Po bulharské kuchyni rostou prsa. Nikdy ale neříkejte, že je úžasná

Sofie - Vyrazit na dovolenou do zahraničí a neochutnat místní tradiční pokrmy by byl hřích. Ta bulharská vás oslní především výrazným kořením, které nikde jinde neroste.

Bulharská kuchyně jedinečným způsobem slučuje evropskou a orientální tradici. Je v ní citelný také vliv okolních zemí a určují ji přírodní podmínky. Proto se zde setkáte jak se zajímavými lehkými jídly, jejichž základem je zelenina a vynikající místní sýr, tak s tradičními těžkými hlavními jídly s hustou vydatnou omáčkou (tzv. jachnija) a přeslazenými moučníky zalitými hustým cukrovým sirupem. Na ta lehká i na ta vydatná budete dlouho a rádi vzpomínat.

Speciality, které ničím nenahradíte

To, co dává bulharským pokrmům jedinečnost, je nejen kuchařský um, ale také koření. Čechům velmi chutnají některá "zelená" koření, která rostou jen v Bulharsku.

Například čubrica je výborná přísada do jídel ze zralých fazolí, čočky či mletého masa. Její chuť je tak dobrá, že stačí například posypat krajíc chleba se sádlem sekanou bylinkou a máte výbornou a úspornou snídani. Pozor! V českých obchodech se prodává tzv. balkánská čubrica, to je však směs různých koření, zatímco autentická čubrica je samostatnou rostlinou.

Doporučujeme vám, abyste na dovolené v Bulharsku ochutnali tzv. pestrou sůl (šarena sol). Je to směs soli, mleté sladké papriky a čubrici. Jiné skvělé koření je džodžen. Dá se použít čerstvý i sušený. Hodí se do fazolí a čočky, k masu a k vnitřnostem, i k některým pokrmům z rýže.

Typickou bulharskou specialitou je tzv. kyselé mléko (kyselo mljako). Podobá se některým druhům jogurtů, ale jeho chuť je jedinečná a nenapodobitelná. Dělá se z kravského, ovčího nebo buvolího mléka, je různé tučnosti, nejtučnější druhy se dají krájet jako sýr. Bulharské kyselé mléko proslulo ve světě tím, že díky specifické fermentační bakterii Bacilus bulgaricus je velmi zdravé. Léčí hlavně žaludeční a střevní potíže, při pravidelném požívání podobným nemocem předchází a reguluje činnost zažívacího traktu.

Z mléka se připravují také další bulharské lahůdky: bílý sýr (sirene) a tvrdý žlutý sýr (kaškaval). Obzvlášť bílý sýr nesmí nikdy chybět v ledničce žádného Bulhara. V Česku se prodává jeho obdoba, tzv. balkánský sýr, ale po ochutnání pravého bulharského sýru poznáte, že je to něco úplně jiného - a lepšího! Kaškaval se dá přirovnat k různým francouzským a italským žlutým sýrům, nicméně má osobitou chuť a vůni, které si určitě zamilujete. Oba sýry jsou vynikající i smažené.

Psali jsme: Pozor na nový zákaz v Chorvatsku. Můžete zaplatit mastnou pokutu
 

"Kdo neochutnal kebabčata, jako by nebyl v Bulharsku," prohlašuje marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. On sám si tuhle lahůdku zamiloval. "Ačkoli Češi obvykle přistupují k mletému masu s nedůvěrou, zde není na místě. Mleté maso je základem mnoha bulharských pokrmů, používá se jen maso velmi kvalitní, jemně mleté a dobře vypracované," dodává. A ví, že klienti CK Alexandria, kteří v Bulharsku kebabčata ochutnali, se často ptají, kde by si je mohli dát v Čechách, nebo jak si je mohou připravit sami.

Než usednete ke stolu

Bulhaři stolují rádi a dlouho. Na stole se objevuje celá řada chodů, prokládaná pitím a příjemnými hovory. Takže pro objednání typického bulharského jídla byste se rozhodně měli naučit slovíčko meze (s přízvukem na druhé slabice). Najdete je v každém jídelníčku.

Tento pojem zahrnuje různé druhy poměrně lehkých studených, nebo i teplých předkrmů a chuťovek, které Bulhaři pojídají při pití. Nejčastěji se jako meze podávají typické bulharské sušené klobásy "lukanka" a "sudžuk" nakrájené na tenké plátky. Další lahůdkou typu meze je pastrma - sušené slané libové maso, nejčastěji okořeněné čubricou nebo paprikou.

Dále se podává třeba nakrájený bílý sýr nebo kaškaval, olivy nebo slané rybičky, a také různé speciality, které vyžadují delší přípravu - například kousky drůbežího masa v anglické slanině, jazyk v aspiku, drůbeží srdéčka na másle atd. Pokud se po ochutnání meze už nedostanete k hlavnímu jídlu, nikdo se na vás zlobit nebude.

Psali jsme:
Dovolená bez terorismu? Evropané objevili novou destinaci, je tam nádherně
 

Ke všem pokrmům se v Bulharsku jí chléb. Může být jedinou přílohou, právě tak dobře si můžete jako přílohu objednat brambory připravené různými způsoby. Zajímavé jsou brambory s koprem, pokud dáváte přednost hranolkám, zkuste sypané strouhaným sýrem.

Kapka něčeho ostřejšího

Z alkoholických nápojů je nejpopulárnější rakija. Říká se jí též slivovice, ale dělá se i z vinných hroznů, broskví, jablek a z dalších druhů ovoce. Kdysi proslulé bulharské koňaky jako Pliska nebo Preslav jsou stále k dostání, avšak už se nepijí tak často. U moře budete mít možnost ochutnat nepřeberné množství bulharských vín výborné kvality, která se těší dobrému odbytu na celém světě. Zajímavým destilátem je mastika s výraznou anýzovou příchutí. Podobá se řeckému ouzu. Pije se vychlazená tak, až v ní plují krystalky ledu, proto je velmi vhodná pro horké letní večery.

Z nealkoholických nápojů neváhejte ochutnat ajrjan - kyselé mléko ředěné vodou a dobře rozkvedlané, s trochou soli. Je to vynikající občerstvení ve vedru. Jinou specialitou je "boza" - hustý vydatný nápoj z prosa či kukuřice, sladší anebo kyselejší chuti. Říká se, že při častějším pití bozy se děvčatům zvětší prsa a kojící ženy mají více mléka.

Nezapomeňte jídlo pochválit

Po příjemném kulinářském zážitku můžete chtít jídlo pochválit. Slovy dobré, vynikající či skvělé nic nezkazíte. Pozor - není vhodné použít slovo úžasné. V bulharštině totiž, stejně jako v ruštině, úžas znamená hrůza. Chcete-li se blýsknout místním výrazem, určitě potěšíte slovem vkusno.

Související

Více souvisejících

Bulharsko dovolená potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy