Hrad Valdek: Unikát skrytý za ostnatým drátem

Ač se hrad Valdek řadí již do kategorie zřícenin, zaujme dnes každého návštěvníka svou velkolepostí a poměrně dobrou zachovalostí. Jeho nejstarší část přitom vznikla již ve 2. polovině 13. století. Tato skutečnost je dána známým příslovím mít „štěstí v neštěstí“. A toho se hrad za svou dlouhou historii dočkal několikrát.

Zřícenina hradu Valdek se dnes nachází na okraji CHKO Brdy ve stejnojmenném pohoří. Leží nedaleko obce Neřežín, severozápadně od Příbrami ve Středočeském kraji.

Hrad zde vyrostl na skalnatém ostrohu, který vybíhá jihozápadním směrem z vrchu Beranec, který je významnou dominantou, tvořící severní protiváhu Jineckých hřebenů. Jeho situování bylo výhodné. Nacházelo se zde dostatek stavebního materiálu, byť nebyl zcela snadno opracovatelný. Severním a západním směrem se již nacházel Přemyslovský lovecký hvozd podél řeky Berounky.

Hrad založil příslušník slavného rodu Zajíců z Valdeka, z rozrodu rodu Buziců. Tomuto významnému a mocnému rodu patřilo rozsáhlé území sahající od Žebráku přes Komárov hluboko do Brd již ve 12. století.

Poprvé se o hradu nepřímo hovoří v roce 1263, kdy se zmiňuje v predikátu Oldřicha Zajíce z Valdeka. Ten byl královským číšníkem a purkrabím na hradě Loket, od roku 1265 zastával významný úřad purkrabího Pražského hradu. Údajně již okolo roku 1260 založil nedaleký augustiánský klášter na Ostrově. Je tak pravděpodobné, že hrad Valdek vznikl již dříve, než se poprvé zmiňuje, snad již v 50. letech 13. století.

Hrad Valdek, vedle hradu Žebrák, vystavěli Zajícové z Valdeka pro ochranu místních i dálkových cest. Menší hrad Žebrák ovládal důležitou mezinárodní komunikaci vedoucí z Prahy přes Plzeň do Norimberka a Řezna. Hrad Valdek byl postaven u méně důležité cesty, vedoucí z Hořovic brdskými lesy do Příbrami. Jeho příznačné jméno Valdek, lze přeložit jako „v lesním rohu" či jako „lesní hrad“.

Jak ukázaly stavebně-historické analýzy hrad byl původně menší, než jeho současný stav. Za svou historii prodělal několik stavebních úprav. Do prvé fáze patří palác, původně nižší, stojící na nejchráněnějším místě, a obvodová kamenná hradba. Jak palác, tak obvodové opevnění prodělalo během 14. až 16. století řadu přestaveb a úprav. Palác byl navýšen a zveleben, nakonec též na druhé straně hradního areálu doplněn o druhý palác. Též hlavní dominanta hradu, kterou je věž bergfitového typu, je až dodatečnou přístavbou, která proměnila vzhled hradu.

Postupný růst a rozkvět hradu umožnil fakt, že hrad patřil až téměř do poloviny 14. století příslušníkům politicky významného rodu Zajíců z Valdeka, kteří si nechávali záležet na vzhledu jejich rezidenčního sídla. Po krátkém úpadku, kdy hrad vlastnili vladykové z Beškovic, se Valdek dostal do královského majetku a na hradě již ve 2. polovině 14. století sídlil královský purkrabí. V královských rukou byl i během bouří husitských válek. Zdá se, že díky uzavření příměří mezi posádkou hradu a Pražany, i díky následné obměně náboženského smýšlení hradních pánů, neutrpěl hrad vážnější újmu. Hrad tak měl štěstí v neštěstí.

Během 15. století se na hradě střídala řada nevýznamných pánů, díky čemuž nedošlo k radikálním úpravám. Až v roce 1544, když byl Valdek v majetku Kryštof z Komárova, došlo k úpravám zejména paláců, u nichž byla vylámána větší okna. Navzdory těmto úpravám již v této době chátral a nakonec se ukázalo, že jeho udržování přesahuje finanční možnosti majitelů. Hrad tak byl ke konci 16. století postupně opuštěn a začal se proměňovat ve zříceninu. Měl však štěstí, jelikož díky své odlehlosti v hustých brdských lesích nebyl na rozdíl od hradu Žebrák rabován na stavební kámen.

Na sklonku 19. století byl hrad součástí hořovického velkostatku knížat z Hanau. V té době byl v duchu tehdejších romantických představ místy lehce upraven. Zejména byla osazena nová ostění do brány a branky, jimiž se vstupuje do hradu. Díky tomu byl částečně opraven.

Během první republiky se o Valdek staral Klub československých turistů. V padesátých letech se stal součástí Vojenského prostoru Brdy. V této době začal rychle chátrat a nic na tom nezměnilo ani opakované zapsání hradu jako kulturní památky. Na druhou stranu se vyhnul někdy necitlivým památkářským zákrokům z období minulého režimu a nelegálním výkopům. Skryt za ostnatým drátem měl tak opět štěstí v neštěstí.

V novodobé historii se Valdek lidem otevřel v roce 2016, kdy bylo zmenšeno posádkové cvičiště Jinonice, a hrad se dostal do přístupného ochranného pásma. Zřícenina je však ve špatném stavu a je tak oficiálně nepřístupná. To ji alespoň opět chrání před návaly turistů a hledačů pokladů.

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Více souvisejících

historie hrady a zámky Brdy zajímavosti

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy