Zámek Ploskovice: Sídlo na občasné přespání stálo šlechtu pořádný balík

Zámek Ploskovice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. Jeho vznik je spojen se zajímavým příběhem. Zámek nechala v první polovině 18. století vystavět jako svou letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. Její úmysly přitom nebyly skromné.

Příběh daného místa je mnohem starší. První zprávy o Ploskovicích pochází již z konce 12. století. Později, konkrétně v roce 1278, se tu poprvé připomíná johanitská komenda v podobě opevněné tvrze, která stávala na místě dnešního východního pavilonu zámku, kde je umístěna škola.

Johanité drželi Ploskovice s malými přestávkami až do roku 1545. Někdy po tomto roce, za časů jedno z nových majitelů, byla stará tvrz opuštěna a naproti ní byl v místech dnešního západního zámeckého pavilonu, vystavět prostý zámek o jednom křídle.

Zlaté časy pro zdejší sídlo přišly až na přelomu 17. a 18. století. Na sklonku 17. století připadly Ploskovice dědictvím Anně Marii Františce z rodu sasko-lauenburského. Anna Marie Františka se po ovdovění znovu provdala za toskánského vévodu Gastona III. z rodu Medici a získala titul princezny. Jejich manželství však bylo nešťastné a Gaston žil trvale v Itálii. Snad i tato okolnost, vedle značné ambice Anny Marie, vedla  k rozhodnutí vybudovat v Ploskovicích v 1. polovině 18. století nový zámek, který by se vyrovnal soudobým stavbám zahraniční šlechty.

Ploskovice však pro majetnou velkovévodkyni byly jen „maison de plaisance“. Tak se francouzsky označuje zámek, který byl určen jen pro krátkodobé, především letní pobyty. Přesto zámek představoval elegantní barokní dílo, jehož základní čtvercovou dispozici určoval hlavní sál. Jednalo se nejspíše o projekt známého architekta a stavitele italského původu, kterým byl Octavio Broggio, nebo o dílo Václava Špačka, který byl osobním stavitelem velkovévodkyně Anny Marie. Kdo to doopravdy byl, však není známo, stejně jako přesná doba výstavby. K této nešťastné skutečnosti přispěla sama velkovévodkyně.

Ta si zámecké sídlo takovýchto architektonických kvalit, byť jen pro krátkodobé pobyty, mohla skutečně dovolit. Byla přeci jen ženou posledního knížete z rodu Medici, který vládl ve Florencii. Traduje se však, že sama osobně vyplácela stavitele a dělníky, přičemž hned na to účty pálila, aby se manžel nedozvěděl, kolik stavba ve skutečnosti stála. Tudíž chybí i veškeré doklady o době a projektu výstavby.

Roku 1805 přecházejí Ploskovice do majetku toskánské větve Habsburků. Od roku 1848 se zámek stal letním sídlem rakouského císaře Ferdinanda V. Habsburského, zvaného též Dobrotivý, který byl posledním českým korunovaným králem. V onom roce 1848 se vzdal trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I. a sám se uchýlil do ústraní. Vedle Pražského hradu a zámku v Zákupech trávil zbytek svého života právě zde.

Z tohoto důvodu byl zámek stavebně upraven, především šlo o rozšíření a úpravu interiérů. Stalo se tak pod vedením pražského stavitele Jana Bělského, kterému asistoval architekt Josef Pokorný. Původně jednopatrový zámek byl zvýšen o jedno patro a byly přistavěny dvě vedlejší budovy. Na výzdobě zámku se velkou měrou podílel jeden z nejlepších malířů a dekoratérů 19. století Josef Navrátil. Celá adaptace zámku skončila na jaře 1854.

Po smrti Ferdinanda V. se zámku ujal císař František Josef I. V majetku Habsburků zůstal až do vzniku Československé republiky v roce 1918, kdy byl zestátněn a stal se sídlem ministerstva zahraničních věcí. Tehdy sem často jezdil zejména tehdejší ministr zahraničních věcí Edvard Beneš se svou manželkou. Za doby okupace zde byla škola pro mladé nacisty, tzv. NAPOLA. Teprve od roku 1952 je zámek i park pod ochranou státní památkové péče a zpřístupněný veřejnosti.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky architektura

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy