Hrad Český Šternberk a jeho unikátní předsunutá bašta láká k návštěvě

Starobylý hrad Šternberk, nazývaný v minulosti též Šternberk nad Sázavou, dnes Český Šternberk, patří mezi nejstarší a nejzachovalejší hrady v Posázaví. Díky své bohaté historii, vkusné interiérové expozici a celkové malebnosti je též jedním z nejnavštěvovanějším objektů v kraji. Za pozornost však stojí nejen hrad, ale i jeho předsunuté opevnění.

Český Šternberk se vypíná na protáhlé klesající ostrožně nad řekou Sázavou nedaleko soutoku této vodáky oblíbené řeky s říčkou Blanicí. Dostupnost hradu a stejnojmenné obce je dobrá, jelikož se nachází v blízkosti D1, asi 30 minut jízdy autem z Prahy.  Hrad je již od svého zpřístupnění v polovině minulého století vyhledávanou destinací. Od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka ČR a od roku 2008 také jako národní kulturní památka ČR.

Hrad láká davy návštěvníků nejen svým malebným zasazením do krajiny, ale též svou historií. K jeho založení došlo již před rokem 1241, kdy se poprvé zmiňuje. Jeho zakladatelem byl Zdeslav, významný člen královského dvora v dobách Václava I. a Přemysla Otakara II. Historický příběh hradu udiví nejen svou délkou, ale i faktem, že až na tři okamžiky byl hrad nepřetržitě v rukou rodu Šternberků. Dnešní majitel, Zdeněk ze Šternberka, je 20. generací potomků zakladatele.  

Poprvé se hrad dostal do cizích rukou po občanských bojích ve 2. polovině 15. století. Tehdy se majitel hradu Zdeněk Konopišťský ze Šternberka stal vůdcem tzv. Jednoty Zelenohorské bojující proti králi Jiřímu z Poděbrad. Nastalo tak několik let zničujících bojů, které se pochopitelně nevyhnuly ani hradům Zdeňka Konopišťského, vedle Šternberka například i hradů Leštna, Konopiště či Kostelce nad Sázavou.

Český Šternberk byl obléhán po několik měsíců a těžce ostřelován z několika stanovišť, kde královská vojska soustředila obléhací stroje v podobě trebuchetů, ale i palných zbraní. Tato místa na vrcholcích kopců kolem hradu dodnes nesou příznačné názvy jako Smrt či Prak.

Hrad byl nakonec dobyt a jistě ze značné části poničen. Na rozdíl například od Kostelce nad Sázavou, od té doby zvaného Zbořený Kostelec, byl však Šternberk opraven a obnoven. Na krátkou dobu se dostal do majetku straníků Jiřího z Poděbrad, ale již brzy na to se vrátil do rukou svých původních majitelů. Ti po bolestných zkušenost věnovali značnou pozornost obranyschopnosti hradu. Hrad získal další linii opevnění v podobě parkánové hradby, předhradí zajistily dvě malé podkovovité bašty a místo, odkud bylo možné hradu nejlépe ubližovat, tedy vrch přímo nad hradem, zaujala předsunutá dělostřelecká bašta. Ta je dodnes dochovaná a patří mezi nejlépe zachované u nás.

Jak ukázaly nejnovější výzkumy, nacházelo se na hřbetu nad hradem původně stanoviště obránců hradu, které bylo v čele zajištěno mohutným příkopem. V místech budoucí dělostřelecké bašty byla jiná, obranná stavba, která nejspíše v době obléhání roku 1467 zanikla požárem. Stalo se tak jistě ve spojitosti s útokem vojsk krále Jiřího, kteří obsadili tento strategický bod, díky němuž měli hrad jako na dlani. Jeho dobytí tak bylo jen otázkou času.

Aby se tato situace již neopakovala, vznikla v místech bývalého nepřátelského ležení nová, progresivní stavba v podobě předsunuté bašty. Tvořila ji víceboká bateriová věž s výrazným břitem otočeným k jihu a vnější obvodové opevnění. Břit měl za úkol odrážet možné střely, které pod sklonem břitu neškodně sklouzly po zdech. Do věže vedlo šnekové schodiště v její zadní části. V suterénu se nacházel skladovací prostor, pravděpodobně prachárna a v prvním patře vybíhá ze středové okrouhlé místnosti pětice chodbiček ukončených střílnami pro těžká děla. Jednu střílnu nahrazoval portál, kterým se do věže vytahovala děla. Druhé patro bylo roubené nebo hrázděné a určené pro lehčí palné zbraně.

Dnes se předsunutá bašta nazývá jako Hladomorna, což je až romantický název a s původním účelem objektu nemá nic společného. Baštu lze samostatně navštívit při procházce okolím hradu. Její návštěvu lze doporučit, jelikož podobně dochované stavby se u nás nenachází. Například podobně dochovaná a kvalitní předsunutá bašta se nachází ve Vimperku. Ta je ovšem veřejnosti nepřístupná.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie hrady a zámky hladomorna architektura Hrad Český Šternberk cestování

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 11 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy