Jaké byly osudy zapomenutých dětí slavného Karla IV.? Pohřbili celou dynastii

Kdo by neznal českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. Jeho jméno je s českou historií pevně spjato. Už samotné označení „Otec vlasti“ vypovídá mnohé. Do českých dějin se zapsali i jeho nástupci, ať už v dobrém, či zlém. Řeč může být například o Václavovi IV. a Zikmundovi Lucemburském. Ale co ostatní Karlovi potomci?

Malý Karel, původně Václav, byl při svém pobytu u francouzského dvora zasnouben už ve věku 7 let. Ženou se mu stala šestiletá Blanka z Valois. Promyšlenost a důležitost tohoto svazku vyšla nejvíce najevo, když vymřela hlavní linie francouzského královského rodu Kapetovců. Tehdy se prostřednictvím Blančina bratra Filipa VI. dostala na trůn vedlejší rodová linie Valois.

Z tohoto manželství pocházely dvě dcery. Prvním dítětem Karla IV. se stala dcera Markéta, narozená v roce 1335. Kvůli sňatku s následníkem uherského trůnu Ludvíkem byla poslána k uherskému dvoru. Svatba se konala, když ji bylo 11 let. Ovšem nedlouho po svatbě zemřela během morové epidemie a jejím skonem ochladly vzájemné vztahy mezi Karlem IV. a Ludvíkem Uherským.

Druhou dcerou byla Kateřina, která se narodila v roce 1342. Též ve svých jedenácti letech byla provdána za pozdějšího rakouského vévodu Rudolfa IV. V roce 1365 ovdověla a necelý rok poté se v Praze konala její druhá svatba, při níž se stala ženou braniborského markraběte, kurfiřta Oty V. Bavorského. Manželství však nebylo šťastné a Ota svůj čas trávil s jinými ženami. V roce 1379, ve věku 37 let, ovdověla bezdětná Kateřina podruhé a zemřela o 16 let později.

Jejich matka Blanka z Valios zemřela ve věku dvaatřiceti let. Sám Karel se následně oženil ještě třikrát. Jeho druhé manželství s Annou Falckou mu přineslo prvního syna. Dostal jméno Václav, později zvaný jako Václav Lucemburský. Narodil se v lednu roku 1350. Jeho narození znamenalo velkou změnu v nástupnictví na českém trůnu. Karel IV. totiž s ohledem na fakt, že do té doby neměl žádného syna, označil již dříve za svého následníka svého mladšího bratra Jana Jindřicha, markraběte moravského. Narození Václava situaci radikálně změnilo a Karel IV. se mu snažil pevně zajistit nástupnictví. Též došlo k vyjednávání o jeho budoucí manželce, kterou byla v té době jedenáctiletá Anna Svídnická. Ovšem malý Václav již v prosinci roku 1351 zemřel. Skutečný budoucí následník se narodil až v roce 1361 v Norimberku. Pojmenován byl též jako Václav, později zvaný jako Václav IV. Jeho matkou a třetí manželskou Karla, byla původně snoubenka malého Václava, Anna Svídnická. Z tohoto manželství vzešla ještě dcera Alžběta, která se provdala za rakouského vévodu Albrechta III., ale již roku 1373 zemřela bezdětná.

Rok po smrti Anny si Karel vzal čtvrtou manželku, kterou byla Alžběta Pomořanská. Z tohoto manželství vzešla dcera Anna, pozdější anglická královna, nebo například Zikmund Lucemburský či nejmladší přeživší syn Jan Zhořelecký. Jan se výrazně zasloužil o vysvobození svého nevlastního bratra Václava IV. v roce 1394, když byl zajat panskou jednotou a vzpurným moravským markrabětem Joštem, který tak usiloval o celkovou moc v českých zemích. Přestože Václava vysvobodil, dostal se následně do jeho nemilosti. Dokonce se nakonec přidal k dřívějšímu královi odpůrci, panské jednotě. Z důvodu odluky od Václava IV. a z důvodů tíživé finanční situace, odešel v roce 1396 do kláštera Neuzelle na hranicích Dolní Lužice a Braniborska. Zde také brzy na to 1. března 1396 za podivných okolností zemřel. Podezření, že byl otráven, ovšem nebylo dokázáno. Bylo mu pouhých 25 let.

Jeho bratři a sestry ho přežili o několik desetiletí. Přesto byli posledními členy rodu Lucemburků. Posledním mužským příslušníkem rodu byl Zikmund Lucemburský. Spolu s ním rod vymřel po meči v roce 1437. Po přeslici rod vymřel se smrtí Elišky Zhořelecké, jediné dcery Jana Zhořeleckého, v roce 1451.

Související

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

Více souvisejících

historie Lucemburkové Karel IV.

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 40 minutami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 5 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy