Hrad Ementál: Česká památka s nejpodivnějším názvem

Valečov neboli Ementál je zřícenina středověkého hradu, která se vypíná na skalních útvarech při západním okraji Českého ráje. Jeho jedinečná silueta odsud hlídá vstup do skalních labyrintů a vzhlíží k zeleným pláním kolem města Mnichovo Hradiště již minimálně 700 let. Jeho historie skrývá nejedno překvapení, stejně jako jeho stavební provedení.

Zřícenina středověkého hradu se nachází na území obce Boseň v okrese Mladá Boleslav poblíž města Mnichovo Hradiště. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Od roku 1994 hrad vlastní obec Boseň, která se též o hrad stará a zpřístupňuje ho veřejnosti. ´

Jeho historie je vskutku dlouhá a bohatá. První písemná zpráva o jeho majitelích pochází z let 1316 a 1318. Původně zde byl na pískovcové skále, rozdělené na čtyři skalní bloky, vystavěn hrad ze dřeva. Stalo se tak okolo či po roce 1300 za pánů Valečovských z Valečova. Jednalo se o skalní hrad, tedy takový hrad, který ve své architektuře aktivně využívá skálu, ať už coby komunikační prostory, obytné prostory či jakou součást objektu, například v podobě stěny. I v tomto případě zde byly vytesané prostory ve skalách, které byly kombinované se stavbami ze dřeva.

Původně se do hradu chodilo od jihovýchodu, k opevnění byla využita skaliska a úzká stěna. V předhradí se vytesaly do skal konírny a podle všeho sousedily s vězením. Úzkou brankou se procházelo do vnitřní části. Tři skalní bloky na jihu zabíral starý dřevěný palác a pod ním došlo k vytesání světniček, sloužících jako zásobárny.

První velkou kamennou stavbou zde byl palác, který později vytvořil celý palácový komplex. K těmto stavebním úpravám došlo nejdříve kolem poloviny 14. století a pokračovaly i v dalším století. Tehdy byl zazděním skalních puklin uvedený komplex čtyř hradních skal spojen v jeden blok. 

Stavební práce se dotkly jak samotného vrcholu skály, tak i jejích okrajů a dokonce vnitřku. Skálu tak jako ementál provrtalo několik chodeb. Částečně byly využity zmiňované pukliny, jiné vznikly čistě uměle důmyslnou lidskou prací. Po nich jsou na stěnách vidět stopy po tzv. špicování, tedy odlamování skály a opracování jejího povrchu nahrubo.

Hrad se rozvíjel i na počátku 15. století. Jeho majitelé tehdy patřili k přívržencům Jana Žižky z Trocnova. Proto byl hrad v roce 1439 dobyt a vypálen Jindřichem z Vartenberka. O tomto dobytí svědčí stopy silného požáru v místech starého dřevěného opevnění. Hrad poté zůstal v rozvalinách pravděpodobně až do druhé poloviny 15. století, kdy jej Vaněk z Valečova, královský úředník Jiřího z Poděbrad, znovu vybudoval a řádně opevnil.

Tehdy zde vznikl již hrad postavený převážně z kamene v podobě, v jaké se dochoval dodnes. Vznikl především velký kamenný palác, který je dodnes hlavní dominantou hradních zřícenin.

Následně se zde majitelé často střídali. Mezi majiteli byli tehdy pánové z Donína, Šelmberkové, Berkové z Dubé či Vančurové z Řehnic. Právě za Vančurů z Řehnice se hrad dočkal posledních výraznějších úprav. Stalo se tak po roce 1555, kdy bylo po smrti Jiřího Vančury z Řehnic panství i hrad rozděleno mezi jeho syny Hynka a Zikmunda. Rozdělením vznikly z kdysi celistvého hradního komplexu dvě torza s podstatně menší možností využití. De facto zde vznikla dvě hradní jádra, dva samostatné paláce pro každého z bratrů. Předpokládá se, že byla přepažena všechna nádvoří. V obvodové zdi na západní straně, která uzavírá nádvoří, byla nově proražena brána, aby se majitel západní části hradu dostal na svoji část nádvoří od hlavní brány, která zůstala společná.

Pozdější majitelé se snažili získat do držení celý hrad. Během 16. a 17. století se jich tu opět několik vystřídalo. Později se hrad díky konfiskaci dostal i do rukou Albrechta z Valdštejna.

Hrad byl ale po třicetileté válce ve velmi špatném stavu, obyvatelný byl prakticky pouze nový palác, který sloužil ještě nějaký čas jako obydlí správce panství. Už v roce 1652 je však hrad uváděn jako zpustlý.

Později se stává po dvě století obydlím chudiny a zdrojem levného stavebního materiálu. Poslední obyvatelé skalních bytů na Valečově se museli vystěhovat na základě nařízení c. k. okresního hejtmanství v Mnichově Hradišti z 5. října 1892.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie hrady a zámky architektura památky cestování

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 57 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy