Nezvyklý boj na české půdě? Novoroční obléhání Nového hradu u Kunratic

Ač jsou středověké vojenské akce typické pro jarní, letní či podzimní období, kdy bylo vhodné počasí pro dobývání a obléhání hradů, vyskytují se v historii výjimky. Takovýmto výjimkám vždy přály výjimečné situace. A těch během 15. století přibývalo. Král Václav IV. byl mrtev a po Čechách se rozvalilo husitství, jeho revoluční ideologie i válečnictví. Mezi prvními zkoušenými v této nově nastávající době byl i hrad zvaný Nový hrad u Kunratic.

Psal se rok 1420. Uběhlo už 5 let od upálení mistra Jana Husa, které vznítilo v českém lidu onu revoluční pochodeň v podobě husitské revoluce. Tlak a celkové vyčerpání nakonec uštvalo starého krále Václava IV., který během sílících husitských nepokojů v roce 1419 umírá právě na svém hradě u Kunratic.

Po jeho smrti se Nový hrad u Kunratic stal opěrným bodem jeho nástupce Zikmunda. Ten ale musel o svou královskou korunu bojovat. Zatímco katolická šlechta nového krále vítala, husité kladli odpor. Zikmund přeci jen na jaře 1420 podporoval první křížovou výpravu právě proti husitským kacířům v českých zemích. Protože měl ve své moci důležitá a strategická místa, jeho moc byla zpočátku značná. Držel i Pražský hrad kde byl v roce 1420 korunován na českého krále. Jeho vojenská tažení proti husitským odpůrcům toho roku však byla neúspěšná. V létě prohrál bitvu na Vítkově a na podzim pod Vyšehradem. Postupně tak ztrácel důležité pozice. Jako poslední z pevných bodů jeho moci mu zůstával Nový hrad u Kunratic, ležící jižně od Prahy.

Právě sem se začala soustředit pozornost husitských pražanů, kteří se snažili podlomit Zikmundovu moc v hlavním městě. Po úspěšném boji pod Vyšehradem v listopadu 1420 obrátili pražené svůj zrak ke královskému hradu u Kunratic. Ač se jednalo o novostavbu krále Václava IV., který si během své vlády potrpěl především na pohodlí a výstavnost, Nový hrad u Kunratic už byl postaven „dle starých zvyků“ jako pevný hrad s dostatečnou fortifikací.

Husitští pražené se k hradu přiblížili na konci prosince onoho roku 1420. Na konci úzkého hřebene, na vojensky strategickém místě, se proti nim vypínal královský hrad, obehnán hradbou s ochozy. V čele stála jeho mohutná věž obrácená břitem proti nepříteli, která kryla všechny zranitelné palácové stavby za sebou jako štít. I když se na hradě soustředila značná síla hodná královské stavby, vlivem pohodlnosti Václavovi doby přeci jen zcela opomíjela vývoj ve vojenství, což se Novému hradu, stejně jako mnohým jiným, nakonec stalo osudné.

31. prosince 1420 oblehlo pražské vojsko hrad. Jednalo se o nezvyklou dobu pro takovou operaci, která však byla dána tíživou politickou situací. Pražané vystavěli před hradem obléhací tábor. Vzhledem k mrazivému zimnímu počasí bylo třeba věnovat větší pozornost ubytování bojovníku. Jednalo se o opravdové těžké vojenské ležení, kdy tábor netvořily jen prosté stany a přístřešky, ale zemnice, polozahloubené stavby tzv. boudy, které bylo možné dobře vytápět a které udržovaly příjemné teplo. Vzhledem k blízkému nebezpečí královského vojska bylo třeba tábor dobře zajistit. Čelní stranu ležení tak chránil příkop a dva valy, zpevněné ještě čtverhrannými baštami, které bylo možné osadit palnými zbraněmi. Na druhé straně před hradem tábor chránil zemní val. Odtud byla na hrad vedena zdrcující střelba. V pramenech se mluví o palných zbraních a též zde byly tři obléhací praky.

Obléhání hradu se se silvestrovskou nocí přehouplo do nového roku 1421. Intenzivní obležení trvalo necelý měsíc a již 25. ledna 1421 se hradní posádka vzdala. Síla obrany se zkrátka nemohla rovnat síle obléhatelů. Těm se pomocí palných a vrhacích zbraní podařilo zcela zničit hradební ochozy. V tu chvíli již nebylo možné hrad bránit a Nový hrad u Kunratic, poslední Zikmundova pevnost u Prahy, padl.

Pražané tak dokázali zúročit veškeré trumfy. Díky dobré strategii, odhodlání a vojenskému pokroku se jim nestala překážkou ani ona jinak nevhodná doba pro vedení války, jakou zima obvykle byla. Svědectvím o jejich důvtipu je dodnes ruina Nového hradu u Kunratic a především stopy po obléhacím táboře. V jeho prostoru před čelem hradu se dodnes dochovaly valy a další terénní pozůstatky tohoto impozantního tábora, jako prohlubně svědčící o zahloubených obydlích nebo po okraji hřebene vedená dlouhá strouha, která ve skutečnosti nebyla ničím jiným než přibližovacím zákopem, tzv. sapa.  Zůstaly zde i stopy po roubených baštách a vyrovnané plošiny pro těžké vrhací a palné zbraně, které se v nastávající novoroční době nestaly osudnými jen Novému hradu u Kunratic, ale následně i všem dalším českým hradům, které po dlouhou dobu zaostávaly před vývojem obléhacích zbraní ve své kráse a pohodlí.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie husitství válka Lucemburkové Silvestr Zima hrady a zámky

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy