Snad žádný panovník byl tak neoblíbený. Byla pověst Zikmunda Lucemburského oprávněná?

Lucemburský rod vládl v českých zemích po téměř 150 let. Právě v této době došlo k opravdovému vstupu českého lva na dějiště Evropy, kdy se Praha na krátkou chvíli stala i srdcem celé Evropy. Ve stínu velkého Karla IV. a jeho odkazu ale následně bylo těžké žít a panovat. To na vlastní kůži pocítili oba jeho synové. Nejdříve Václav IV. a následně Zikmund, jenž se v českých zemích těšil tak malé obliby, jako málokterý jiný panovník. Přesto možná ne zcela zaslouženě.

Zikmund se narodil přesně před 650 lety, v pozdních večerních hodinách 14., popřípadě 15. února roku 1368 v Norimberku. Byl sedmým dítětem Karla IV., druhým dítětem z manželství Karla a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské a druhým mužským potomkem velkého krále. Jeho otec byl velkým státníkem, císařem Svaté říše římské a českým králem, jeho matka byla vnučkou polského krále Kazimíra III. Velikého. Pojmenován byl po sv. Zikmundovi, což byl oblíbený svatý Karla IV., který jeho kult značně rozšířil.

Otec ho zasnoubil s nejstarší dcerou polského krále Ludvíka, Marií. Když pak jeho otec, Karel IV., zemřel, bylo Zikmundovi teprve 10 let. Hned na to byl opět vržen do víru politiky. Stal se např. braniborským markrabětem, ale zalíbení našel následně na uherském dvoře. Silné slovo v politice měl v té době ještě jeho starší bratr Václav IV., který chtěl bratra vidět i na polském trůnu. Poláci však byli proti dalšímu spojení Polska a Uherska a za královnu zvolili namísto Marie mladší Hedviku. Zikmund si následně vynutil sňatek s Marií Uherskou a stal se v roce 1387 uherským králem. Byl jediným Lucemburkem na uherském trůně, ovšem udržel se na něm téměř po pět desetiletí. Tím odstartovala jeho velká politická kariéra.

Evropu trápilo papežské schizma. Na druhé straně síla a moc Zikmundova bratra Václava v Čechách pokulhávala. V roce 1400 dokonce Václav IV. přišel o císařskou korunu. Obrátil se o pomoc na bratra Zikmunda s výměnou za správu Čech. Ten toho využil a začal zabírat královské hrady. Když se dal Václav na odpor, byl zajat a uvězněn ve Vídni. V Čechách však proti Zikmundovi rostl odpor, který chtěl řešit vojensky, nakonec však musel řešit problémy v Uhrách. Václavovi se podařilo uniknout a následně se bratři smířili.

Největší triumfem Zikmunda bylo získání císařské koruny v roce 1411, v čemž ho i bratr Václav podpořil. Právě v roli císaře Svaté říše římské se značně zasloužil o vylepšení stávající situace. Od časů Karla IV. byla vysoká politika plná křehkých mocenských vztahů, popřípadě byly některé věci přehlíženy, na což doplatil především Václav IV. Zikmundovi se však podařilo evropské mocenské poměry konsolidovat. Hlavně pak vyřešit vleklé papežské schizma. To se řešilo na koncilu v Kostnici. Samotný koncil znamenal vyřešení církevní krize, kdy měl svět opět jednoho papeže, ovšem poměry v Čechách události v Kostnici negativně rozladily. Jednalo se především o upálení mistra Jana Husa.

Po smrti svého bratra Václava IV. v roce 1419, Zikmund jen těžce hledal oporu u českých pánů. Tu nacházel především u katolické šlechty. Díky držení významných hradů, jako byl Pražský hrad, byl též v roce 1420 korunován českým králem. O vládu nad českými zeměmi však musel dlouho bojovat vlivem husitské revoluce, která se rozhořela po celé zemi. Fakticky tak vládl až v letech 1436-37, tedy pouhé dva roky. Z "dobyté" české země nakonec musel opět prchat před nepokoji, aby na hranicích, konkrétně ve Znojmě, naposledy vydechl.

Byť je v jeho osobě spatřován určitý zápor, je to dáno především snahou vyvážení dobra a zla, kdy na tu dobrou stranu je kladen Václav IV., coby zastánce Jana Husa a na druhou stranu Zikmund, který měl mít na svědomí kostnický koncil a jeho procesy. Tento obraz se rodí už od období husitské revoluce v 15. století. Objektivně se Zikmundovi nedá upřít fakt, že více než jeho bratr Václav zdědil po otci vladařské a diplomatické dovednosti. Byl to také člověk vzdělaný, ovládal 7 jazyků, byl společenský a zdatný v rytířských turnajích. Právě on udělal velkou a pevnou reformu v Říši, přičemž zasahoval i do sporů mezi Anglií a Francií, popřípadě do politiky dalších zemí. Snažil se Evropu sjednotit v boji proti Turkům, sám vytvořil podunajské soustátí, které mělo tvořit obrannou linii proti rozpínavosti Osmanské říše. V těchto věcech však zůstával osamocen, o to větší mu patří zásluha. Někdy je také nazýván jako poslední císař středověku.

Související

Zikmund Lucemburský

"Liška ryšavá"? Jaká ve skutečnosti byl syn Karla IV. Zikmund Lucemburský?

Vlivem romantického dějepisectví 19. století s velkou dávkou národní hrdosti, stejně jako vlivem komunistického dějepisectví i propagandistické kinematografie, se osoba Zikmunda Lucemburského zapsala do českého podvědomí spíše negativně. Hanlivé označení „liška ryšavá“, jak jej dnes mnohdy vnímáme, vzniklo už během husitských bouří v 15. století, ovšem s pravdou má jen málo společného.

Více souvisejících

Zikmund Lucemburský Lucemburkové výročí historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy