Zámek Ploskovice: Sídlo na občasné přespání stálo šlechtu pořádný balík

Zámek Ploskovice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. Jeho vznik je spojen se zajímavým příběhem. Zámek nechala v první polovině 18. století vystavět jako svou letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. Její úmysly přitom nebyly skromné.

Příběh daného místa je mnohem starší. První zprávy o Ploskovicích pochází již z konce 12. století. Později, konkrétně v roce 1278, se tu poprvé připomíná johanitská komenda v podobě opevněné tvrze, která stávala na místě dnešního východního pavilonu zámku, kde je umístěna škola.

Johanité drželi Ploskovice s malými přestávkami až do roku 1545. Někdy po tomto roce, za časů jedno z nových majitelů, byla stará tvrz opuštěna a naproti ní byl v místech dnešního západního zámeckého pavilonu, vystavět prostý zámek o jednom křídle.

Zlaté časy pro zdejší sídlo přišly až na přelomu 17. a 18. století. Na sklonku 17. století připadly Ploskovice dědictvím Anně Marii Františce z rodu sasko-lauenburského. Anna Marie Františka se po ovdovění znovu provdala za toskánského vévodu Gastona III. z rodu Medici a získala titul princezny. Jejich manželství však bylo nešťastné a Gaston žil trvale v Itálii. Snad i tato okolnost, vedle značné ambice Anny Marie, vedla  k rozhodnutí vybudovat v Ploskovicích v 1. polovině 18. století nový zámek, který by se vyrovnal soudobým stavbám zahraniční šlechty.

Ploskovice však pro majetnou velkovévodkyni byly jen „maison de plaisance“. Tak se francouzsky označuje zámek, který byl určen jen pro krátkodobé, především letní pobyty. Přesto zámek představoval elegantní barokní dílo, jehož základní čtvercovou dispozici určoval hlavní sál. Jednalo se nejspíše o projekt známého architekta a stavitele italského původu, kterým byl Octavio Broggio, nebo o dílo Václava Špačka, který byl osobním stavitelem velkovévodkyně Anny Marie. Kdo to doopravdy byl, však není známo, stejně jako přesná doba výstavby. K této nešťastné skutečnosti přispěla sama velkovévodkyně.

Ta si zámecké sídlo takovýchto architektonických kvalit, byť jen pro krátkodobé pobyty, mohla skutečně dovolit. Byla přeci jen ženou posledního knížete z rodu Medici, který vládl ve Florencii. Traduje se však, že sama osobně vyplácela stavitele a dělníky, přičemž hned na to účty pálila, aby se manžel nedozvěděl, kolik stavba ve skutečnosti stála. Tudíž chybí i veškeré doklady o době a projektu výstavby.

Roku 1805 přecházejí Ploskovice do majetku toskánské větve Habsburků. Od roku 1848 se zámek stal letním sídlem rakouského císaře Ferdinanda V. Habsburského, zvaného též Dobrotivý, který byl posledním českým korunovaným králem. V onom roce 1848 se vzdal trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I. a sám se uchýlil do ústraní. Vedle Pražského hradu a zámku v Zákupech trávil zbytek svého života právě zde.

Z tohoto důvodu byl zámek stavebně upraven, především šlo o rozšíření a úpravu interiérů. Stalo se tak pod vedením pražského stavitele Jana Bělského, kterému asistoval architekt Josef Pokorný. Původně jednopatrový zámek byl zvýšen o jedno patro a byly přistavěny dvě vedlejší budovy. Na výzdobě zámku se velkou měrou podílel jeden z nejlepších malířů a dekoratérů 19. století Josef Navrátil. Celá adaptace zámku skončila na jaře 1854.

Po smrti Ferdinanda V. se zámku ujal císař František Josef I. V majetku Habsburků zůstal až do vzniku Československé republiky v roce 1918, kdy byl zestátněn a stal se sídlem ministerstva zahraničních věcí. Tehdy sem často jezdil zejména tehdejší ministr zahraničních věcí Edvard Beneš se svou manželkou. Za doby okupace zde byla škola pro mladé nacisty, tzv. NAPOLA. Teprve od roku 1952 je zámek i park pod ochranou státní památkové péče a zpřístupněný veřejnosti.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky architektura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy