Lipnice nad Sázavou: Hrad českého krále, který nikdy nedostal korunu

Dnes je velkolepý hrad Lipnice nad Sázavou z části zřícenina, která si však i přes mladší zásahy a borcení uchovala kouzlo středověku. Již od počátku 14. století se hrad nepřehlédnutelně vypíná nad stejnojmenným městem, které ho za ta staletí obklopilo ze všech stran. Byl domovem pánů z Lichtenburka, Trčků z Lípy, později též rodů Palmů či Trauttmansdorffů, ale především též Jindřicha z Lipé, který je někdy označován jako nekorunovaný český král.

Hrad Lipnice byl založen někdy na počátku 14. století. Jeho staveništěm se stala příhodná vyvýšenina, ze které se otvírá daleký výhled až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Zakladatelem hradu byl moravský hejtman a velmož, Raimund z Lichtenburka. Již v roce 1314 se připomíná jistý purkrabí Bernhard. V roce 1316 se pak poprvé výslovně zmiňuje samotný hrad.

Byť se nejednalo o královský, ale šlechtický hrad, již od počátku představoval poměrně velké a kvalitní sídlo, které těm královským mohlo konkurovat. Jistě to bylo dáno i tím, že v onom roce 1316 byl hrad dán do zástavy králi Janovi Lucemburskému. Ten jej krátce na to v roce 1319 předal Jindřichovi z Lipé jako náhradu za prodej Žitavy.

Právě Jindřich z Lipé patří mezi nejvýznamnější majitele hradu. Jeho hvězdnou kariéru předurčovalo nejen to, že to byl český šlechtic ze starobylého panského rodu Ronovců, ale též jeho schopnosti a ambicióznost.

Působil už ve službách posledních přemyslovských králů Václava II. a Václava III. Později svým vlivem pomáhal k českému trůnu Jindřichu Korutanskému. Přitom se o pár let později přičinil o jeho vypuzení ze země. Nový král Jan Lucemburský ho pak v roce 1310 jmenoval podkomořím a českým maršálkem. Zastával tak nejvyšší funkce v rámci českého království. Později o tyto výsady v rámci rozporů s králem přišel a dokonce skončil na čas ve vězení na pevném hradě Týřov. 

Na jeho stranu se ovšem postavila část šlechty a také Jindřichova milenka, královna vdova Eliška Rejčka. Jindřich tak byl propuštěn, ovšem zůstal v odboji proti králi, jelikož se postavil na stranu odbojné šlechty. Ke smíru došlo až v roce 1318 a výsledkem bylo posílení moci českého panstva.

I přesto si později Jindřich opět získal královu přízeň a důvěru. Král Jan ho začal pověřovat správou země během své nepřítomnosti, jmenoval ho zemským hejtmanem na Moravě a roku 1321 říšským maršálkem. V době královi nepřítomnosti tak měl Jindřich de facto plnou moc, a proto je jeho označení za nekorunovaného českého krále jistě na místě.

Později, po smrti Jindřicha z Lipé, se hrad opět dostal do majetku krále. V roce 1436 získali hrad Trčkové z Lípy, za nichž byl hrad významně přestavěn a rozšířen. Hrad se stal pevnou baštou jednoho z nejvýznamnějších českých protestantských rodů. Později zdejší majitelé patřili na stranu krále Jiřího z Poděbrad. Hrad se tak osvědčil především při bojích s Jiříkovými odpůrci, především Zdeňkem Konopišťským ze Šternberka.

V klidnějších dobách 16. století byl hrad za nových majitelů hrabat z Thurnu přestavěn v renesančním stylu již na pohodlnější sídlo. Později se sem na čas vrátili opět Trčkové z Lípy, jejichž konec přišel s pádem Albrechta z Valdštejna. Hrad byl též během Třicetileté války poničen. Příliš mu nepomohl nikdo z nových majitelů, ať už to byli Palmové či Trauttmansdorffové. Hrad již sloužil pouze jako sídlo správy panského velkostatku. Byly zde kanceláře, několik bytů a sklady. Pohroma přišla v neděli 19. září roku 1869, kdy Lipnici zachvátil katastrofální požár, jemuž podlehl nejen celý hrad, ale i většina městečka. Z hradu se tak stala zřícenina.

Teprve až ve 20. letech 20. století koupil hrad Klub českých turistů, kteří začali s několika rekonstrukcemi a opravami, které hrad zachránili před úplnou zkázou. Práce na opravách pokračují po etapách dodnes, a byť některé zásahy pomocí betonování vzbuzují pozdvižení, hrad dnes nabízí jak romantické kulisy hradní zříceniny, tak několik hradních komnat a výhledy do krajiny z hradních věží.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie aristokracie Lucemburkové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy