Jaké byly osudy zapomenutých dětí slavného Karla IV.? Pohřbili celou dynastii

Kdo by neznal českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. Jeho jméno je s českou historií pevně spjato. Už samotné označení „Otec vlasti“ vypovídá mnohé. Do českých dějin se zapsali i jeho nástupci, ať už v dobrém, či zlém. Řeč může být například o Václavovi IV. a Zikmundovi Lucemburském. Ale co ostatní Karlovi potomci?

Malý Karel, původně Václav, byl při svém pobytu u francouzského dvora zasnouben už ve věku 7 let. Ženou se mu stala šestiletá Blanka z Valois. Promyšlenost a důležitost tohoto svazku vyšla nejvíce najevo, když vymřela hlavní linie francouzského královského rodu Kapetovců. Tehdy se prostřednictvím Blančina bratra Filipa VI. dostala na trůn vedlejší rodová linie Valois.

Z tohoto manželství pocházely dvě dcery. Prvním dítětem Karla IV. se stala dcera Markéta, narozená v roce 1335. Kvůli sňatku s následníkem uherského trůnu Ludvíkem byla poslána k uherskému dvoru. Svatba se konala, když ji bylo 11 let. Ovšem nedlouho po svatbě zemřela během morové epidemie a jejím skonem ochladly vzájemné vztahy mezi Karlem IV. a Ludvíkem Uherským.

Druhou dcerou byla Kateřina, která se narodila v roce 1342. Též ve svých jedenácti letech byla provdána za pozdějšího rakouského vévodu Rudolfa IV. V roce 1365 ovdověla a necelý rok poté se v Praze konala její druhá svatba, při níž se stala ženou braniborského markraběte, kurfiřta Oty V. Bavorského. Manželství však nebylo šťastné a Ota svůj čas trávil s jinými ženami. V roce 1379, ve věku 37 let, ovdověla bezdětná Kateřina podruhé a zemřela o 16 let později.

Jejich matka Blanka z Valios zemřela ve věku dvaatřiceti let. Sám Karel se následně oženil ještě třikrát. Jeho druhé manželství s Annou Falckou mu přineslo prvního syna. Dostal jméno Václav, později zvaný jako Václav Lucemburský. Narodil se v lednu roku 1350. Jeho narození znamenalo velkou změnu v nástupnictví na českém trůnu. Karel IV. totiž s ohledem na fakt, že do té doby neměl žádného syna, označil již dříve za svého následníka svého mladšího bratra Jana Jindřicha, markraběte moravského. Narození Václava situaci radikálně změnilo a Karel IV. se mu snažil pevně zajistit nástupnictví. Též došlo k vyjednávání o jeho budoucí manželce, kterou byla v té době jedenáctiletá Anna Svídnická. Ovšem malý Václav již v prosinci roku 1351 zemřel. Skutečný budoucí následník se narodil až v roce 1361 v Norimberku. Pojmenován byl též jako Václav, později zvaný jako Václav IV. Jeho matkou a třetí manželskou Karla, byla původně snoubenka malého Václava, Anna Svídnická. Z tohoto manželství vzešla ještě dcera Alžběta, která se provdala za rakouského vévodu Albrechta III., ale již roku 1373 zemřela bezdětná.

Rok po smrti Anny si Karel vzal čtvrtou manželku, kterou byla Alžběta Pomořanská. Z tohoto manželství vzešla dcera Anna, pozdější anglická královna, nebo například Zikmund Lucemburský či nejmladší přeživší syn Jan Zhořelecký. Jan se výrazně zasloužil o vysvobození svého nevlastního bratra Václava IV. v roce 1394, když byl zajat panskou jednotou a vzpurným moravským markrabětem Joštem, který tak usiloval o celkovou moc v českých zemích. Přestože Václava vysvobodil, dostal se následně do jeho nemilosti. Dokonce se nakonec přidal k dřívějšímu královi odpůrci, panské jednotě. Z důvodu odluky od Václava IV. a z důvodů tíživé finanční situace, odešel v roce 1396 do kláštera Neuzelle na hranicích Dolní Lužice a Braniborska. Zde také brzy na to 1. března 1396 za podivných okolností zemřel. Podezření, že byl otráven, ovšem nebylo dokázáno. Bylo mu pouhých 25 let.

Jeho bratři a sestry ho přežili o několik desetiletí. Přesto byli posledními členy rodu Lucemburků. Posledním mužským příslušníkem rodu byl Zikmund Lucemburský. Spolu s ním rod vymřel po meči v roce 1437. Po přeslici rod vymřel se smrtí Elišky Zhořelecké, jediné dcery Jana Zhořeleckého, v roce 1451.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Lucemburkové Karel IV.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 50 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy