Praha - Hitem letošní sezóny je dovolená v Bulharsku. Nejenže tam na vás čeká azurové moře a nádherné pláže, ale oproti jiným destinacím vychází o dost levněji.
Před třiceti lety se jezdilo do Bulharska téměř pořád, mnoho jiných možností totiž lidé neměli. Když se po revoluci otevřely hranice, každý se chtěl podívat jinam, než do "spřáteleného" Bulharska. Na krásnou přírodu, úchvatně čisté moře a vynikající jídlo se malinko zapomnělo.
V posledních letech se ale Bulharsko znovu dostává do módy. Může za to především fakt, že dovolenou se vším všudy tady pořídíte za pár tisícovek a levno je na naše poměry i v zemi samotné. Neustále zde vylepšují služby a kompletně zrekonstruované hotely jsou k nerozeznání od těch v nejlepších evropských letoviscích.
Roli při výběru dovolené hrají letos také mezinárodní problémy. Hodně lidí má strach z uprchlíků a extremistů, obojí se ale Bulharsku víceméně vyhnulo. Migranti zvolili raději cestu přes Řecko a Maďarsko, extremistické islámské skupiny zase nemají v Bulharsku oporu v náboženství. Většina věřících jsou tady pravoslavní křesťané.
Křišťálové moře, zlatavé pláže
Bulharsko potěší především milovníky tepla, panuje zde kontinentální podnebí, takže v létě si tady sluníčka užijete do sytosti. Země je pověstná svými zlatavými písečnými plážemi zvolna se svažujícími do moře, které nejednoho překvapí svou čistotou. Průzračnou vodou vidíte klidně i dvacet metrů hluboko.
Místo je ideální pro děti o které se díky postupnému vstupu do moře nemusíte tolik bát. Na rozdíl třeba od Chorvatska odpadá také problém s nebezpečnými mořskými ježky, ty tady nenajdete. Pláže s horkým pískem jsou zase perfektní pro zahrabávání se, stavění hradů či her bez rizika, že si ublíží o tvrdé nebo špičaté kameny.
Díky příznivému klimatu si turisté pochvalují teplotu vody, ve které se dá koupat, i když je zrovna pod mrakem. Na své si přijdou i ti, kteří zbožňují koupání ve vlnách. Bulharsko je pověstné jedněmi z největších vln v Evropě. Ty jsou občas tak velké, že jsou plavčíci nuceni koupání na nějakou dobu zakázat. Pokud nejste povalovací typ, můžete vyrazit do hor nebo obdivovat krásu bulharských památek.
Krátká cesta, podobná země
Velkou výhodou je, že Bulharsko od nás není zase tak daleko. Autem nebo autobusem sem dojedete přibližně za den, letadlem cesta trvá necelé dvě hodinky. Od roku 2007 je Bulharsko členem Evropské unie a i když nepatří do Schengenu, k cestě vám postačí jen občanka. Kontroly na hranicích už také nejsou tak drastické, jako v minulosti. Česko má v Bulharsku kromě ambasády také dva konzuláty.
Protože je bulharština slovanského původu, nemusíte se bát, že se tady bez cizího jazyka neobejdete. Během pár dní bulharštině na běžné úrovni porozumíte, na mnoha místech se navíc setkáte s češtinou. Dejte jen pozor na gesta, jak je známo, v Bulharsku kývání hlavou na souhlas znamená něco úplně jiného než u nás.
Související
Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Krk, Baška: Další letní chorvatské destinace na přímém spoji FlixBusu
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 1 hodinou
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 1 hodinou
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 2 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 3 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 4 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 5 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 5 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 6 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 8 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 8 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Zdroj: Libor Novák