Nejrychlejší horské dráhy roku 2017? Budete mít smrt v očích

Horské dráhy – oblíbená kratochvíle na poutích a v zábavních parcích. Někteří konstruktéři však berou jako poslání postavit co nejrychlejší a nejděsivější dílo. Takové dráhy pak nejsou určené pro rodinou zábavu – spíše jako výzva pro vyznavače adrenalinových sportů.

10) Intimidator 305

Intimidator, což by do češtiny šlo přeložit jako „Zastrašovač“ najdeme v domovině horských drah – v USA. V nejvyšším bodě dosahuje 92 metrů a svezete se na něm rychlostí až 144 kilometrů v hodině. Poprvé byl otevřen v roce 2010. Jedna jízda na něm trvá tři minuty a najdete ho v zábavním parku Kings Dominion.

9) Leviathan

Leviathan je nejrychlejší horská dráha Kanady. Je v provincii Ontario a svezete se na něm rychlostí 148 km/h. Je vysoká podobně jako Intimidator, ale svezete se na ní déle – zhruba 3.5 minuty. Je zajímavostí, že se na ní nesvezou lidé, kteří měří více než 2 metry a 13 centimetrů.

8) Millennium Force

S dráhou Millennium Force se vracíme zpátky do USA. Jezdí rychlostí 149 km/h a v době svého otevření (rok 2000) to byla nejvyšší dráha všech dob. Od té doby však již byla několikrát překonána. Dosahuje výšky úctyhodných 94.5 metru a jízda na ní trvá 2 minuty a 20 sekund.

7) Steel Dragon 2000

V překladu Ocelový Drak 2000 je nejdelší dráha na světě a její pasažéři se svezou celé čtyři minuty. Cestovat za ní musíme až do dalekého Japonska a jako první na našem seznamu se dostane přes metu 150 kilometrů za hodinu se svými téměř 153 km/h. Drží také rekord v počtu tun oceli, který je největší ze všech drah na světě. Vysoká je 96 metrů.

6) Ring Racer

Tuto dráhu najdeme hned u našich Německých sousedů. Byla postavena poblíž okruhu Formule 1 v Nürnburgringu a tomu odpovídala i její rychlost, 160 km/h. Původní plány byly ještě ambicióznější, měla zrychlit na 217 km/h za pouhé 2.5 sekundy. Po sérii nehod se však od nápadu upustilo. Nakonec byla v roce 2014 zavřena poté, co nedostatečně vydělávala.

5) Superman: Escape from Krypton

Po cestě kolem světa jsme zpět v USA na dráze Superman: Útěk z Kryptonu. Tato dráha z Kalifornie dosáhne rychlosti 161 km/h za pouhých 7 sekund. Ve svém nejvyšším bodě měří 126.5 metru a její návštěvníci na moment zažijí i stav beztíže. Celá jízda však trvá pouhých 56 sekund.

4) Dodonpa

Čtvrté místo si pro sebe zabrala japonská dráha Dodonpa. Svezete se na ní rychlostí 172 km/h a nejděsivější je, že jí dosáhne za pouhé 1.8 sekundy. Mezi lety 2001 a 2003 držela titul nejrychlejší dráhy na světě. Patří však také mezi kratší dráhy a jízda na ní trvá jen 55 sekund.

3) Top Thrill Dragster

Na stupně vítězů našeho seznamu se s přehledem dostane americká dráha Top Thrill Dragster. Vymačká ze sebe až 193 kilometrů za hodinu a na tuto hodnotu se dostane za 4 sekundy. Ohromí i její výška 128 metrů. Zároveň je to i druhá nejrychlejší dráha ve Spojených státech.

2) Kingda Ka

I stříbrná medaile patří Američanům. Tentokrát za dráhu Kingda Ka, která je k nalezení v New Jersey. Uzmula si pro sebe titul nejrychlejší dráhy USA a v nejvyšším bodě má téměř 140 metrů. Jezdí šílenou rychlostí 206 km/h. Vykoupením za extrémní rychlost je však kratičká jízda trvající jen 28 sekund. Kde se však nachází šampión našeho seznamu a kolik ze sebe vymačká?

1) Formula Rossa

Všechny své soupeře rozdrtila dráha Formula Rossa ze Spojených arabských emirátů. Nachází se v parku „Svět Ferrari“ v Abú Zabí. Je dlouhá lehce přes dva kilometry a svezení na ní trvá minutu a půl. Na svojí maximální rychlost se z nuly dostane za 5 sekund. A kolik že tedy vlastně vítězná rychlost je? Děsivých 241.4 kilometrů v hodině.

Související

Více souvisejících

dovolená horská dráha Rekordy světový rekord

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy