Lucemburkové

Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou: Hrad českého krále, který nikdy nedostal korunu

Dnes je velkolepý hrad Lipnice nad Sázavou z části zřícenina, která si však i přes mladší zásahy a borcení uchovala kouzlo středověku. Již od počátku 14. století se hrad nepřehlédnutelně vypíná nad stejnojmenným městem, které ho za ta staletí obklopilo ze všech stran. Byl domovem pánů z Lichtenburka, Trčků z Lípy, později též rodů Palmů či Trauttmansdorffů, ale především též Jindřicha z Lipé, který je někdy označován jako nekorunovaný český král.
Karel IV.

640 let od smrti Karla IV. Jaký život žil velký český král?

Když se před dvěma roky konaly oslavy na počest uplynutí 700 let od narození Otce vlasti, připomínaly se především velkolepé činy a zásluhy velkého krále. Nyní si připomínáme 640 let od doby, kdy na konci listopadu roku 1378 král a císař Karel IV. zemřel. Jaké byly jeho poslední dny? A byl opravdu tak dokonalým králem, nebo i on dělal chyby?
Poslední jízda Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku

Hrdinská smrt Jana Lucemburského? Nad útokem u Kresčaku se vznášejí otazníky

Byl to muž, který v našich zemích pomalu, ale jistě zahájil novou éru. První muž z rodu Lucemburků na našem trůně přišel do neklidné a nesnadné doby, kdy ty tam byla éra posledních velkých Přemyslovců a na panském dvoře se zmáhala chtivost české šlechty, která získávala čím dál větší moc a tím i sebevědomí. Tehdy ještě mladičký král Jan neměl snadný osud, který ho pronásledoval až do konce.
Univerzita Karlova

Proč v Česku studují i cizinci? Odpověď je mnohem starší, než si myslíte

První univerzita střední Evropy ležela v srdci českého království. Pražská Karlova univerzita dostala název od svého zakladatele Karla IV. Její věhlas byl značný a lákal nejen české, ale především zahraniční studenty a učitele. Její význam pro střední Evropu a věhlas v zahraničí však značně ovlivňoval i její chod, náplň, obsazení, směřování atd. ... Změnu měl přinést až tzv. Dekret kutnohorský.
Karel IV.

Jaké byly osudy zapomenutých dětí slavného Karla IV.? Pohřbili celou dynastii

Kdo by neznal českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. Jeho jméno je s českou historií pevně spjato. Už samotné označení „Otec vlasti“ vypovídá mnohé. Do českých dějin se zapsali i jeho nástupci, ať už v dobrém, či zlém. Řeč může být například o Václavovi IV. a Zikmundovi Lucemburském. Ale co ostatní Karlovi potomci?
Ilustrační foto

Přemyslovský hvozd? Jedna z nejvýznamnějších českých oblastí, o které se skoro neví

Od první poloviny 13. století začaly české krajině dominovat stavby „nové éry“, kterou představovaly kamenné hrady. Oproti předcházejícím raně středověkým hradištím nebyly symbolem jen královské svrchovanosti, ale též moci církve a šlechty. Samotné královské hrady zaujaly strategické pozice rovnoměrně po celém území českých zemí a zaplnily jak vnitřní prostor, kde hájily královský majetek, tak pohraničí, kde střežily zemskou hranici. Jejich největší koncentrace ovšem byla v povodí řeky Berounky, v tzv. Přemyslovském loveckém hvozdu.
Zikmund Lucemburský

"Liška ryšavá"? Jaká ve skutečnosti byl syn Karla IV. Zikmund Lucemburský?

Vlivem romantického dějepisectví 19. století s velkou dávkou národní hrdosti, stejně jako vlivem komunistického dějepisectví i propagandistické kinematografie, se osoba Zikmunda Lucemburského zapsala do českého podvědomí spíše negativně. Hanlivé označení „liška ryšavá“, jak jej dnes mnohdy vnímáme, vzniklo už během husitských bouří v 15. století, ovšem s pravdou má jen málo společného.
Zikmund Lucemburský

Snad žádný panovník byl tak neoblíbený. Byla pověst Zikmunda Lucemburského oprávněná?

Lucemburský rod vládl v českých zemích po téměř 150 let. Právě v této době došlo k opravdovému vstupu českého lva na dějiště Evropy, kdy se Praha na krátkou chvíli stala i srdcem celé Evropy. Ve stínu velkého Karla IV. a jeho odkazu ale následně bylo těžké žít a panovat. To na vlastní kůži pocítili oba jeho synové. Nejdříve Václav IV. a následně Zikmund, jenž se v českých zemích těšil tak malé obliby, jako málokterý jiný panovník. Přesto možná ne zcela zaslouženě.
Nový hrad u Kunratic

Nezvyklý boj na české půdě? Novoroční obléhání Nového hradu u Kunratic

Ač jsou středověké vojenské akce typické pro jarní, letní či podzimní období, kdy bylo vhodné počasí pro dobývání a obléhání hradů, vyskytují se v historii výjimky. Takovýmto výjimkám vždy přály výjimečné situace. A těch během 15. století přibývalo. Král Václav IV. byl mrtev a po Čechách se rozvalilo husitství, jeho revoluční ideologie i válečnictví. Mezi prvními zkoušenými v této nově nastávající době byl i hrad zvaný Nový hrad u Kunratic.
Lombardská koruna

Výstavu Magičtí Lucemburkové obohatil nový exponát

Praha – Výstava Magičtí Lucemburkové, o níž jsme informovali dříve, má nový exponát. K příležitosti výročí založení Karlovy univerzity zde byla poprvé vystavena kopie Lombardské koruny. Kmotrou Železné koruny lombardských králů, která váží přes pět set kilogramů, se stala Kateřina Daczická z rodinné linie šlechtice Mikuláše Dačického z Heslova.
Výstava Magičtí Lucemburkové v Karolinu navazuje na projekt Křižovatka cest.

OBRAZEM: Na výstavě Magičtí Lucemburkové nahlédnete pod pokličku doby vlády českých králů

Praha - Dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků představuje výstava Magičtí Lucemburkové. Knihy, repliky hradů či korunovačních klenotů nebo sochy Karla IV., Jana Lucemburského a dalších. Putovní výstava, která dále navštíví Olomouc či Plzeň, je aktuálně umístěná v prostorách Křížové chodby Karolina. Zde bude přístupná návštěvníkům do 29. dubna.

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

včera

Černochová se opřela do Zelenského: Tohle se fakt nepovedlo, sorry

Spor mezi Kyjevem a Varšavou, který se rozhořel kvůli dovozu ukrajinského obilí, okomentovala na sociální síti X ministryně obrany Jana Černochová. Ta vyčetla ukrejinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému jeho přístup, který k Polsku zaujal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy