Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému hradu

Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo. Rod se přejmenoval podle majestátního sídelního hradu na západ od Londýna kvůli anti-germanismu převládajícímu v Anglii v době první světové války. Dnes si majestátní zdi hradu prohlíží turisté a princ Harry zde měl ostře sledovanou a zatím poslední královskou svatbu.

Nepříjemnosti s nevhodným příjmením

Hrad Windsor je starobylé sídlo, ovšem toto jméno převzala britská královská rodina relativně nedávno souhrou historických okolností. Původní název rodu byl Saxe-Coburg Gotha a pocházel z Německa. Z pohledu britského nacionalismu nebylo zrovna ideální, aby britský královský rod nesl německé příjmení. Situace se vyhrotila v době první světové války, kdy samozřejmě převládal značný odpor k nepřátelskému Německu, a tak se britský král Jiří V. vzdal všech nároků na majetky na německém území, stejně jako se vzdal původního příjmení a přijal jméno podle sídla ve Windsoru. I když dodnes se rod jmenuje oficiálně Windsor, v celé věci je ještě jeden malý háček.

Přestože členové královské rodiny se příjmením neprezentuji, čas od času někde své příjmení uvést musí. Od roku 1960 následníci trůnu používají příjmení Mountbatten-Windsor.  V dokumentech poslední královské svatby je tak například pojmenován i princ Harry. Jméno bylo upraveno podle manžela královny Alžběty Filipa, vévody z Edinburghu.

S královskou svatbou to není vždy jednoduché

S jednou svatbou souvisí i tato druhá úprava královského příjmení. Zatímco Harryho svatba s americkou herečkou Meghan Markle, která se odehrála právě na Windsoru, vzbudila jen velký zájem bulváru, svatba jeho prastrýce tehdejšího krále Edwarda VIII. vzbudila mnohem větší povyk. Kvůli svatbě rovněž s americkou herečkou, ještě k tomu rozvedenou, musel rezignovat ze své funkce. Právě tak se dostal na trůn jeho mladší bratr a otec dnešní královny Alžběty. Nadále byl bývalý král znám jen jako vévoda z Windsoru a všichni jeho potomci měli být vyčlenění z královského následnictví.

Nejstarší hrad, kde pořád ještě někdo bydlí

Je patrné, že se jménem Windsor se pojí řada rodinných turbulenci, ale co samotný hrad, který jméno královské rodině propůjčil? V globálním srovnání si nevede špatně. Windsor je nejdéle osídleným hradem a druhým největším hradním komplexem v Evropě. Druhé místo má samozřejmě těsně za Pražským hradem. Byl založen Vilémem Dobyvatelem v 11. století, jeho historie tudíž dalece přesahuje 900 let a navazuje na poslední úspěšnou invazi na britské ostrovy provedenou roku 1066 právě normanským vévodou Vilémem, kterému se před tímto vojenským úspěchem říkalo Vilém Bastard.

Hrobka krutého krále a domeček pro panenky

Dnes hrad Windsor s vojenskými záležitostmi pochopitelně nemá nic společného. Královna Alžběta II. dnes uděluje pozvání na Windsor jako speciální poctu. Dvakrát ročně se zde odehrávají výjimečné ceremonie. Jedna na Velikonoce a druhá na podzim, kdy se zde v kapli sv. Jiří uděluje Podvazkový řád, jedno z nejtradičnějších a nejvýznamnějších britských ocenění.

K největším atrakcím v rámci návštěvy celoročně otevřeného hradu patří prohlídka zahrad, královských apartmánů (tedy když tam zrovna nikdo z královské rodiny zrovna nebydlí), hrobka Jindřicha VIII., který se proslavil popravováním svých manželek a v neposlední řadě královská sbírka hraček. Dominuje ji domeček pro panenky královny Mary z Tulcu (manželky Jiřího V. a babičky současné panovnice). Miniatuře z roku 1924 nechybí elektrické vedení, tekoucí voda nebo použitelný malý krb.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Velká Británie hrad Windsor Princ Harry Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 7 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 10 hodinami

USA vyzvaly státy se systémy Patriot, aby je poskytly Ukrajině

Americký ministr obrany Lloyd Austin v úterý na půdě vojenského výboru Kongresu informoval, že apeluje státy, které mají systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot, aby je poslaly Ukrajině. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy