Chorvatští kempaři zabavují Čechům pasy. Rady, jak se bránit

Záhřeb/Praha - Chorvatsko je mezi českými turisty stále velmi oblíbenou destinací. Přesto se někteří chorvatští kempaři chovají k návštěvníkům z Česka dost nevybíravě a jsou schopní podmiňovat ubytování odevzdáním cestovního pasu. Jak se proti této praktice bránit?

Česká turistka popsala, jak v chorvatském kempu musela na celou dobu pobytu odevzdat pas. Nejspíš jako pojistku, aby odsud neodjela bez placení.

A rozhořčení je v tomto případě rozhodně na místě - kempaři nebo hoteliéři na nic takového nemají právo. "Je běžné, že na recepci na chvíli odevzdáte svůj pas, aby si zaměstnanci kempu nebo hotelu mohli opsat vaše údaje. Ale rozhodně není v pořádku, když vám chtějí doklady zabavit," říká mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

A to ani jako jakousi zástavu, kterou si chtějí pojistit, abyste neujeli bez placení. "Pokud mají v kempu strach, že nebudete platit, mohou si například opsat číslo vaší kreditní karty. To je normální postup," dodává Lagronová.

A jak se tedy bránit, pokud nehodláte doklady odevzdat? Samozřejmě se můžete zkusit domluvit na nějakém alternativním řešení. Anebo se sbalit a odjet někam, kde po vás pasy nebo jiné doklady chtít nebudou.

Můžete se samozřejmě ale i bránit a nenechat sebou v kempu mávat. Jak? "Můžete se obrátit na místní policii nebo na Policii ČR, která je v letních měsících v turisticky nejfrekventovanějších destinacích v Chorvatsku, tedy v Omiši a Šibeniku přítomna. Občané se mohou obrátit rovněž na Velvyslanectví ČR v Záhřebu a na konzulární jednatelství v Rijece a ve Splitu," radí Irena Valentová z ministerstva.

Nejrychlejší je nejspíš komunikovat s místní policií, která stížnost řeší na místě a okamžitě. Pokud se rozhodnete požádat o pomoc české diplomaty pracující v Chorvatsku, ti naopak záležitost řeší přímo s provozovatelem kempu.

"Kolegům z našich zastupitelských úřadů se daří tuto záležitost vyřešit pro naše občany většinou příznivě formou dohody," ujišťuje Valentová.

Ministerstvo zahraničí také tvrdí, že jde naštěstí o velmi ojedinělou praktiku, která se týká jen chorvatských kempařů. V jiných zemích na ni prý nenarazíte.

"Jedná se spíše o výjimečné případy, což dokládá i naše statistika, kdy se v této záležitosti na naše zastupitelské úřady obrací asi 5 českých občanů ročně. Do Chorvatska přitom v hlavní letní sezóně míří přibližně 800 tisíc českých turistů," uzavírá tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko ministerstvo zahraničí dovolená

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy