Jak se dělá z hradu zámek? Horšovský Týn je překrásnou českou dominantou

Zámek Horšovský Týn je hrad přestavěný na zámek v historickém centru stejnojmenného města v okrese Domažlice v západních Čechách. Jedná se o hojně navštěvovanou národní kulturní památku, která vyniká svou renesanční krásou. Srdce tohoto zámku je však gotické. Jeho provedení bylo navíc symbolem vzdoru biskupa vůči panovníkovi.

Archeologické výzkumy přinesly důležité informace, že místo, na kterém zámek stojí, bylo osídleno již v pravěku. Další intenzivní osídlení přichází v období mladší doby hradištní, tedy zhruba v době od 2. polovina 10. století do 1. poloviny 12. století. Jak samotný název „týn“ napovídá, jednalo se původně o otýněné, tedy dřevěnou hradbou opevněné či oplocené sídliště. Z období kolem roku 1100 pochází pozůstatky dřevěného opevnění, které hovoří o existenci biskupského dvorce.

Dřevěný dvorec byl předchůdcem pozdějšího raně gotického hradu nad důležitým brodem přes řeku Radbuzu. K jeho zániku dle archeologických výzkumů došlo ničivým požárem. V místech staršího dvorce byla následně po roce 1250 zahájena výstavba nového sídla v podobě kamenného hradu. Ten v počátcích z části využíval staršího valového opevnění původního dvorce. Nejstarší částí byla románská kaple, kterou postupně doplnil palác, čtvercové nárožní věže a obvodová kamenná hradba.

Pravidelná dispozice hradu na půdorysu přibližně obdélníka vedla některé autory k mylné klasifikaci objektu coby falce. Tento „typ“ raně středověkého hradu se ale u nás až na výjimku oblasti Chebska, které ale bylo v dané době součástí Svaté říše římské, nevyskytuje. Pokud je možné hrad nějak typologicky klasifikovat, lze ho spíše označit za kastelový typ, který je typický svou pravidelností a přítomností nárožních věží. V tomto případě zde byly minimálně tři.

K výstavbě hradu došlo nejspíše za časů biskupa Jana III. z Dražic. První písemná zmínka o hradě pochází z 80. let 13. století, kdy biskup Tobiáš z Bechyně nechal založit přilehlé město. Pražské diecézi hrad zůstal až do období husitských válek.

Že se jednalo o opravdu velkolepý počin, ukazuje především náročné stavební provedení hradu se zajímavými detaily. Například přízemí jihozápadní věže fungovalo jako trezor. V přízemí přilehlého paláce se kromě průjezdu nachází dvě místnosti klenuté křížovými klenbami, v prvním patře pak býval velký sál s krbem a vytápěnou komnatou. Samotná hradní kaple patří se svým provedením k nejnáročnějším raně gotickým realizacím. Nádherně zaklenutý strop a nákladně architektonicky zdobený prostor byl jasnou demonstrací síly a moci církve, která si mohla dovolit hrad vysoké kvality rovnající se hradům královským.

Biskupové později na hradě pobývali jen příležitostně a o chod hradu se starali purkrabí. Jeden z nich, purkrabí Zdeněk z Drštky, úspěšně hájil hrad v letech 1422 a 1431, kdy byl obléhán husitským vojskem. Později se hrad střídal mezi církevními a světskými majiteli až ho ve 30. letech 16. století koupil od krále Ferdinanda I. Jan mladší Popel z Lobkovic. V majetku rodu Lobkoviců se udržel po další čas.

V roce 1547 došlo k velkému požáru, při kterém hrad i město vyhořely. Ničivý požár dal zaniknout části starého hradu, ale umožnil vznik nového zámku, který se stal renesanční perlou. Přestavba zámku byla dokončena až za Vilém z Lobkovic na počátku 17. století.

Pro účast na stavovském povstání byl majetek po bitvě na Bílé hoře rodu Lobkoviců zkonfiskován. Následně zámek od krále koupil roku 1623 štýrský hrabě a císařský diplomat Maximilián z Trauttmansdorffu. Trauttmansdorffové vlastnili zámek více než 300 let až do roku 1945, kdy na základě Benešova dekretu správu nad ním převzal stát.

Zámek je dnes přístupný veřejnosti a nabízí prohlídkové okruhy zaměřené jak na prostory starého hradu, tak i bohatě zařízené interiéry zámku. Jeho největší unikát je, že si dodnes až na dílčí opravy a úpravy během 19. století uchoval svou jedinečnou renesanční podobu a gotické srdce. 

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

historie architektura hrady a zámky

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy