Zámek Pardubice: Jak vznikl skvost postavený na malé tvrzi?

Pardubický zámek představuje skvostné dílo, ve kterém se pojí prvky pozdně gotické a především renesanční architektury panského sídla. Společně s okolním opevněním a tzv. Příhrádkem, který navazuje na blízké město, tvoří unikání komplex, který nemá ve střední Evropě obdoby. Původně zde přitom stávala jen malá vodní tvrz, která dala jméno slavnému rodu, jenž získal svůj věhlas při dobývání Milána.

Dle archeologických výzkumů byla předchůdcem dnešního zámku dřevěná tvrz, kterou na konci 13. století zbudovali při osadě zvané původně Pordoby příslušníci starobylého rodu Ronovců. Tvrz nejspíše využívala obrany okolních bažin a mokřadů, doplněné později o vodní příkopy, jelikož ležela v nivě v blízkosti poblíž soutoku Labe s Chrudimkou. Jak přesně vypadala, není možné říci, jelikož pozdější úpravy zcela změnily okolní ráz.

V době po vymření rodu Přemyslovců se jako držitel Pardubic uvádí Půta z Dubé a po něm jeho synové, kteří někdy mezi léty 1327 a 1330 směnili Pardubice s Arnoštem z Hostyně, který byl prvním doloženým členem rodu pánů z Pardubic.

Jejich historie je přitom podle legendy mnohem delší a sahá až do dob knížete Vladislava II. Ten v roce 1158 pomáhal římskoněmeckému císaři Fridrichovi I. Barbarossovi dobýt Milán. Jedním z členů knížecí vojenské družiny měl být i jistý Ješek, bájný prapředek pánů z Pardubic. V momentě, když se vracel s kořistí z města, spustili obránci v městské bráně mříž, která přesekla jeho koně v půli. Ješkovi se však podařilo pobrat kořist i půl koně a vrátit se zpět do tábora. Kníže s obdivem uznal jeho statečnost a sílu a dovolil mu užívat erbu s polovinou koně. Tak tedy praví erbovní legenda.

Je evidentní, že páni z Pardubic mají společného předka s Malovci z Malovic, čemuž nasvědčuje velká podobnost erbů. První písemná zmínka o rodu však pochází až ze 14. století, kdy se jako první člen uvádí již zmiňovaný Arnošt z Hostyně, královský hejtman v Kladsku. Asi nejslavnější člen tohoto rodu byl první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Nejspíše za jeho časů byla původní tvrz přestavěna na vodní hrad v duchu vrcholné gotiky.

K dalším úpravám, především se snahou o posílení obranyschopnosti, došlo během husitských válek. Hrad tehdy získal nárožní věžice a střílny pro palné zbraně.

K zásadní přestavbě však došlo až později. V roce 1491 získal pardubické panství Vilém II. z Pernštejna, který nechal hrad přestavět na čtyřkřídlý renesanční zámek. V jeho díle pokračovali i jeho synové Vojtěch a Jan. Zámek doplnilo mimo jiné též bohaté hospodářské zázemí a mohutné pozdně gotické opevnění se čtyřmi kruhovými rondely v nárožích. Na ně bylo možné umístit těžké dělostřelectvo. Celý areál byl obehnán širokým příkopem, místy až 60 metrů, který bylo možné v případě nebezpečí zatopit. Směrem k městu pak vznikl tzv. Příhrádek, který se zámkem spojoval dřevěný most. Nová rezidence pánů z Pernštejna tak byla nadále nedobytnou pevností.

Posledním vlastníkem zámku z rodu Pernštejnů byl Jaroslav z Pernštejna. V roce 1560 panství odkoupil král a z Pardubic se stalo královské komorní panství. V těchto dobách zde například proběhla sgrafitová výzdoba zámeckých paláců, kterou provedl italský stavitel a zednický mistr Ulrico Aostalli de Sala. Význam zámku už byl přitom převážně hospodářský, což se negativně podepsalo i na jeho interiérech a výzdobě. Například v 17. století v něm byl zřízen pivovar.

Barokní úpravy, které tu vedl v letech 1723–1726 František Maxmilián Kaňka, se již nijak zásadně do dispozice zámku nepromítly. Zámek si tak unikátně uchoval svou renesanční tvář a to jak v podobě samotného zámku, tak i okolní fortifikace.

V nedávné minulosti zámek značně utrpěl zanedbáním údržby. V roce 1994 však začala celková rekonstrukce, která postupem času vrátila zámku jeho krásu. Dnes v jeho prostorách sídlí Východočeské muzeu, Východočeské galerie a pobočka Národního památkového ústavu.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování pardubice

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 57 minutami

před 2 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

Počasí: V Česku dnes hrozí bouřky. Problém může nastat na horách

V Česku by dnes mohly udeřit bouřky, jejich výskyt je však pro tuto chvíli zatížen velkou nejistotou, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli dopoledne. Nebude tak ještě vydána první letošní výstraha před bouřkami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy