Letní sezóna je tu! Na co si dávat pozor při sjednávání cestovního pojištění?

Máte už naplánovanou letní dovolenou? Pojedete do přírody, k moři, za kulturou, anebo za sportem? Ať už se rozhodnete jakkoliv, většina z vás, anebo alespoň ti zodpovědnější, si v případě cesty za hranice naší země sjedná cestovní pojištění. I když se k tomu celému stavíme pouze jako k jakési nutnosti, která je neoddělitelnou součástí každé zahraniční cesty, rozhodně bychom měli věnovat pozornost některým věcem, aby pojištění splnilo svůj účel. Nikdy nevíme, kdy budeme v cizině potřebovat lékařské ošetření.

Podle Dušana Šídla, pojistného analytika Broker Trust, za rok vycestuje mimo území ČR až šest milionů českých občanů. Z nich si drtivá většina, konkrétně čtyři pětiny, sjedná nějakou formu cestovního pojištění. To svědčí o tom, že si Češi připouštějí rizika, která jim pobyt v cizině přináší. Ročně je ze strany pojišťoven likvidováno necelých 100 tisíc pojistných událostí, které z velké části představují proplácení účtů za zdravotnickou péči. Díky moderním technologiím už ani nemusíme chodit na pobočku. Když zapomeneme, můžeme si na letišti otevřít notebook, a pojistit se přes internet.

To všechno zní hezky, ale je třeba si uvědomit určitá úskalí. Například pokud se nám nechce kvůli cestovnímu pojištění tvrdnout v kanceláři s poradcem, který nám bude ještě navíc vnucovat další a další produkty, musíme si pečlivě nastudovat pojistnou smlouvu, respektive veškerá její ustanovení. Řeč je momentálně o rozsahu pokrytí nákladů, spoluúčasti a dalších limitů, jimiž můžeme být zaskočeni. Taktéž není dobré škudlit každou stokorunu. Rozdíly v limitech proplácení se totiž pohybují v řádech milionů.

Nemoci před uzavřením smlouvy!

Past, do které se většina pojištěnců chytá, jsou onemocnění, která měli ještě před uzavřením smlouvy. A mnohdy se jedná o zcela běžná a banální onemocnění, jimž nevěnujeme příliš velkou pozornost. Kromě cukrovky, roztroušené sklerózy, anebo epilepsie se může jednat i o různé formy alergií, celiakii, hemeroidy, žaludeční vředy apod. Stačí jenom, aby turista alergik dostal v hotelové restauraci záchvat kvůli nedbalosti kuchaře, a pojišťovna mu odmítne proplatit léčebné výlohy. 

Většina pojišťoven sice výjimky pro nemocné před uzavřením smlouvy neuplatňuje, ale i tak je dobré mít se obzvlášť na pozoru, a v případě že jste se v poslední době léčili s nějakou vážnější nemocí s ní svůj stav konzultovat. To se týká i žen, které cestují ve vyšším stádiu těhotenství, kdy hrozí porod v zahraničí. Ty by se dokonce měly se svým gynekologem poradit, zda je pro ně vůbec vhodné cestovat, zejména využijí-li letecké dopravy. Porod za asistence letušek dnes už není ničím výjimečným. 

Pozor na alkohol! V cizině se chovejte slušně!

Další věcí, na kterou si musíte dávat pozor, jsou i ustanovení týkající se nezbytné lékařské péče. Pokud pojišťovna vyhodnotí, že lékařské ošetření v zahraničí nebylo nutné, a že pojištěnec mohl klidně počkat na návrat domů, nic neproplácejí. Cestovní pojištění nicméně nepokrývá pouze účty za lékaře, nýbrž i za právníky, či za způsobenou škodu. I na to by si měli turisté dávat pozor. Týká se to zejména těch z vás, kteří jezdí do zahraničí za zábavou, a kteří občas neodhadnete míru.

V případě, že spácháte nějaký přestupek proti veřejnému pořádku, či způsobíte škodu pod vlivem alkoholu, či jiných návykových látek, pojišťovna vám nic nedá. V zahraničí se proto chovejte slušně nejen, abyste nepoškozovali dobrou pověst své vlasti, nýbrž i v zájmu vlastní peněženky. 

Ověřujte si taktéž, kam cestujete. Pokud se stanete obětí teroristického útoku v zemi, do níž Ministerstvo zahraničí ČR, či Světová zdravotnická organizace doporučují necestovat, taktéž nemůžete počítat s nějakými milodary ze strany pojišťovny. To samé se týká i případu infekce některými nemocemi, proti nimž byste se měli před cestou očkovat - žloutenka. Opět je potřeba svůj stav konzultovat s dotyčnou pojišťovnou. Naštěstí se to týká pouze těch, kteří cestují do exotičtějších krajin. V případě tradičních prázdninových destinací - Španělsko, Francie, Itálie, Chorvatsko - si s tím lámat hlavu nemusíte.

Související

Více souvisejících

cestování pojišťovny dovolená

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy