Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo. Rod se přejmenoval podle majestátního sídelního hradu na západ od Londýna kvůli anti-germanismu převládajícímu v Anglii v době první světové války. Dnes si majestátní zdi hradu prohlíží turisté a princ Harry zde měl ostře sledovanou a zatím poslední královskou svatbu.
Nepříjemnosti s nevhodným příjmením
Hrad Windsor je starobylé sídlo, ovšem toto jméno převzala britská královská rodina relativně nedávno souhrou historických okolností. Původní název rodu byl Saxe-Coburg Gotha a pocházel z Německa. Z pohledu britského nacionalismu nebylo zrovna ideální, aby britský královský rod nesl německé příjmení. Situace se vyhrotila v době první světové války, kdy samozřejmě převládal značný odpor k nepřátelskému Německu, a tak se britský král Jiří V. vzdal všech nároků na majetky na německém území, stejně jako se vzdal původního příjmení a přijal jméno podle sídla ve Windsoru. I když dodnes se rod jmenuje oficiálně Windsor, v celé věci je ještě jeden malý háček.
Přestože členové královské rodiny se příjmením neprezentuji, čas od času někde své příjmení uvést musí. Od roku 1960 následníci trůnu používají příjmení Mountbatten-Windsor. V dokumentech poslední královské svatby je tak například pojmenován i princ Harry. Jméno bylo upraveno podle manžela královny Alžběty Filipa, vévody z Edinburghu.
S královskou svatbou to není vždy jednoduché
S jednou svatbou souvisí i tato druhá úprava královského příjmení. Zatímco Harryho svatba s americkou herečkou Meghan Markle, která se odehrála právě na Windsoru, vzbudila jen velký zájem bulváru, svatba jeho prastrýce tehdejšího krále Edwarda VIII. vzbudila mnohem větší povyk. Kvůli svatbě rovněž s americkou herečkou, ještě k tomu rozvedenou, musel rezignovat ze své funkce. Právě tak se dostal na trůn jeho mladší bratr a otec dnešní královny Alžběty. Nadále byl bývalý král znám jen jako vévoda z Windsoru a všichni jeho potomci měli být vyčlenění z královského následnictví.
Nejstarší hrad, kde pořád ještě někdo bydlí
Je patrné, že se jménem Windsor se pojí řada rodinných turbulenci, ale co samotný hrad, který jméno královské rodině propůjčil? V globálním srovnání si nevede špatně. Windsor je nejdéle osídleným hradem a druhým největším hradním komplexem v Evropě. Druhé místo má samozřejmě těsně za Pražským hradem. Byl založen Vilémem Dobyvatelem v 11. století, jeho historie tudíž dalece přesahuje 900 let a navazuje na poslední úspěšnou invazi na britské ostrovy provedenou roku 1066 právě normanským vévodou Vilémem, kterému se před tímto vojenským úspěchem říkalo Vilém Bastard.
Hrobka krutého krále a domeček pro panenky
Dnes hrad Windsor s vojenskými záležitostmi pochopitelně nemá nic společného. Královna Alžběta II. dnes uděluje pozvání na Windsor jako speciální poctu. Dvakrát ročně se zde odehrávají výjimečné ceremonie. Jedna na Velikonoce a druhá na podzim, kdy se zde v kapli sv. Jiří uděluje Podvazkový řád, jedno z nejtradičnějších a nejvýznamnějších britských ocenění.
K největším atrakcím v rámci návštěvy celoročně otevřeného hradu patří prohlídka zahrad, královských apartmánů (tedy když tam zrovna nikdo z královské rodiny zrovna nebydlí), hrobka Jindřicha VIII., který se proslavil popravováním svých manželek a v neposlední řadě královská sbírka hraček. Dominuje ji domeček pro panenky královny Mary z Tulcu (manželky Jiřího V. a babičky současné panovnice). Miniatuře z roku 1924 nechybí elektrické vedení, tekoucí voda nebo použitelný malý krb.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
historie , Velká Británie , hrad Windsor , Princ Harry , Královna Alžběta II.
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 1 hodinou
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 2 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 3 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 4 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 5 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 6 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 7 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 8 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 9 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 10 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 11 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 12 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech.
Zdroj: Jan Hrabě