Nejkrásnější středověký komiks u nás se ukrývá na zámku v Jindřichově Hradci

Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století na soutoku Nežárky a Hamerského potoka, v místech staršího hradiště. Po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově je největším zámeckým komplexem České republiky. V jeho nejstarších částech se však skrývají další unikáty, například středověký komiks s legendou o sv. Jiřím.

Areál Jindřichohradeckého hradu a zámku byl postupně vystavěn na místě staršího slovanského hradiště, doloženého archeologickým průzkumem již od 10. století. První zmínka o hradu pochází z roku 1220, kdy se uvádí jako „Novum castrum“, tedy Nový hrad. Založení hradu je spojováno s Jindřichem z rodu Vítkovců, který byl též zakladatelem samostatné linie pánů z Hradce. Pánům z Hradce patřilo zdejší sídlo po dalších 400 let s výjimkou několika okamžiků, kdy hrad na chvíli získal český král Přemysl Otakar II., který chtěl dobytím hradu potrestat Oldřicha z Hradce za jeho zrádné spojenectví s Rudolfem Habsburským.

Mezi nejstarší stavby patří románsko-gotická okrouhlá Černá věž a navazující románsko-gotický palác. Celý středověký stavební vývoj sledoval mimo vysoké míry obranyschopnosti také reprezentativní charakter stavby, jelikož příslušníci rodu pánů z Hradce zastávali již na přelomu 12. a 13. století významné státnické pozice, tudíž si mohli dovolit sídlo vysokých kvalit.

Ke stavením úpravám odcházelo i v mladším období. V první polovině 14. století, za vlády krále Jana Lucemburského, nechal Oldřich III. z Hradce starý palác opravit a rozšířit. Navíc zde nechal vyzdobit vstupní síň, jíž se také říká dolní komnata, nádhernou nástěnnou malbou představující legendu o sv. Jiří. Stalo se tak konkrétně v roce 1338. V podobě připomínající komiks se zde na téměř padesáti výjevech komentovaných dobovou němčinou odvíjí příběh sv. Jiří, patrona všech rytířů.

V pozdní gotice proběhla na hradě další několikafázová a intenzivní přestavba, která zasáhla celý hrad. Starý palác byl modernizován a dostal nové východní křídlo s velkým sálem. V západní části jádra hradu vznikla další palácová budova, která byla se starým palácem propojena arkádou. Z této stavební fáze je nejlépe dochovanou stavbou Červená věž, též zvaná Menhartka, v jejímž přízemí se dochovala černá kuchyně, považovaná za naši nejlépe dochovanou hradní kuchyň vůbec.

K další razantní přestavbě došlo v 16. století, kdy byla realizována přestavba starého hradu na renesanční rezidenci podle představ pánů z Hradce, jejichž vkus tříbilo téměř neustálé cestování s panovnickým dvorem. Na III. nádvoří bylo postaveno Adamovo stavení, protější Španělské křídlo a obě budovy propojily velké arkády. Za nimi, jako koruna tehdejší stavební aktivity, vznikl v malé zahradě hudební pavilon Rondel. Touto velkorysou přestavbou byl stavební vývoj areálu v zásadě ukončen. Úpravy za dalších majitelů měly již jen dílčí charakter a renesanční podobu zámku téměř nepoznamenaly. Mocný rod pánů z Hradce vymřel po meči v osobě Jáchyma Oldřicha z Hradce v roce 1604.

S poslední členkou rodu pánů z Hradce Lucií Otýlií se v roce 1602 oženil Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka a po smrti jejího bratra Jáchyma Oldřicha v roce 1604 se stal dědicem rozsáhlého panství i titulu „ vladař domu hradeckého“. V českých dějinách proslul zejména jako královský místodržící, svržený roku 1618 při tzv. druhé pražské defenestraci z okna Pražského hradu. Za časů Slavatů byl například ve druhé polovině 17. století v části Španělského křídla vystavěn divadelní sál.

Slavatové vládli jindřichohradeckému panství jen po čtyři generace. Potkal je podobný osud jako pány z Hradce, tedy vymření po meči. Sňatkem s Marií Josefou Slavatovou, které jako dědický podíl připadl Jindřichův Hradec, jej získal Heřman Jakub Černín z Chudenic. Výkon důležitých státních funkcí i vztah k panovnickému rodu Habsburků přiváděl za prvních Černínů do Jindřichova Hradce významné návštěvy členů císařského dvora i dalších představitelů evropského politického dění. Černínům patřil zámek až do roku 1945, kdy jim byl na základě dekretů prezidenta Beneše zkonfiskován.

Za Černínů proběhly poslední větší stavební úpravy zámku, například byla barokně přestavěna hradní kaple podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky, významného pražského barokního architekta. Došlo též k úpravě divadelního sálu. Bohužel v roce 1773 postihl zámek i město rozsáhlý požár, který zničil podstatnou část renesančních interiérů i s uměleckými sbírkami. Budova Španělského křídla byla poškozena nejvážněji. Veškeré vnitřní vybavení a zařízení včetně divadelního sálu bylo zničeno. Provizorně zastřešený a svými pány opuštěný zámek dál chátral. Byl využíván už jen jako hospodářské středisko panství. Teprve vlna romantismu přinesla nový zájem o záchranu zámku. Z Černínského paláce byl v roce 1851 převezen do upravených prostor zámku rodový archiv, který se stal základem dnešního Státního oblastního archivu. Počátkem 20. století realizoval částečné opravy a úpravy vídeňský architekt Humbert Walcher z Moltheimu, ale některé části zámku zůstaly nadále neopravené.

Po zestátnění objektu se špatný stav zámeckého komplexu nadále zhoršoval. Některé budovy hrozily zřícením. Až v roce 1976 byla zahájena generální rekonstrukce, která s přestávkami trvala téměř dvacet let.  V roce 1993 byl zámecký komplex opět zpřístupněn veřejnosti.

Související

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

Více souvisejících

historie architektura cestování hrady a zámky Jindřichův Hradec

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 1 hodinou

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 9 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy