Snad žádný panovník byl tak neoblíbený. Byla pověst Zikmunda Lucemburského oprávněná?

Lucemburský rod vládl v českých zemích po téměř 150 let. Právě v této době došlo k opravdovému vstupu českého lva na dějiště Evropy, kdy se Praha na krátkou chvíli stala i srdcem celé Evropy. Ve stínu velkého Karla IV. a jeho odkazu ale následně bylo těžké žít a panovat. To na vlastní kůži pocítili oba jeho synové. Nejdříve Václav IV. a následně Zikmund, jenž se v českých zemích těšil tak malé obliby, jako málokterý jiný panovník. Přesto možná ne zcela zaslouženě.

Zikmund se narodil přesně před 650 lety, v pozdních večerních hodinách 14., popřípadě 15. února roku 1368 v Norimberku. Byl sedmým dítětem Karla IV., druhým dítětem z manželství Karla a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské a druhým mužským potomkem velkého krále. Jeho otec byl velkým státníkem, císařem Svaté říše římské a českým králem, jeho matka byla vnučkou polského krále Kazimíra III. Velikého. Pojmenován byl po sv. Zikmundovi, což byl oblíbený svatý Karla IV., který jeho kult značně rozšířil.

Otec ho zasnoubil s nejstarší dcerou polského krále Ludvíka, Marií. Když pak jeho otec, Karel IV., zemřel, bylo Zikmundovi teprve 10 let. Hned na to byl opět vržen do víru politiky. Stal se např. braniborským markrabětem, ale zalíbení našel následně na uherském dvoře. Silné slovo v politice měl v té době ještě jeho starší bratr Václav IV., který chtěl bratra vidět i na polském trůnu. Poláci však byli proti dalšímu spojení Polska a Uherska a za královnu zvolili namísto Marie mladší Hedviku. Zikmund si následně vynutil sňatek s Marií Uherskou a stal se v roce 1387 uherským králem. Byl jediným Lucemburkem na uherském trůně, ovšem udržel se na něm téměř po pět desetiletí. Tím odstartovala jeho velká politická kariéra.

Evropu trápilo papežské schizma. Na druhé straně síla a moc Zikmundova bratra Václava v Čechách pokulhávala. V roce 1400 dokonce Václav IV. přišel o císařskou korunu. Obrátil se o pomoc na bratra Zikmunda s výměnou za správu Čech. Ten toho využil a začal zabírat královské hrady. Když se dal Václav na odpor, byl zajat a uvězněn ve Vídni. V Čechách však proti Zikmundovi rostl odpor, který chtěl řešit vojensky, nakonec však musel řešit problémy v Uhrách. Václavovi se podařilo uniknout a následně se bratři smířili.

Největší triumfem Zikmunda bylo získání císařské koruny v roce 1411, v čemž ho i bratr Václav podpořil. Právě v roli císaře Svaté říše římské se značně zasloužil o vylepšení stávající situace. Od časů Karla IV. byla vysoká politika plná křehkých mocenských vztahů, popřípadě byly některé věci přehlíženy, na což doplatil především Václav IV. Zikmundovi se však podařilo evropské mocenské poměry konsolidovat. Hlavně pak vyřešit vleklé papežské schizma. To se řešilo na koncilu v Kostnici. Samotný koncil znamenal vyřešení církevní krize, kdy měl svět opět jednoho papeže, ovšem poměry v Čechách události v Kostnici negativně rozladily. Jednalo se především o upálení mistra Jana Husa.

Po smrti svého bratra Václava IV. v roce 1419, Zikmund jen těžce hledal oporu u českých pánů. Tu nacházel především u katolické šlechty. Díky držení významných hradů, jako byl Pražský hrad, byl též v roce 1420 korunován českým králem. O vládu nad českými zeměmi však musel dlouho bojovat vlivem husitské revoluce, která se rozhořela po celé zemi. Fakticky tak vládl až v letech 1436-37, tedy pouhé dva roky. Z "dobyté" české země nakonec musel opět prchat před nepokoji, aby na hranicích, konkrétně ve Znojmě, naposledy vydechl.

Byť je v jeho osobě spatřován určitý zápor, je to dáno především snahou vyvážení dobra a zla, kdy na tu dobrou stranu je kladen Václav IV., coby zastánce Jana Husa a na druhou stranu Zikmund, který měl mít na svědomí kostnický koncil a jeho procesy. Tento obraz se rodí už od období husitské revoluce v 15. století. Objektivně se Zikmundovi nedá upřít fakt, že více než jeho bratr Václav zdědil po otci vladařské a diplomatické dovednosti. Byl to také člověk vzdělaný, ovládal 7 jazyků, byl společenský a zdatný v rytířských turnajích. Právě on udělal velkou a pevnou reformu v Říši, přičemž zasahoval i do sporů mezi Anglií a Francií, popřípadě do politiky dalších zemí. Snažil se Evropu sjednotit v boji proti Turkům, sám vytvořil podunajské soustátí, které mělo tvořit obrannou linii proti rozpínavosti Osmanské říše. V těchto věcech však zůstával osamocen, o to větší mu patří zásluha. Někdy je také nazýván jako poslední císař středověku.

Související

Zikmund Lucemburský

"Liška ryšavá"? Jaká ve skutečnosti byl syn Karla IV. Zikmund Lucemburský?

Vlivem romantického dějepisectví 19. století s velkou dávkou národní hrdosti, stejně jako vlivem komunistického dějepisectví i propagandistické kinematografie, se osoba Zikmunda Lucemburského zapsala do českého podvědomí spíše negativně. Hanlivé označení „liška ryšavá“, jak jej dnes mnohdy vnímáme, vzniklo už během husitských bouří v 15. století, ovšem s pravdou má jen málo společného.

Více souvisejících

Zikmund Lucemburský Lucemburkové výročí historie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy