Zámek Pardubice: Jak vznikl skvost postavený na malé tvrzi?

Pardubický zámek představuje skvostné dílo, ve kterém se pojí prvky pozdně gotické a především renesanční architektury panského sídla. Společně s okolním opevněním a tzv. Příhrádkem, který navazuje na blízké město, tvoří unikání komplex, který nemá ve střední Evropě obdoby. Původně zde přitom stávala jen malá vodní tvrz, která dala jméno slavnému rodu, jenž získal svůj věhlas při dobývání Milána.

Dle archeologických výzkumů byla předchůdcem dnešního zámku dřevěná tvrz, kterou na konci 13. století zbudovali při osadě zvané původně Pordoby příslušníci starobylého rodu Ronovců. Tvrz nejspíše využívala obrany okolních bažin a mokřadů, doplněné později o vodní příkopy, jelikož ležela v nivě v blízkosti poblíž soutoku Labe s Chrudimkou. Jak přesně vypadala, není možné říci, jelikož pozdější úpravy zcela změnily okolní ráz.

V době po vymření rodu Přemyslovců se jako držitel Pardubic uvádí Půta z Dubé a po něm jeho synové, kteří někdy mezi léty 1327 a 1330 směnili Pardubice s Arnoštem z Hostyně, který byl prvním doloženým členem rodu pánů z Pardubic.

Jejich historie je přitom podle legendy mnohem delší a sahá až do dob knížete Vladislava II. Ten v roce 1158 pomáhal římskoněmeckému císaři Fridrichovi I. Barbarossovi dobýt Milán. Jedním z členů knížecí vojenské družiny měl být i jistý Ješek, bájný prapředek pánů z Pardubic. V momentě, když se vracel s kořistí z města, spustili obránci v městské bráně mříž, která přesekla jeho koně v půli. Ješkovi se však podařilo pobrat kořist i půl koně a vrátit se zpět do tábora. Kníže s obdivem uznal jeho statečnost a sílu a dovolil mu užívat erbu s polovinou koně. Tak tedy praví erbovní legenda.

Je evidentní, že páni z Pardubic mají společného předka s Malovci z Malovic, čemuž nasvědčuje velká podobnost erbů. První písemná zmínka o rodu však pochází až ze 14. století, kdy se jako první člen uvádí již zmiňovaný Arnošt z Hostyně, královský hejtman v Kladsku. Asi nejslavnější člen tohoto rodu byl první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Nejspíše za jeho časů byla původní tvrz přestavěna na vodní hrad v duchu vrcholné gotiky.

K dalším úpravám, především se snahou o posílení obranyschopnosti, došlo během husitských válek. Hrad tehdy získal nárožní věžice a střílny pro palné zbraně.

K zásadní přestavbě však došlo až později. V roce 1491 získal pardubické panství Vilém II. z Pernštejna, který nechal hrad přestavět na čtyřkřídlý renesanční zámek. V jeho díle pokračovali i jeho synové Vojtěch a Jan. Zámek doplnilo mimo jiné též bohaté hospodářské zázemí a mohutné pozdně gotické opevnění se čtyřmi kruhovými rondely v nárožích. Na ně bylo možné umístit těžké dělostřelectvo. Celý areál byl obehnán širokým příkopem, místy až 60 metrů, který bylo možné v případě nebezpečí zatopit. Směrem k městu pak vznikl tzv. Příhrádek, který se zámkem spojoval dřevěný most. Nová rezidence pánů z Pernštejna tak byla nadále nedobytnou pevností.

Posledním vlastníkem zámku z rodu Pernštejnů byl Jaroslav z Pernštejna. V roce 1560 panství odkoupil král a z Pardubic se stalo královské komorní panství. V těchto dobách zde například proběhla sgrafitová výzdoba zámeckých paláců, kterou provedl italský stavitel a zednický mistr Ulrico Aostalli de Sala. Význam zámku už byl přitom převážně hospodářský, což se negativně podepsalo i na jeho interiérech a výzdobě. Například v 17. století v něm byl zřízen pivovar.

Barokní úpravy, které tu vedl v letech 1723–1726 František Maxmilián Kaňka, se již nijak zásadně do dispozice zámku nepromítly. Zámek si tak unikátně uchoval svou renesanční tvář a to jak v podobě samotného zámku, tak i okolní fortifikace.

V nedávné minulosti zámek značně utrpěl zanedbáním údržby. V roce 1994 však začala celková rekonstrukce, která postupem času vrátila zámku jeho krásu. Dnes v jeho prostorách sídlí Východočeské muzeu, Východočeské galerie a pobočka Národního památkového ústavu.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování pardubice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy