Užijte si Itálii naplno: Kde je nejkrásněji a na co si dát pozor

Řím - Písečné pláže, průzračné moře i úchvatné památky - to všechno nabízí slunná Itálie. Po Chorvatsku a Slovensku je třetí nejoblíbenější destinací Čechů. Přečtěte si, co všechno si můžete v Itálii užít a na co si dát pozor.

V Itálii si přijde na své každý a dokonce ani samotní Italové nemají potřebu jezdit na dovolenou za hranice, doma jim prý nic nechybí. Na Apeninském poloostrově je skutečně všechno, volno můžete strávit u moře, vyrazit do hor či obdivovat krásy italských měst.

Města, ze kterých dýchá historie

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, a měla by tam vést i ta vaše. Nejenže na vlastní oči uvidíte všechny památky, které znáte z filmů, ale budete moct v jedinečné atmosféře ochutnat pravou italskou kávu, zmrzlinu nebo pizzu.

V Benátkách si můžete užít jedinečnou plavbu v gondolách, připravte se ale na to, že to není levná záležitost. Za necelou hodinku zaplatíte mezi 70 a 100 eury. Za módou vyrazte do Milána a když už tam budete, zajděte i do slavné opery La Scala.

Za kulinářskými zážitky se vydejte do Bologně, dělají tady nejlepší těstoviny a lasagne. Na umělecká díla zase láká Florencie. Pokud chcete ochutnat tradiční italský likér limoncello, zajeďte si do Sorrenta. Odtud to potom není daleko do Pompejí nebo na sopku Vesuv.

Pláže a neodolatelná příroda

Většina Čechů při svých cestách do Itálie obvykle zakotví už na severu. Mezi nejoblíbenější pláže patří Bibione nebo Rimini. Jenže tady si dovolenou užijete jen tehdy, pokud vám nevadí tlačit se u moře s tisíci dalšími lidmi. Jestli si chcete užít více soukromí, zkuste popojet o kousek dál.

Jedny z nejkrásnějších pláží jsou v Kalábrii, která leží takřka úplně na jihu Itálie. Je tady nejčistější moře a můžete si dotud zajet lodí na Sicílii nebo Liparské ostrovy. Exkluzivní lokalitou je ostrov Capri, do kterého se kdysi zamiloval i císař Tiberius a nechal si tu postavit honosnou vilu. Nejhezčí z celého ostrova je ale Modrá jeskyně, kam svítí světlo zpod hladiny a prostor nádherně stříbřitě září.

Sázkou na jistotu je ostrov Ischia se svými termálními parky a úchvatnou přírodou. Pokud vás láká Karibik, ale nemáte na něj peníze, zajeďte si na Sardinii. Jejímu Smaragdovému pobřeží se totiž přezdívá evropský Karibik. V městečku Porto Cervo pak kotví nejluxusnější jachty na světě.

Gastronomická, ale drahá špička

Italská kuchyně je známá po celém světě a patří mezi jednu z nejlepších. Vždyť kdo by neměl rád pizzu nebo špagety! A byl by hřích tahle jídla neochutnat přímo v místě jejich původu.

Jenže italské restaurace nepatří právě mezi ty nejlevnější, výjimkou jsou jen pizzerie. Levně nevyjde ani zmrzlina, za jeden kopeček tady dáte kolem 30 korun.

Jídlo v obchodech ale pořídíte za podobné ceny jako v Česku. Navíc si můžete být jistí, že ovoce a zelenina budou o dost chutnější než u nás. Vyhlášená jsou také italská vína nebo sýry.

Dopravní předpisy v Itálii

Pravidla pro řidiče jsou v Itálii hodně podobná těm českým, rozdíly se tady ale přesto najdou. Nejvýrazněji pocítí odlišnosti vaše peněženka při jízdě po dálnici. V Itálii jsou totiž dálniční poplatky (zde) vybírány v mýtných branách a pohybují se kolem 5,50 eura na 100 km. Platí se také za průjezd některých tunelů (zde).

Povinná výbava v Itálii zahrnuje výstražný trojúhelník a při vystoupení z auta mimo obec je nutné nosit reflexní vestu. Lékárničku ani hasicí přístroj vozit nemusíte. Automobily musí mít rozsvícená světla jen v tunelech a na dálnicích, mopedy a motocykly musí svítit vždy. Mlhovky můžete použít pouze při viditelnosti nižší než 50 metrů. Během řízení můžete telefonovat jen s hands-free. Maximální povolená rychlost je schodná s tou na českých silnicích.

Pokud vyloženě nemusíte tankovat v Itálii, obstarejte si benzin někde jinde. V Itálii je totiž skoro nejdráž v Evropě, víc za pohonné hmoty zaplatíte už jen v Nizozemí nebo Británii. Za litr Naturalu 95 dáte v průměru 1,527 eura, za naftu 1,344.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie dovolená

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy