Eilean Donan: Nejslavnější hrad, který si zahrál i s Jamesem Bondem

Na severozápadním břehu Skotska se na malinkatém ostrůvku tyčí romantický hrad Eilean Donan, díky stavební obnově, která proběhla na přelomu 19. a 20. století dodnes můžeme obdivovat krásy středověké architektury mezi zelenými skotskými svahy. Dnes sice jeho zdi zdolávají pouze zástupy návštěvníků, ale i tak se s tímto místem pojí mnoho historických zajímavostí a nejen historických.

Domorodců v okolí hradů žije dnes skutečně jen pár, zato turistů je zde k vidění mraky. V raném středověku se však tady také proháněli návštěvníci odjinud. Byli to vikingové ze Skandinávie a právě nebezpečí nájezdů z jejich základny na ostrově Skye bylo motivací vybudovat první opevnění na místě, kde je dnes velmi navštěvovaný hrad. Se jménem hradu se pojí jména dvou skotských rodů. Dlouhodobě hrad patřil klanu Mackanzie, což byl mocný rod ze skotské vysočiny, který ovládal četná teritoria a tak správu hradu za ně vykonávali povětšinou příslušníci klanu Macrae, čili u nás by byli v pozici kastelána. Popřípadě příslušníci méně významného rodu Macrae sloužili v ozbrojené družině hradu. Tak tomu bylo i roce 1539, kdy došlo ke kuriózní bitvě o Eilean Donan.

Jak ubránit hrad ve třech?

Klan Macleodů z ostrova Skye v rámci meziklanové války nenadále zaútočil na hrad a to v době, kdy na něm byli pouze tři obránci! Pouze konstábl (kastelán) Mathesonon s jedním strážcem, kterým na samotném začátku útoku přispěchal na pomoc Duncan MacGillechriosd z klanu Macrae, syn předchozího správce hradu. Než se Duncan dostal do hradu, pobil řadu zmatených útočníků, kteří zasypali obránce šípy, což bylo pro Mathesona a jeho družiníka smrtelné. Údajně svým posledním šípem zabil Duncan velitele útoku a ti se dali na ústup. Historie nezná mnoho případů, kdy po vítězné obraně hradu zůstal jen jeden obránce, který neměl své hrdinství ani s kým oslavit.

Oprava hromady kamení

Po poslední bitvě o Eilean Donan však zbyla z hradu jen hromádka kamení. Byl totiž centrem jakobitského povstání. Rebelové chtěli dosadit na anglický trůn sesazeného Jakuba Stuarta (krále skotského původu vystřídaného nově zvoleným Vilémem Oranžským). Povstání podporovali Španělé a když hrad dobyli, zjistili, že v něm byl opět jen jeden jediný skot, tentokrát měl však podle dobového záznamů 39 španělských kolegů. Hrad byl vyhozen do povětří, aby nemohl posloužit jako další semeniště povstaleckých nálad.

Naštěstí dnes návštěvníka nečeká jen rozstřílená zřícenina. Na začátku 20. století potomek klanu Macrae John MacRae-Gilstrap začal naplňovat svůj sen spojený s historií rodu. Dějiny klanu Macrae byly vždy spojeny s hradem a tak začal s jeho stavební obnovou. Rekonstrukce trvala do toku 1932, ovšem John Macrae se jí nedožil, zemřel šest měsíců před oficiálním otevřením hradu.

Hrad je filmová hvězda

Dnes se o slávu hradu nestará jen jeho zpřístupnění veřejnosti (od r. 1955). Romantické umístění hradu na ostrově v pustém koutě Skotska zaujalo plejádu filmařů. Nejvíce hrad proslavil samozřejmě legendární film o nesmrtelných válečnících Highlander. Ovšem přiblížil se i k filmové sérii Star Wars. V roce 1980 totiž vznikl krátkometrážní film Black Angel, který měl doprovázet druhý film ze série Star Wars Impérium vrací úder v kinech na britských ostrovech, což se nakonec nestalo, jelikož negativ filmu se na několik let ztratil. Hrad si pak zahrál i s Sherlockem Holmesem a především s Jamesem Bondem ve filmu Jeden svět nikdy nestačí. A když už se jedná o místo vhodné pro Jamese Bonda, určitě pak stojí za pozornost.

Související

Více souvisejících

Skotsko historie hrady a zámky James Bond, agent 007

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy