Hrad Ementál: Česká památka s nejpodivnějším názvem

Valečov neboli Ementál je zřícenina středověkého hradu, která se vypíná na skalních útvarech při západním okraji Českého ráje. Jeho jedinečná silueta odsud hlídá vstup do skalních labyrintů a vzhlíží k zeleným pláním kolem města Mnichovo Hradiště již minimálně 700 let. Jeho historie skrývá nejedno překvapení, stejně jako jeho stavební provedení.

Zřícenina středověkého hradu se nachází na území obce Boseň v okrese Mladá Boleslav poblíž města Mnichovo Hradiště. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Od roku 1994 hrad vlastní obec Boseň, která se též o hrad stará a zpřístupňuje ho veřejnosti. ´

Jeho historie je vskutku dlouhá a bohatá. První písemná zpráva o jeho majitelích pochází z let 1316 a 1318. Původně zde byl na pískovcové skále, rozdělené na čtyři skalní bloky, vystavěn hrad ze dřeva. Stalo se tak okolo či po roce 1300 za pánů Valečovských z Valečova. Jednalo se o skalní hrad, tedy takový hrad, který ve své architektuře aktivně využívá skálu, ať už coby komunikační prostory, obytné prostory či jakou součást objektu, například v podobě stěny. I v tomto případě zde byly vytesané prostory ve skalách, které byly kombinované se stavbami ze dřeva.

Původně se do hradu chodilo od jihovýchodu, k opevnění byla využita skaliska a úzká stěna. V předhradí se vytesaly do skal konírny a podle všeho sousedily s vězením. Úzkou brankou se procházelo do vnitřní části. Tři skalní bloky na jihu zabíral starý dřevěný palác a pod ním došlo k vytesání světniček, sloužících jako zásobárny.

První velkou kamennou stavbou zde byl palác, který později vytvořil celý palácový komplex. K těmto stavebním úpravám došlo nejdříve kolem poloviny 14. století a pokračovaly i v dalším století. Tehdy byl zazděním skalních puklin uvedený komplex čtyř hradních skal spojen v jeden blok. 

Stavební práce se dotkly jak samotného vrcholu skály, tak i jejích okrajů a dokonce vnitřku. Skálu tak jako ementál provrtalo několik chodeb. Částečně byly využity zmiňované pukliny, jiné vznikly čistě uměle důmyslnou lidskou prací. Po nich jsou na stěnách vidět stopy po tzv. špicování, tedy odlamování skály a opracování jejího povrchu nahrubo.

Hrad se rozvíjel i na počátku 15. století. Jeho majitelé tehdy patřili k přívržencům Jana Žižky z Trocnova. Proto byl hrad v roce 1439 dobyt a vypálen Jindřichem z Vartenberka. O tomto dobytí svědčí stopy silného požáru v místech starého dřevěného opevnění. Hrad poté zůstal v rozvalinách pravděpodobně až do druhé poloviny 15. století, kdy jej Vaněk z Valečova, královský úředník Jiřího z Poděbrad, znovu vybudoval a řádně opevnil.

Tehdy zde vznikl již hrad postavený převážně z kamene v podobě, v jaké se dochoval dodnes. Vznikl především velký kamenný palác, který je dodnes hlavní dominantou hradních zřícenin.

Následně se zde majitelé často střídali. Mezi majiteli byli tehdy pánové z Donína, Šelmberkové, Berkové z Dubé či Vančurové z Řehnic. Právě za Vančurů z Řehnice se hrad dočkal posledních výraznějších úprav. Stalo se tak po roce 1555, kdy bylo po smrti Jiřího Vančury z Řehnic panství i hrad rozděleno mezi jeho syny Hynka a Zikmunda. Rozdělením vznikly z kdysi celistvého hradního komplexu dvě torza s podstatně menší možností využití. De facto zde vznikla dvě hradní jádra, dva samostatné paláce pro každého z bratrů. Předpokládá se, že byla přepažena všechna nádvoří. V obvodové zdi na západní straně, která uzavírá nádvoří, byla nově proražena brána, aby se majitel západní části hradu dostal na svoji část nádvoří od hlavní brány, která zůstala společná.

Pozdější majitelé se snažili získat do držení celý hrad. Během 16. a 17. století se jich tu opět několik vystřídalo. Později se hrad díky konfiskaci dostal i do rukou Albrechta z Valdštejna.

Hrad byl ale po třicetileté válce ve velmi špatném stavu, obyvatelný byl prakticky pouze nový palác, který sloužil ještě nějaký čas jako obydlí správce panství. Už v roce 1652 je však hrad uváděn jako zpustlý.

Později se stává po dvě století obydlím chudiny a zdrojem levného stavebního materiálu. Poslední obyvatelé skalních bytů na Valečově se museli vystěhovat na základě nařízení c. k. okresního hejtmanství v Mnichově Hradišti z 5. října 1892.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

historie hrady a zámky architektura památky cestování

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy