Jak se dělá z hradu zámek? Horšovský Týn je překrásnou českou dominantou

Zámek Horšovský Týn je hrad přestavěný na zámek v historickém centru stejnojmenného města v okrese Domažlice v západních Čechách. Jedná se o hojně navštěvovanou národní kulturní památku, která vyniká svou renesanční krásou. Srdce tohoto zámku je však gotické. Jeho provedení bylo navíc symbolem vzdoru biskupa vůči panovníkovi.

Archeologické výzkumy přinesly důležité informace, že místo, na kterém zámek stojí, bylo osídleno již v pravěku. Další intenzivní osídlení přichází v období mladší doby hradištní, tedy zhruba v době od 2. polovina 10. století do 1. poloviny 12. století. Jak samotný název „týn“ napovídá, jednalo se původně o otýněné, tedy dřevěnou hradbou opevněné či oplocené sídliště. Z období kolem roku 1100 pochází pozůstatky dřevěného opevnění, které hovoří o existenci biskupského dvorce.

Dřevěný dvorec byl předchůdcem pozdějšího raně gotického hradu nad důležitým brodem přes řeku Radbuzu. K jeho zániku dle archeologických výzkumů došlo ničivým požárem. V místech staršího dvorce byla následně po roce 1250 zahájena výstavba nového sídla v podobě kamenného hradu. Ten v počátcích z části využíval staršího valového opevnění původního dvorce. Nejstarší částí byla románská kaple, kterou postupně doplnil palác, čtvercové nárožní věže a obvodová kamenná hradba.

Pravidelná dispozice hradu na půdorysu přibližně obdélníka vedla některé autory k mylné klasifikaci objektu coby falce. Tento „typ“ raně středověkého hradu se ale u nás až na výjimku oblasti Chebska, které ale bylo v dané době součástí Svaté říše římské, nevyskytuje. Pokud je možné hrad nějak typologicky klasifikovat, lze ho spíše označit za kastelový typ, který je typický svou pravidelností a přítomností nárožních věží. V tomto případě zde byly minimálně tři.

K výstavbě hradu došlo nejspíše za časů biskupa Jana III. z Dražic. První písemná zmínka o hradě pochází z 80. let 13. století, kdy biskup Tobiáš z Bechyně nechal založit přilehlé město. Pražské diecézi hrad zůstal až do období husitských válek.

Že se jednalo o opravdu velkolepý počin, ukazuje především náročné stavební provedení hradu se zajímavými detaily. Například přízemí jihozápadní věže fungovalo jako trezor. V přízemí přilehlého paláce se kromě průjezdu nachází dvě místnosti klenuté křížovými klenbami, v prvním patře pak býval velký sál s krbem a vytápěnou komnatou. Samotná hradní kaple patří se svým provedením k nejnáročnějším raně gotickým realizacím. Nádherně zaklenutý strop a nákladně architektonicky zdobený prostor byl jasnou demonstrací síly a moci církve, která si mohla dovolit hrad vysoké kvality rovnající se hradům královským.

Biskupové později na hradě pobývali jen příležitostně a o chod hradu se starali purkrabí. Jeden z nich, purkrabí Zdeněk z Drštky, úspěšně hájil hrad v letech 1422 a 1431, kdy byl obléhán husitským vojskem. Později se hrad střídal mezi církevními a světskými majiteli až ho ve 30. letech 16. století koupil od krále Ferdinanda I. Jan mladší Popel z Lobkovic. V majetku rodu Lobkoviců se udržel po další čas.

V roce 1547 došlo k velkému požáru, při kterém hrad i město vyhořely. Ničivý požár dal zaniknout části starého hradu, ale umožnil vznik nového zámku, který se stal renesanční perlou. Přestavba zámku byla dokončena až za Vilém z Lobkovic na počátku 17. století.

Pro účast na stavovském povstání byl majetek po bitvě na Bílé hoře rodu Lobkoviců zkonfiskován. Následně zámek od krále koupil roku 1623 štýrský hrabě a císařský diplomat Maximilián z Trauttmansdorffu. Trauttmansdorffové vlastnili zámek více než 300 let až do roku 1945, kdy na základě Benešova dekretu správu nad ním převzal stát.

Zámek je dnes přístupný veřejnosti a nabízí prohlídkové okruhy zaměřené jak na prostory starého hradu, tak i bohatě zařízené interiéry zámku. Jeho největší unikát je, že si dodnes až na dílčí opravy a úpravy během 19. století uchoval svou jedinečnou renesanční podobu a gotické srdce. 

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie architektura hrady a zámky

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 27 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 35 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy