Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému hradu

Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo. Rod se přejmenoval podle majestátního sídelního hradu na západ od Londýna kvůli anti-germanismu převládajícímu v Anglii v době první světové války. Dnes si majestátní zdi hradu prohlíží turisté a princ Harry zde měl ostře sledovanou a zatím poslední královskou svatbu.

Nepříjemnosti s nevhodným příjmením

Hrad Windsor je starobylé sídlo, ovšem toto jméno převzala britská královská rodina relativně nedávno souhrou historických okolností. Původní název rodu byl Saxe-Coburg Gotha a pocházel z Německa. Z pohledu britského nacionalismu nebylo zrovna ideální, aby britský královský rod nesl německé příjmení. Situace se vyhrotila v době první světové války, kdy samozřejmě převládal značný odpor k nepřátelskému Německu, a tak se britský král Jiří V. vzdal všech nároků na majetky na německém území, stejně jako se vzdal původního příjmení a přijal jméno podle sídla ve Windsoru. I když dodnes se rod jmenuje oficiálně Windsor, v celé věci je ještě jeden malý háček.

Přestože členové královské rodiny se příjmením neprezentuji, čas od času někde své příjmení uvést musí. Od roku 1960 následníci trůnu používají příjmení Mountbatten-Windsor.  V dokumentech poslední královské svatby je tak například pojmenován i princ Harry. Jméno bylo upraveno podle manžela královny Alžběty Filipa, vévody z Edinburghu.

S královskou svatbou to není vždy jednoduché

S jednou svatbou souvisí i tato druhá úprava královského příjmení. Zatímco Harryho svatba s americkou herečkou Meghan Markle, která se odehrála právě na Windsoru, vzbudila jen velký zájem bulváru, svatba jeho prastrýce tehdejšího krále Edwarda VIII. vzbudila mnohem větší povyk. Kvůli svatbě rovněž s americkou herečkou, ještě k tomu rozvedenou, musel rezignovat ze své funkce. Právě tak se dostal na trůn jeho mladší bratr a otec dnešní královny Alžběty. Nadále byl bývalý král znám jen jako vévoda z Windsoru a všichni jeho potomci měli být vyčlenění z královského následnictví.

Nejstarší hrad, kde pořád ještě někdo bydlí

Je patrné, že se jménem Windsor se pojí řada rodinných turbulenci, ale co samotný hrad, který jméno královské rodině propůjčil? V globálním srovnání si nevede špatně. Windsor je nejdéle osídleným hradem a druhým největším hradním komplexem v Evropě. Druhé místo má samozřejmě těsně za Pražským hradem. Byl založen Vilémem Dobyvatelem v 11. století, jeho historie tudíž dalece přesahuje 900 let a navazuje na poslední úspěšnou invazi na britské ostrovy provedenou roku 1066 právě normanským vévodou Vilémem, kterému se před tímto vojenským úspěchem říkalo Vilém Bastard.

Hrobka krutého krále a domeček pro panenky

Dnes hrad Windsor s vojenskými záležitostmi pochopitelně nemá nic společného. Královna Alžběta II. dnes uděluje pozvání na Windsor jako speciální poctu. Dvakrát ročně se zde odehrávají výjimečné ceremonie. Jedna na Velikonoce a druhá na podzim, kdy se zde v kapli sv. Jiří uděluje Podvazkový řád, jedno z nejtradičnějších a nejvýznamnějších britských ocenění.

K největším atrakcím v rámci návštěvy celoročně otevřeného hradu patří prohlídka zahrad, královských apartmánů (tedy když tam zrovna nikdo z královské rodiny zrovna nebydlí), hrobka Jindřicha VIII., který se proslavil popravováním svých manželek a v neposlední řadě královská sbírka hraček. Dominuje ji domeček pro panenky královny Mary z Tulcu (manželky Jiřího V. a babičky současné panovnice). Miniatuře z roku 1924 nechybí elektrické vedení, tekoucí voda nebo použitelný malý krb.

Související

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 
Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války Komentář

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

Více souvisejících

historie Velká Británie hrad Windsor Princ Harry Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 4 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala

Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy