniny leží v západních Čechách, konkrétně jižně od Plzně v okrese Plzeň-jih. Větší okolní obcí jsou Přeštice, skrze kterou však většina turistů míří z Plzně dál do Klatov a navštěvuje především nedaleký hrad Švihov.

Zbytky hradu Roupov se vypínají na vysokém kopci a vévodí přilehlé stejnojmenné vesnici Roupov. Tato vesnice se poprvé připomíná už v roce 1250 jako sídlo jistého Držka z Roupova, příslušníka na Plzeňsku a na Klatovsku rozvětveného rodu Drslaviců. Kde stávalo původní sídlo zdejších pánů, není známo. Samotný kamenný hrad na vrcholu kopce byl vystavěn až ke konci 14. století.

Rod Drslaviců se zde udržel nejspíše do poloviny 14. století. Tehdy se sem dostává jiný rod počínaje významnou osobou Něpra z Roupova, zmiňovaného v roce 1388. Byl to věrný stoupenec pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Tímto svým politickým postavením na sebe uvrhl hněv krále Václava IV., který jej v roce 1393 při známém sporu s arcibiskupem o kladrubský klášter, chtěl dát popravit. K tomu nakonec nedošlo. Stavba samotného hradu je odkazem na tuto dobu. Byla dokončena mezi lety 1391–1393, kdy se Něpr vzdal svého úřadu a odešel z Prahy na svůj statek. Na stavbě měla významný podíl dvorská huť, s níž přišel Něpr do styku jak hofmistr pražského arcibiskupa. Původní podobu hradu lze však těžko určit, neboť v pozdějších přestavbách zmizel téměř beze stopy.

V 15. století během bouří husitské revoluce stál nejprve Jan I. z Roupova na katolické straně, ale když v roce 1427 husité po vítězství u Tachova přitáhli k Roupovu, stal se jejich spojencem, aby si zachránil život a majetek, a táhl s nimi na Plzeň. Za husitství se Roupovští značně obohatili, neboť si přivlastnili řadu církevních statků. Syn Jana I., Jan II. byl věrným straníkem králů Jiřího Poděbradského i Vladislava II. Jagellonského. Zastával řadu významných úřadů, rozmnožil své panství a dosáhl také povýšení svého rodu do panského stavu. Za jeho synů v 16. století byla dokonce ves Roupov povýšena na městečko.

Velkého rozkvětu hrad dosáhl na konci 16. století, kdy Jan IV. od svých sourozenců koupil celý hrad a dal rodové sídlo přestavět, až u všech současníků vzbuzoval obdiv. Dal postavit rozsáhlou kuchyň, kde se na ohništi mohl péc celý vůl. Hlavní hradní sál byl vyzdoben asi 300 erby, které znázorňovaly rodovou genealogii. Bohuslav Balbín pak popsal, že jen sál prý stál 1000 tolarů.

Janovu přestavbu zachycuje kresba Jana Willenberga z počátku 17. století. Podle ní se hrad skládal z předhradí a z vlastního hradu a byl chráněn valem a dodnes částečně zachovaným příkopem. Hrad měl též vyspělé opevnění pomocí bašt, které chránili luxusní obytné sídlo značných stavebních kvalit.

Není překvapením, že se Jan svými stavebními aktivitami značně zadlužil a v roce 1607 tak musel hrad prodat Janovi z Klenové. Ten byl oddaným stoupencem Habsburků. Páni z Klenové se zde udrželi až do počátku 18. století. Za Františka Hartmana zde v roce 1696 byla postavena nová barokní kaple zasvěcená sv. Anně, která dodnes stojí v předhradí.

Následně celé panství koupil Jan Jiří z Haubenu, který Roupov spojil s nedalekým Červeným Poříčím. Před polovinou 18. století byla nedaleko starého hradu postavena mohutná sýpka, k níž bylo použito také materiálu z chátrajícího hradu. Hrad byl však stále využívaný a obyvatelný. Zkázu hradu definitivně způsobil až rok 1817, kdy se zřítila celá část zdí. Navíc vyhořelo nedaleké městečko Merklín a vrchnost dovolila, aby poddaní použili kamen z hradu na stavbu nových domů. Z hradu se tak během 19. století stal především pohodlný lom pro získání stavebního materiálu. Z kdysi výstavného hradu zůstalo jen torzo.

Z ruin paláců a věží dnes největší zájem budí vzácně zachovaná veliká kuchyně čtvercového půdorysu a nad ní se zvedající klenutí osmibokého hranolu, z něhož vychází vysoký komín. Ten je dodnes dominantou hradní zříceniny a představuje unikát svým zachováním i provozuschopností. Jeho trychtýřovité provedení z dálky mylně připomíná raketu. Přitom je krásnou ukázkou úžasné zručnosti středověkých stavitelů, kdy tato stavba na jednu cihlu odolala tlaku času, zatímco okolní mnohdy více jak dvoumetrové zdi téměř zmizely. 

Související

Více souvisejících

Archeologie historie hrady a zámky cestování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

27. prosince 2024 20:35

První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho

Ukrajinské ozbrojené síly v pátek zajaly prvního severokorejského vojáka, který nakonec podlehl vážným bojovým zraněním. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy