Praha - Hitem letošní sezóny je dovolená v Bulharsku. Nejenže tam na vás čeká azurové moře a nádherné pláže, ale oproti jiným destinacím vychází o dost levněji.
Před třiceti lety se jezdilo do Bulharska téměř pořád, mnoho jiných možností totiž lidé neměli. Když se po revoluci otevřely hranice, každý se chtěl podívat jinam, než do "spřáteleného" Bulharska. Na krásnou přírodu, úchvatně čisté moře a vynikající jídlo se malinko zapomnělo.
V posledních letech se ale Bulharsko znovu dostává do módy. Může za to především fakt, že dovolenou se vším všudy tady pořídíte za pár tisícovek a levno je na naše poměry i v zemi samotné. Neustále zde vylepšují služby a kompletně zrekonstruované hotely jsou k nerozeznání od těch v nejlepších evropských letoviscích.
Roli při výběru dovolené hrají letos také mezinárodní problémy. Hodně lidí má strach z uprchlíků a extremistů, obojí se ale Bulharsku víceméně vyhnulo. Migranti zvolili raději cestu přes Řecko a Maďarsko, extremistické islámské skupiny zase nemají v Bulharsku oporu v náboženství. Většina věřících jsou tady pravoslavní křesťané.
Křišťálové moře, zlatavé pláže
Bulharsko potěší především milovníky tepla, panuje zde kontinentální podnebí, takže v létě si tady sluníčka užijete do sytosti. Země je pověstná svými zlatavými písečnými plážemi zvolna se svažujícími do moře, které nejednoho překvapí svou čistotou. Průzračnou vodou vidíte klidně i dvacet metrů hluboko.
Místo je ideální pro děti o které se díky postupnému vstupu do moře nemusíte tolik bát. Na rozdíl třeba od Chorvatska odpadá také problém s nebezpečnými mořskými ježky, ty tady nenajdete. Pláže s horkým pískem jsou zase perfektní pro zahrabávání se, stavění hradů či her bez rizika, že si ublíží o tvrdé nebo špičaté kameny.
Díky příznivému klimatu si turisté pochvalují teplotu vody, ve které se dá koupat, i když je zrovna pod mrakem. Na své si přijdou i ti, kteří zbožňují koupání ve vlnách. Bulharsko je pověstné jedněmi z největších vln v Evropě. Ty jsou občas tak velké, že jsou plavčíci nuceni koupání na nějakou dobu zakázat. Pokud nejste povalovací typ, můžete vyrazit do hor nebo obdivovat krásu bulharských památek.
Krátká cesta, podobná země
Velkou výhodou je, že Bulharsko od nás není zase tak daleko. Autem nebo autobusem sem dojedete přibližně za den, letadlem cesta trvá necelé dvě hodinky. Od roku 2007 je Bulharsko členem Evropské unie a i když nepatří do Schengenu, k cestě vám postačí jen občanka. Kontroly na hranicích už také nejsou tak drastické, jako v minulosti. Česko má v Bulharsku kromě ambasády také dva konzuláty.
Protože je bulharština slovanského původu, nemusíte se bát, že se tady bez cizího jazyka neobejdete. Během pár dní bulharštině na běžné úrovni porozumíte, na mnoha místech se navíc setkáte s češtinou. Dejte jen pozor na gesta, jak je známo, v Bulharsku kývání hlavou na souhlas znamená něco úplně jiného než u nás.
Související
Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Krk, Baška: Další letní chorvatské destinace na přímém spoji FlixBusu
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák