Zámek Pardubice: Jak vznikl skvost postavený na malé tvrzi?

Pardubický zámek představuje skvostné dílo, ve kterém se pojí prvky pozdně gotické a především renesanční architektury panského sídla. Společně s okolním opevněním a tzv. Příhrádkem, který navazuje na blízké město, tvoří unikání komplex, který nemá ve střední Evropě obdoby. Původně zde přitom stávala jen malá vodní tvrz, která dala jméno slavnému rodu, jenž získal svůj věhlas při dobývání Milána.

Dle archeologických výzkumů byla předchůdcem dnešního zámku dřevěná tvrz, kterou na konci 13. století zbudovali při osadě zvané původně Pordoby příslušníci starobylého rodu Ronovců. Tvrz nejspíše využívala obrany okolních bažin a mokřadů, doplněné později o vodní příkopy, jelikož ležela v nivě v blízkosti poblíž soutoku Labe s Chrudimkou. Jak přesně vypadala, není možné říci, jelikož pozdější úpravy zcela změnily okolní ráz.

V době po vymření rodu Přemyslovců se jako držitel Pardubic uvádí Půta z Dubé a po něm jeho synové, kteří někdy mezi léty 1327 a 1330 směnili Pardubice s Arnoštem z Hostyně, který byl prvním doloženým členem rodu pánů z Pardubic.

Jejich historie je přitom podle legendy mnohem delší a sahá až do dob knížete Vladislava II. Ten v roce 1158 pomáhal římskoněmeckému císaři Fridrichovi I. Barbarossovi dobýt Milán. Jedním z členů knížecí vojenské družiny měl být i jistý Ješek, bájný prapředek pánů z Pardubic. V momentě, když se vracel s kořistí z města, spustili obránci v městské bráně mříž, která přesekla jeho koně v půli. Ješkovi se však podařilo pobrat kořist i půl koně a vrátit se zpět do tábora. Kníže s obdivem uznal jeho statečnost a sílu a dovolil mu užívat erbu s polovinou koně. Tak tedy praví erbovní legenda.

Je evidentní, že páni z Pardubic mají společného předka s Malovci z Malovic, čemuž nasvědčuje velká podobnost erbů. První písemná zmínka o rodu však pochází až ze 14. století, kdy se jako první člen uvádí již zmiňovaný Arnošt z Hostyně, královský hejtman v Kladsku. Asi nejslavnější člen tohoto rodu byl první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Nejspíše za jeho časů byla původní tvrz přestavěna na vodní hrad v duchu vrcholné gotiky.

K dalším úpravám, především se snahou o posílení obranyschopnosti, došlo během husitských válek. Hrad tehdy získal nárožní věžice a střílny pro palné zbraně.

K zásadní přestavbě však došlo až později. V roce 1491 získal pardubické panství Vilém II. z Pernštejna, který nechal hrad přestavět na čtyřkřídlý renesanční zámek. V jeho díle pokračovali i jeho synové Vojtěch a Jan. Zámek doplnilo mimo jiné též bohaté hospodářské zázemí a mohutné pozdně gotické opevnění se čtyřmi kruhovými rondely v nárožích. Na ně bylo možné umístit těžké dělostřelectvo. Celý areál byl obehnán širokým příkopem, místy až 60 metrů, který bylo možné v případě nebezpečí zatopit. Směrem k městu pak vznikl tzv. Příhrádek, který se zámkem spojoval dřevěný most. Nová rezidence pánů z Pernštejna tak byla nadále nedobytnou pevností.

Posledním vlastníkem zámku z rodu Pernštejnů byl Jaroslav z Pernštejna. V roce 1560 panství odkoupil král a z Pardubic se stalo královské komorní panství. V těchto dobách zde například proběhla sgrafitová výzdoba zámeckých paláců, kterou provedl italský stavitel a zednický mistr Ulrico Aostalli de Sala. Význam zámku už byl přitom převážně hospodářský, což se negativně podepsalo i na jeho interiérech a výzdobě. Například v 17. století v něm byl zřízen pivovar.

Barokní úpravy, které tu vedl v letech 1723–1726 František Maxmilián Kaňka, se již nijak zásadně do dispozice zámku nepromítly. Zámek si tak unikátně uchoval svou renesanční tvář a to jak v podobě samotného zámku, tak i okolní fortifikace.

V nedávné minulosti zámek značně utrpěl zanedbáním údržby. V roce 1994 však začala celková rekonstrukce, která postupem času vrátila zámku jeho krásu. Dnes v jeho prostorách sídlí Východočeské muzeu, Východočeské galerie a pobočka Národního památkového ústavu.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování pardubice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 9 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

Zdroj: David Holub

Další zprávy