Valečov neboli Ementál je zřícenina středověkého hradu, která se vypíná na skalních útvarech při západním okraji Českého ráje. Jeho jedinečná silueta odsud hlídá vstup do skalních labyrintů a vzhlíží k zeleným pláním kolem města Mnichovo Hradiště již minimálně 700 let. Jeho historie skrývá nejedno překvapení, stejně jako jeho stavební provedení.
Zřícenina středověkého hradu se nachází na území obce Boseň v okrese Mladá Boleslav poblíž města Mnichovo Hradiště. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Od roku 1994 hrad vlastní obec Boseň, která se též o hrad stará a zpřístupňuje ho veřejnosti. ´
Jeho historie je vskutku dlouhá a bohatá. První písemná zpráva o jeho majitelích pochází z let 1316 a 1318. Původně zde byl na pískovcové skále, rozdělené na čtyři skalní bloky, vystavěn hrad ze dřeva. Stalo se tak okolo či po roce 1300 za pánů Valečovských z Valečova. Jednalo se o skalní hrad, tedy takový hrad, který ve své architektuře aktivně využívá skálu, ať už coby komunikační prostory, obytné prostory či jakou součást objektu, například v podobě stěny. I v tomto případě zde byly vytesané prostory ve skalách, které byly kombinované se stavbami ze dřeva.
Původně se do hradu chodilo od jihovýchodu, k opevnění byla využita skaliska a úzká stěna. V předhradí se vytesaly do skal konírny a podle všeho sousedily s vězením. Úzkou brankou se procházelo do vnitřní části. Tři skalní bloky na jihu zabíral starý dřevěný palác a pod ním došlo k vytesání světniček, sloužících jako zásobárny.
První velkou kamennou stavbou zde byl palác, který později vytvořil celý palácový komplex. K těmto stavebním úpravám došlo nejdříve kolem poloviny 14. století a pokračovaly i v dalším století. Tehdy byl zazděním skalních puklin uvedený komplex čtyř hradních skal spojen v jeden blok.
Stavební práce se dotkly jak samotného vrcholu skály, tak i jejích okrajů a dokonce vnitřku. Skálu tak jako ementál provrtalo několik chodeb. Částečně byly využity zmiňované pukliny, jiné vznikly čistě uměle důmyslnou lidskou prací. Po nich jsou na stěnách vidět stopy po tzv. špicování, tedy odlamování skály a opracování jejího povrchu nahrubo.
Hrad se rozvíjel i na počátku 15. století. Jeho majitelé tehdy patřili k přívržencům Jana Žižky z Trocnova. Proto byl hrad v roce 1439 dobyt a vypálen Jindřichem z Vartenberka. O tomto dobytí svědčí stopy silného požáru v místech starého dřevěného opevnění. Hrad poté zůstal v rozvalinách pravděpodobně až do druhé poloviny 15. století, kdy jej Vaněk z Valečova, královský úředník Jiřího z Poděbrad, znovu vybudoval a řádně opevnil.
Tehdy zde vznikl již hrad postavený převážně z kamene v podobě, v jaké se dochoval dodnes. Vznikl především velký kamenný palác, který je dodnes hlavní dominantou hradních zřícenin.
Následně se zde majitelé často střídali. Mezi majiteli byli tehdy pánové z Donína, Šelmberkové, Berkové z Dubé či Vančurové z Řehnic. Právě za Vančurů z Řehnice se hrad dočkal posledních výraznějších úprav. Stalo se tak po roce 1555, kdy bylo po smrti Jiřího Vančury z Řehnic panství i hrad rozděleno mezi jeho syny Hynka a Zikmunda. Rozdělením vznikly z kdysi celistvého hradního komplexu dvě torza s podstatně menší možností využití. De facto zde vznikla dvě hradní jádra, dva samostatné paláce pro každého z bratrů. Předpokládá se, že byla přepažena všechna nádvoří. V obvodové zdi na západní straně, která uzavírá nádvoří, byla nově proražena brána, aby se majitel západní části hradu dostal na svoji část nádvoří od hlavní brány, která zůstala společná.
Pozdější majitelé se snažili získat do držení celý hrad. Během 16. a 17. století se jich tu opět několik vystřídalo. Později se hrad díky konfiskaci dostal i do rukou Albrechta z Valdštejna.
Hrad byl ale po třicetileté válce ve velmi špatném stavu, obyvatelný byl prakticky pouze nový palác, který sloužil ještě nějaký čas jako obydlí správce panství. Už v roce 1652 je však hrad uváděn jako zpustlý.
Později se stává po dvě století obydlím chudiny a zdrojem levného stavebního materiálu. Poslední obyvatelé skalních bytů na Valečově se museli vystěhovat na základě nařízení c. k. okresního hejtmanství v Mnichově Hradišti z 5. října 1892.
Související
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
historie , hrady a zámky , architektura , památky , cestování
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
před 2 hodinami
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
před 3 hodinami
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 4 hodinami
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
před 4 hodinami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 5 hodinami
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 6 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 7 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 8 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 8 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 9 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 11 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.
Zdroj: David Holub