Dnes je velkolepý hrad Lipnice nad Sázavou z části zřícenina, která si však i přes mladší zásahy a borcení uchovala kouzlo středověku. Již od počátku 14. století se hrad nepřehlédnutelně vypíná nad stejnojmenným městem, které ho za ta staletí obklopilo ze všech stran. Byl domovem pánů z Lichtenburka, Trčků z Lípy, později též rodů Palmů či Trauttmansdorffů, ale především též Jindřicha z Lipé, který je někdy označován jako nekorunovaný český král.
Hrad Lipnice byl založen někdy na počátku 14. století. Jeho staveništěm se stala příhodná vyvýšenina, ze které se otvírá daleký výhled až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Zakladatelem hradu byl moravský hejtman a velmož, Raimund z Lichtenburka. Již v roce 1314 se připomíná jistý purkrabí Bernhard. V roce 1316 se pak poprvé výslovně zmiňuje samotný hrad.
Byť se nejednalo o královský, ale šlechtický hrad, již od počátku představoval poměrně velké a kvalitní sídlo, které těm královským mohlo konkurovat. Jistě to bylo dáno i tím, že v onom roce 1316 byl hrad dán do zástavy králi Janovi Lucemburskému. Ten jej krátce na to v roce 1319 předal Jindřichovi z Lipé jako náhradu za prodej Žitavy.
Právě Jindřich z Lipé patří mezi nejvýznamnější majitele hradu. Jeho hvězdnou kariéru předurčovalo nejen to, že to byl český šlechtic ze starobylého panského rodu Ronovců, ale též jeho schopnosti a ambicióznost.
Působil už ve službách posledních přemyslovských králů Václava II. a Václava III. Později svým vlivem pomáhal k českému trůnu Jindřichu Korutanskému. Přitom se o pár let později přičinil o jeho vypuzení ze země. Nový král Jan Lucemburský ho pak v roce 1310 jmenoval podkomořím a českým maršálkem. Zastával tak nejvyšší funkce v rámci českého království. Později o tyto výsady v rámci rozporů s králem přišel a dokonce skončil na čas ve vězení na pevném hradě Týřov.
Na jeho stranu se ovšem postavila část šlechty a také Jindřichova milenka, královna vdova Eliška Rejčka. Jindřich tak byl propuštěn, ovšem zůstal v odboji proti králi, jelikož se postavil na stranu odbojné šlechty. Ke smíru došlo až v roce 1318 a výsledkem bylo posílení moci českého panstva.
I přesto si později Jindřich opět získal královu přízeň a důvěru. Král Jan ho začal pověřovat správou země během své nepřítomnosti, jmenoval ho zemským hejtmanem na Moravě a roku 1321 říšským maršálkem. V době královi nepřítomnosti tak měl Jindřich de facto plnou moc, a proto je jeho označení za nekorunovaného českého krále jistě na místě.
Později, po smrti Jindřicha z Lipé, se hrad opět dostal do majetku krále. V roce 1436 získali hrad Trčkové z Lípy, za nichž byl hrad významně přestavěn a rozšířen. Hrad se stal pevnou baštou jednoho z nejvýznamnějších českých protestantských rodů. Později zdejší majitelé patřili na stranu krále Jiřího z Poděbrad. Hrad se tak osvědčil především při bojích s Jiříkovými odpůrci, především Zdeňkem Konopišťským ze Šternberka.
V klidnějších dobách 16. století byl hrad za nových majitelů hrabat z Thurnu přestavěn v renesančním stylu již na pohodlnější sídlo. Později se sem na čas vrátili opět Trčkové z Lípy, jejichž konec přišel s pádem Albrechta z Valdštejna. Hrad byl též během Třicetileté války poničen. Příliš mu nepomohl nikdo z nových majitelů, ať už to byli Palmové či Trauttmansdorffové. Hrad již sloužil pouze jako sídlo správy panského velkostatku. Byly zde kanceláře, několik bytů a sklady. Pohroma přišla v neděli 19. září roku 1869, kdy Lipnici zachvátil katastrofální požár, jemuž podlehl nejen celý hrad, ale i většina městečka. Z hradu se tak stala zřícenina.
Teprve až ve 20. letech 20. století koupil hrad Klub českých turistů, kteří začali s několika rekonstrukcemi a opravami, které hrad zachránili před úplnou zkázou. Práce na opravách pokračují po etapách dodnes, a byť některé zásahy pomocí betonování vzbuzují pozdvižení, hrad dnes nabízí jak romantické kulisy hradní zříceniny, tak několik hradních komnat a výhledy do krajiny z hradních věží.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , aristokracie , Lucemburkové
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek