Zámek Ploskovice: Sídlo na občasné přespání stálo šlechtu pořádný balík

Zámek Ploskovice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. Jeho vznik je spojen se zajímavým příběhem. Zámek nechala v první polovině 18. století vystavět jako svou letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. Její úmysly přitom nebyly skromné.

Příběh daného místa je mnohem starší. První zprávy o Ploskovicích pochází již z konce 12. století. Později, konkrétně v roce 1278, se tu poprvé připomíná johanitská komenda v podobě opevněné tvrze, která stávala na místě dnešního východního pavilonu zámku, kde je umístěna škola.

Johanité drželi Ploskovice s malými přestávkami až do roku 1545. Někdy po tomto roce, za časů jedno z nových majitelů, byla stará tvrz opuštěna a naproti ní byl v místech dnešního západního zámeckého pavilonu, vystavět prostý zámek o jednom křídle.

Zlaté časy pro zdejší sídlo přišly až na přelomu 17. a 18. století. Na sklonku 17. století připadly Ploskovice dědictvím Anně Marii Františce z rodu sasko-lauenburského. Anna Marie Františka se po ovdovění znovu provdala za toskánského vévodu Gastona III. z rodu Medici a získala titul princezny. Jejich manželství však bylo nešťastné a Gaston žil trvale v Itálii. Snad i tato okolnost, vedle značné ambice Anny Marie, vedla  k rozhodnutí vybudovat v Ploskovicích v 1. polovině 18. století nový zámek, který by se vyrovnal soudobým stavbám zahraniční šlechty.

Ploskovice však pro majetnou velkovévodkyni byly jen „maison de plaisance“. Tak se francouzsky označuje zámek, který byl určen jen pro krátkodobé, především letní pobyty. Přesto zámek představoval elegantní barokní dílo, jehož základní čtvercovou dispozici určoval hlavní sál. Jednalo se nejspíše o projekt známého architekta a stavitele italského původu, kterým byl Octavio Broggio, nebo o dílo Václava Špačka, který byl osobním stavitelem velkovévodkyně Anny Marie. Kdo to doopravdy byl, však není známo, stejně jako přesná doba výstavby. K této nešťastné skutečnosti přispěla sama velkovévodkyně.

Ta si zámecké sídlo takovýchto architektonických kvalit, byť jen pro krátkodobé pobyty, mohla skutečně dovolit. Byla přeci jen ženou posledního knížete z rodu Medici, který vládl ve Florencii. Traduje se však, že sama osobně vyplácela stavitele a dělníky, přičemž hned na to účty pálila, aby se manžel nedozvěděl, kolik stavba ve skutečnosti stála. Tudíž chybí i veškeré doklady o době a projektu výstavby.

Roku 1805 přecházejí Ploskovice do majetku toskánské větve Habsburků. Od roku 1848 se zámek stal letním sídlem rakouského císaře Ferdinanda V. Habsburského, zvaného též Dobrotivý, který byl posledním českým korunovaným králem. V onom roce 1848 se vzdal trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I. a sám se uchýlil do ústraní. Vedle Pražského hradu a zámku v Zákupech trávil zbytek svého života právě zde.

Z tohoto důvodu byl zámek stavebně upraven, především šlo o rozšíření a úpravu interiérů. Stalo se tak pod vedením pražského stavitele Jana Bělského, kterému asistoval architekt Josef Pokorný. Původně jednopatrový zámek byl zvýšen o jedno patro a byly přistavěny dvě vedlejší budovy. Na výzdobě zámku se velkou měrou podílel jeden z nejlepších malířů a dekoratérů 19. století Josef Navrátil. Celá adaptace zámku skončila na jaře 1854.

Po smrti Ferdinanda V. se zámku ujal císař František Josef I. V majetku Habsburků zůstal až do vzniku Československé republiky v roce 1918, kdy byl zestátněn a stal se sídlem ministerstva zahraničních věcí. Tehdy sem často jezdil zejména tehdejší ministr zahraničních věcí Edvard Beneš se svou manželkou. Za doby okupace zde byla škola pro mladé nacisty, tzv. NAPOLA. Teprve od roku 1952 je zámek i park pod ochranou státní památkové péče a zpřístupněný veřejnosti.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky architektura

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 44 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 52 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy