Češi chtějí první měsíce roku trávit u moře, zájem je o Egypt i Maledivy

Tuzemské cestovní kanceláře (CK) sledují zvýšený zájem o zájezdy u moře na první měsíce příštího roku, řekli ČTK jejich zástupci. Podle některých CK poptávka vzrostla v návaznosti na zpřísňování opatření proti koronaviru v České republice. Češi kupují dovolené v Egyptě, Spojených arabských emirátech (SAE), zájem je také o Maledivy.

Rostoucí zájem o exotické pobyty v lednových termínech začala CK Fischer podle svého mluvčího Jana Bezděka sledovat, když se začala v ČR zhoršovat epidemická situace. "Zdá se, že lidé utíkají před lockdownem do tepla. Z reakcí od klientů vidíme, že počítají s tím, že v lednu budou muset být na home office a řada služeb může být zavřená. Chtějí tak alespoň na týden nebo dva odjet třeba do SAE, Ománu nebo Egypta," uvedl Bezděk.

Zvýšenou poptávku po lednových a únorových dovolených u moře eviduje také CK Čedok. Podle její mluvčí Evy Němečkové lidé kupují ubytování především ve čtyř a pětihvězdičkových hotelech přímo na pláži. Prodává se podle ní nejen oblíbený Egypt a Kanárské ostrovy, ale i pobyty v Zanzibaru, na Kubě, Maledivách či v Mexiku.

O exotiku v prvních měsících příštího roku mají zájem také klienti CK Alexandria, podle jejího marketingového ředitele Petra Šatného chtějí lidé trávit začátek ledna například na Maledivách. S tím, jak se začala epidemická situace horšit i v cizině a jednotlivé státy vyhlásily zpřísnění opatření, lidé s nákupem zájezdů začali vyčkávat, dodal Šatný.

Vzhledem k vývoji pandemie většina zahraničních destinací v současné době vyžaduje při vstupu do země negativní PCR test na koronavirus. Někde nesmí být starší 48 hodin, jinde platí lhůta 72 hodin. Pravidla pro cestovatele při odjezdu i návratu pravidelně aktualizuje ministerstvo zahraničí na svém webu.

Čedok podle Němečkové svým klientům nabízí přednostní testování s potvrzením v angličtině v ceně v mnoha městech republiky, aby si odběrové místo mohli vybrat podle místa bydliště.

Klienti CK Fischer a Exim Tours se mohou nechat testovat u Letiště Václava Havla Praha. CK tam otevřely testovací laboratoř. Test si lidé objednávají při nákupu pobytu. Přijít na něj mohou i dva dny před odletem, pokud se dostaví v den odletu, výsledek budou znát přibližně za hodinu. Klientům test CK nabízejí za 990 korun, na běžných testovacích místech za něj samoplátci zaplatí 1756 korun.

Komerční odběrová místa zřídilo i Letiště Praha. Testování je přednostně určeno pro cestující, kteří mají platnou letenku nebo plánují zahraniční cestu. Podle informací na webu letiště jsou výsledky standardně zasílány v SMS do 24 hodin. Cena testu je v tomto případě 1750 korun. Možné je i expresní vyřízení do dvou hodin, za které cestující zaplatí 7500 korun.

Související

Více souvisejících

cestování dovolená cestovní kanceláře češi CK Čedok Exim Tours CK Fischer

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 33 minutami

před 42 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy