Snad žádný panovník byl tak neoblíbený. Byla pověst Zikmunda Lucemburského oprávněná?

Lucemburský rod vládl v českých zemích po téměř 150 let. Právě v této době došlo k opravdovému vstupu českého lva na dějiště Evropy, kdy se Praha na krátkou chvíli stala i srdcem celé Evropy. Ve stínu velkého Karla IV. a jeho odkazu ale následně bylo těžké žít a panovat. To na vlastní kůži pocítili oba jeho synové. Nejdříve Václav IV. a následně Zikmund, jenž se v českých zemích těšil tak malé obliby, jako málokterý jiný panovník. Přesto možná ne zcela zaslouženě.

Zikmund se narodil přesně před 650 lety, v pozdních večerních hodinách 14., popřípadě 15. února roku 1368 v Norimberku. Byl sedmým dítětem Karla IV., druhým dítětem z manželství Karla a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské a druhým mužským potomkem velkého krále. Jeho otec byl velkým státníkem, císařem Svaté říše římské a českým králem, jeho matka byla vnučkou polského krále Kazimíra III. Velikého. Pojmenován byl po sv. Zikmundovi, což byl oblíbený svatý Karla IV., který jeho kult značně rozšířil.

Otec ho zasnoubil s nejstarší dcerou polského krále Ludvíka, Marií. Když pak jeho otec, Karel IV., zemřel, bylo Zikmundovi teprve 10 let. Hned na to byl opět vržen do víru politiky. Stal se např. braniborským markrabětem, ale zalíbení našel následně na uherském dvoře. Silné slovo v politice měl v té době ještě jeho starší bratr Václav IV., který chtěl bratra vidět i na polském trůnu. Poláci však byli proti dalšímu spojení Polska a Uherska a za královnu zvolili namísto Marie mladší Hedviku. Zikmund si následně vynutil sňatek s Marií Uherskou a stal se v roce 1387 uherským králem. Byl jediným Lucemburkem na uherském trůně, ovšem udržel se na něm téměř po pět desetiletí. Tím odstartovala jeho velká politická kariéra.

Evropu trápilo papežské schizma. Na druhé straně síla a moc Zikmundova bratra Václava v Čechách pokulhávala. V roce 1400 dokonce Václav IV. přišel o císařskou korunu. Obrátil se o pomoc na bratra Zikmunda s výměnou za správu Čech. Ten toho využil a začal zabírat královské hrady. Když se dal Václav na odpor, byl zajat a uvězněn ve Vídni. V Čechách však proti Zikmundovi rostl odpor, který chtěl řešit vojensky, nakonec však musel řešit problémy v Uhrách. Václavovi se podařilo uniknout a následně se bratři smířili.

Největší triumfem Zikmunda bylo získání císařské koruny v roce 1411, v čemž ho i bratr Václav podpořil. Právě v roli císaře Svaté říše římské se značně zasloužil o vylepšení stávající situace. Od časů Karla IV. byla vysoká politika plná křehkých mocenských vztahů, popřípadě byly některé věci přehlíženy, na což doplatil především Václav IV. Zikmundovi se však podařilo evropské mocenské poměry konsolidovat. Hlavně pak vyřešit vleklé papežské schizma. To se řešilo na koncilu v Kostnici. Samotný koncil znamenal vyřešení církevní krize, kdy měl svět opět jednoho papeže, ovšem poměry v Čechách události v Kostnici negativně rozladily. Jednalo se především o upálení mistra Jana Husa.

Po smrti svého bratra Václava IV. v roce 1419, Zikmund jen těžce hledal oporu u českých pánů. Tu nacházel především u katolické šlechty. Díky držení významných hradů, jako byl Pražský hrad, byl též v roce 1420 korunován českým králem. O vládu nad českými zeměmi však musel dlouho bojovat vlivem husitské revoluce, která se rozhořela po celé zemi. Fakticky tak vládl až v letech 1436-37, tedy pouhé dva roky. Z "dobyté" české země nakonec musel opět prchat před nepokoji, aby na hranicích, konkrétně ve Znojmě, naposledy vydechl.

Byť je v jeho osobě spatřován určitý zápor, je to dáno především snahou vyvážení dobra a zla, kdy na tu dobrou stranu je kladen Václav IV., coby zastánce Jana Husa a na druhou stranu Zikmund, který měl mít na svědomí kostnický koncil a jeho procesy. Tento obraz se rodí už od období husitské revoluce v 15. století. Objektivně se Zikmundovi nedá upřít fakt, že více než jeho bratr Václav zdědil po otci vladařské a diplomatické dovednosti. Byl to také člověk vzdělaný, ovládal 7 jazyků, byl společenský a zdatný v rytířských turnajích. Právě on udělal velkou a pevnou reformu v Říši, přičemž zasahoval i do sporů mezi Anglií a Francií, popřípadě do politiky dalších zemí. Snažil se Evropu sjednotit v boji proti Turkům, sám vytvořil podunajské soustátí, které mělo tvořit obrannou linii proti rozpínavosti Osmanské říše. V těchto věcech však zůstával osamocen, o to větší mu patří zásluha. Někdy je také nazýván jako poslední císař středověku.

Související

Zikmund Lucemburský

"Liška ryšavá"? Jaká ve skutečnosti byl syn Karla IV. Zikmund Lucemburský?

Vlivem romantického dějepisectví 19. století s velkou dávkou národní hrdosti, stejně jako vlivem komunistického dějepisectví i propagandistické kinematografie, se osoba Zikmunda Lucemburského zapsala do českého podvědomí spíše negativně. Hanlivé označení „liška ryšavá“, jak jej dnes mnohdy vnímáme, vzniklo už během husitských bouří v 15. století, ovšem s pravdou má jen málo společného.

Více souvisejících

Zikmund Lucemburský Lucemburkové výročí historie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 19 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy