Boyard: Legendární francouzskou pevnost vystavěl Napoleon, dnes ji okupují televize

Málokterá historická stavba se dočkala takového ohlasu, jako francouzská pevnost Boyard. Může za to především série stejnojmenných soutěží, kterou vysílaly televizní stanice po celém světě, ve skutečnosti ale masivní stavba ležící na širém moři ukrývá víc, než jen pavouky, hady a otce Fura.

Masivní vojenská pevnost Boyard dlouhá 61, široká 31 a vysoká 20 metrů, leží mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d'Antioche u západního pobřeží Francie nedaleko francouzských břehů. Ačkoliv vypadá na první pohled poměrně zachovale, její historie se datuje až do roku 1966. 

V té době král Ludvík XIV. přemýšlel o stavbě obranné pevnosti na moři, která by bránila francouzské břehy před cizím loďstvem. V té době šlo o přelomový nápad, protože postavit takto masivní pevnost na širé vodě se dosud nikdo nepokusil. Ostatně se král tehdy ani nesetkal s vřelou odezvou.

Sébastien Le Prestre de Vauban byl jedním z nejuznávanějších pevnostních stavitelů a představitelů francouzské inženýrské školy. Právě on dostal za úkol pevnost zbudovat, i přes desítky let zkušeností v této oblasti ale nedokázal přijít na to, jak rychle a efektivně takové monstrum postavit. Ludvíkovi proto myšlenku na Boyard rozmluvil.

Ačkoliv byly plány na vodní pevnost uloženy k ledu, o 135 let později se k nim Francie vrátila. Za vlády Napoleona bylo potřeba ubránit francouzské břehy a v roce 1801 proto začala výstavba vojenského ležení za účelem ochrany pobřeží před nájezdy britských námořních sil.

Pro pevnost bylo vybráno strategické místo mezi ostrovy Aix a Oléron. Zdejší záliv byl příliš velký na to, aby se z něj dalo zabránit průnikům cizích lodí. V té době měly navíc kanóny pouze omezený dostřel a nebyl lepší způsob, jak zajistit bezpečí pobřeží.

Stavění základů pevnosti Boyard nebylo vůbec jednoduché. Bylo zapotřebí stovek dělníků, pro které byla dokonce postavena vesnice Boyardville. První etapa výstavby měla za cíl vytvořit plošinu o rozměrech asi 100 x 50 metrů, která měla sahat od dna až na hladinu a měla fungovat jako základ pro pozdější pevnost. K tomuto účelu byly na břeh svezeny kameny, které následně dělníci dopravovali do moře.

Ohromné problémy, které s sebou nesla stavba pískovcových základů, ale vyústily v přerušení projektu v roce 1809. V roce 1837 ale došlo za vlády Ludvíka Filipa k opětovnému zesílení napětí mezi Francií a Velkou Británií a král nařídil stavbu dokončit.

Pevnost byla hotova v roce 1857. Stavba trvala dlouhých 27 let, nepočítaje osmnáctileté přerušení výstavby, ale po dokončení její účel pozbyl smyslu kvůli zastaralému vybavení. V té době totiž doznal dostřel děl velkého zlepšení a pevnost nebyla nadále potřebná.

Na konci 19. století proto byla přebudována na vězení a vykonávalo v ní službu až 250 vojáků včetně pomocných sil jako ošetřovatel nebo kuchař. Pevnost měla vystavěný systém kanalizace, skladů a cisteren na pitnou vodu, byla proto plně soběstačná, až na produkci potravin. Ty byly dováženy ze břehu. Po několika letech se ale francouzská armáda rozhodla Boyard opustit a pevnost uzavřela.

Od té doby byla několikrát na prodej. Objevovala se v aukcích a například v roce 1962 ji vydražil muž z Belgie za pouhých 28 000 franků, nic to ale nezměnilo na faktu, že pevnost nadále ležela ladem a chátrala.

Tak tomu bylo až do roku 1990, kdy odstartoval první ročník soutěže Pevnost Boyard, která si získala srdce milionů diváků po celém světě. Nesmírně populární byla i u nás a navrátila do pevnosti život. Do pevnosti, v níž od jejího vzniku nikdy nebylo tolik lidí, jako je tomu díky televizním soutěžím dnes.

Související

Více souvisejících

Francie Pevnost Boyard historie

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy