Na severozápadním břehu Skotska se na malinkatém ostrůvku tyčí romantický hrad Eilean Donan, díky stavební obnově, která proběhla na přelomu 19. a 20. století dodnes můžeme obdivovat krásy středověké architektury mezi zelenými skotskými svahy. Dnes sice jeho zdi zdolávají pouze zástupy návštěvníků, ale i tak se s tímto místem pojí mnoho historických zajímavostí a nejen historických.
Domorodců v okolí hradů žije dnes skutečně jen pár, zato turistů je zde k vidění mraky. V raném středověku se však tady také proháněli návštěvníci odjinud. Byli to vikingové ze Skandinávie a právě nebezpečí nájezdů z jejich základny na ostrově Skye bylo motivací vybudovat první opevnění na místě, kde je dnes velmi navštěvovaný hrad. Se jménem hradu se pojí jména dvou skotských rodů. Dlouhodobě hrad patřil klanu Mackanzie, což byl mocný rod ze skotské vysočiny, který ovládal četná teritoria a tak správu hradu za ně vykonávali povětšinou příslušníci klanu Macrae, čili u nás by byli v pozici kastelána. Popřípadě příslušníci méně významného rodu Macrae sloužili v ozbrojené družině hradu. Tak tomu bylo i roce 1539, kdy došlo ke kuriózní bitvě o Eilean Donan.
Jak ubránit hrad ve třech?
Klan Macleodů z ostrova Skye v rámci meziklanové války nenadále zaútočil na hrad a to v době, kdy na něm byli pouze tři obránci! Pouze konstábl (kastelán) Mathesonon s jedním strážcem, kterým na samotném začátku útoku přispěchal na pomoc Duncan MacGillechriosd z klanu Macrae, syn předchozího správce hradu. Než se Duncan dostal do hradu, pobil řadu zmatených útočníků, kteří zasypali obránce šípy, což bylo pro Mathesona a jeho družiníka smrtelné. Údajně svým posledním šípem zabil Duncan velitele útoku a ti se dali na ústup. Historie nezná mnoho případů, kdy po vítězné obraně hradu zůstal jen jeden obránce, který neměl své hrdinství ani s kým oslavit.
Oprava hromady kamení
Po poslední bitvě o Eilean Donan však zbyla z hradu jen hromádka kamení. Byl totiž centrem jakobitského povstání. Rebelové chtěli dosadit na anglický trůn sesazeného Jakuba Stuarta (krále skotského původu vystřídaného nově zvoleným Vilémem Oranžským). Povstání podporovali Španělé a když hrad dobyli, zjistili, že v něm byl opět jen jeden jediný skot, tentokrát měl však podle dobového záznamů 39 španělských kolegů. Hrad byl vyhozen do povětří, aby nemohl posloužit jako další semeniště povstaleckých nálad.
Naštěstí dnes návštěvníka nečeká jen rozstřílená zřícenina. Na začátku 20. století potomek klanu Macrae John MacRae-Gilstrap začal naplňovat svůj sen spojený s historií rodu. Dějiny klanu Macrae byly vždy spojeny s hradem a tak začal s jeho stavební obnovou. Rekonstrukce trvala do toku 1932, ovšem John Macrae se jí nedožil, zemřel šest měsíců před oficiálním otevřením hradu.
Hrad je filmová hvězda
Dnes se o slávu hradu nestará jen jeho zpřístupnění veřejnosti (od r. 1955). Romantické umístění hradu na ostrově v pustém koutě Skotska zaujalo plejádu filmařů. Nejvíce hrad proslavil samozřejmě legendární film o nesmrtelných válečnících Highlander. Ovšem přiblížil se i k filmové sérii Star Wars. V roce 1980 totiž vznikl krátkometrážní film Black Angel, který měl doprovázet druhý film ze série Star Wars Impérium vrací úder v kinech na britských ostrovech, což se nakonec nestalo, jelikož negativ filmu se na několik let ztratil. Hrad si pak zahrál i s Sherlockem Holmesem a především s Jamesem Bondem ve filmu Jeden svět nikdy nestačí. A když už se jedná o místo vhodné pro Jamese Bonda, určitě pak stojí za pozornost.
Související
Největší pátrací akce za 50 let. Lochnesskou příšeru hledaly o víkendu stovky lidí
Karel III. se stal skotským králem. Při korunovaci v Edinburghu lidé protestovali + FOTO
Skotsko , historie , hrady a zámky , James Bond, agent 007
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 30 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 52 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 55 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák