Nejen hadi vás mohou připravit o život. Jedovatí jsou i měkkýši a medúzy

Pokud se někteří z vás chystají vyrazit za exotikou, jistě vás okamžitě napadne, že možná budete mít tu čest s jedovatými hady, pavouky, či žábami. Avšak málokdo ví, že smrt na něj může čekat nikoliv jenom v džungli, nýbrž i v moři. Způsobit jí mohou jak jedovaté medúzy, tak i měkkýši schovaní pod na první pohled překrásnými ulitami. Informoval o tom server 21stoleti.cz.

Na běžné dovolené v Chorvatsku, ve Španělsku, či Řecku narazíte pouze na malé a na první pohled bezvýznamné mušle. Chcete-li si přivézt domů nějakou lasturu, která se bude dobře vyjímat v obývacím pokoji, většinou musíte zajít do obchodu, a koupit si jí. Pokud se vám ale podaří našetřit peníze a vyrazit za exotikou do Tichomoří, nebo na pobřeží Indického oceánu, vašemu zraku jistě neuniknou na první pohled krásné, ale zrádné ulity takzvaných homolic mapových. Okamžitě vás napadne, že si přivezete domů, což se vám nejen nepovede, ale zároveň vás to bude stát i život. Smrt přijde velmi rychle. 

Ulity homolic mapových, jak už z jejich jména vyplývá, hrají všemi barvami. I z tohoto důvodu patří mezi vyhledávané. Někdy mohou dokonce působit, jako by byly z porcelánu. Nicméně, jak už bylo řečeno, pod zdánlivou krásou se skrývá jedno velké nebezpečí. Ne všichni totiž vědí, že homolice mapové jsou dravými měkkýši, které své kořisti loví za pomocí duté jedovaté harpuny, jíž vystřelují téměř na všechno, co se dostane do jejich bezprostřední blízkosti. Otrávenou kořist pak homolice doslova vcucne do své lastury. Jed je natolik silný, že dokáže během krátké chvilky usmrtit dokonce i samotného člověka.

V případě intoxikace přichází smrt většinou velmi rychle v závislosti na dávce jedu. Jedna kapka by zabila 20 lidí. Příčinou úmrtí je obrna dýchacích svalů, která způsobí udušení. Pokud vás homolice bodne, je potřeba vždy urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Ta spočívá v podávání analgetik, které tlumí příznaky otravy, mezi něž patří zarudnutí postiženého místa, bolest a zvýšená tělesná teplota, a posléze napojení na dýchací přístroj, dojde-li k zástavě dechu. 

Kde všude můžete narazit na homolice?

Samotná homolice mapová je pouze pouze jedním z plžů z čeledi homolicovitých, mezi něž patří další druhy. Všechny jsou jedovaté, ale u některých může mít intoxikace smrtící účinky. Narazit na ně můžete zejména ve vodách Indického oceánu. Stačí tedy, aby se vydali například na Filipíny, Zanzibar, nebo Srí Lanku. Zde si ulitu homolic budete moci zakoupit v místních suvenýrech, ale za velmi vysokou cenu, neboť jejich odchyt je kvůli jedovatosti velmi obtížný. Vzhledem k důsledkům, které pro vás může mít pokus ulovit si homolici na vlastní pěst, se ale doporučuje raději sáhnout hlouběji do peněženky.

Homolice samozřejmě nejsou jedinými mořskými tvory, kteří jsou nebezpeční. Paradoxně i oni jsou schopní člověka na první pohled zlákat svojí krásou. Jedná se například o jedovatou medúzu čtyřhranku smrtelnou, která si vysloužila nechvalnou přezdívku "mořská vosa". Její požahání způsobuje ochrnutí, zástavu dechu a následné úmrtí. Kromě čtyřhranky se ještě také můžete setkat s měchýřovkou portugalskou, která obývá dokonce i Středomoří. Takže myslet si, že do styku s jedovatými zvířaty můžete přijít pouze v exotických destinacích, a že se vám na francouzské riviéře vyhnout, je velmi naivní. Ostatně i samotné popálení od "běžných" medúz není vůbec příjemné a pro slabší jedince může mít taktéž dalekosáhlé následky. Zabít vás může dokonce i útok žraloka, k němuž došlo nedávno v Egyptě. 

Související

Více souvisejících

Moře jedovatá zvířata cestování medúzy

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno před 19 minutami

před 38 minutami

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 11 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku

Na Klatovsku se v komerčním chovu potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky, uvedla Státní veterinární správa v pátek na webu. Veškerá zdejší drůbež bude utracena.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy