Jen málo co působí tak strašidelně, jako města, která byla úplně opuštěna a ve kterých už dlouhá léta nikdo nežije. Na druhou stranu ale města duchů v posledních letech stávají stále populárnější atrakcí. Pojďte se s námi podívat do některých z nich.
Craco, Itálie
Toto místo bylo založeno zřejmě v 8. století. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1060. Ještě v devatenáctém století mělo Craco přes dva tisíce obyvatel, pak ale začali lidé z této neúrodné horské krajiny hromadně odcházet. Po velkém zemětřesení v roce 1959 bylo Craco postiženo rozsáhlými sesuvy půdy a v roce 1963 úřady nařídily z bezpečnostních důvodů přesídlení zbylých obyvatel do nedaleké nově zbudované části obce Craco Peschiera.
Do města vede uzamčená brána, takže si návštěvníci musí prohlídku předem objednat. Díky zázračně zachovalé soše Panny Marie město hostí po celý rok různé náboženské festivaly a svátky. A to navzdory skutečnosti, že oblast je časovaná bomba. Místo bylo také použito pro natočení několika filmů, včetně „Umučení Krista“.
Terlingua, Texas
Když kolem roku 1800 vznikla těžební společnost Chisos, dělníci se i s rodinami hojně stěhovali do texaského Terlingua. V době největší slávy, tedy kolem roku 1903, mělo město asi 3 tisíce obyvatel. Podle sčítáni z roku 2010 jich tam ale zůstalo jen 58. Tito lidí žijí právě z turismu, do oblasti totiž míří zástupy lidí, kteří si chtějí prohlédnout opuštěné budovy a kostely.
Pripjať, Ukrajina
Toto město v severní Ukrajině je asi nejznámější město duchů na světě. Původně zde žilo asi 50.000 lidí, všichni ale byli evakuováni v dubnu 1986, kdy explodovala část blízké elektrárny v Černobylu. Černobylská katastrofa způsobila takové vysoké úrovně radiace, že se lidé byli nuceni okamžitě evakuovat a nechat vše na místě. Tyto opuštěné věci denní potřeby, mezi něž patří panenky, plynové masky, oblečení a nábytek, uchvacují fotografy i turisty, kteří na místo dorazí.
Úroveň radiace totiž konečně klesla natolik, že vědci označili oblast za bezpečnou k návštěvě, což znamená, že si strašidelný město a jeho školami, nemocnicemi, obchody, tělocvičnami, kiny, továrnami, a dokonce i zábavním parkem můžete prohlédnou, co hrdlo ráčí.
Calico, California
Podobně jako Terlingua, i toto dnes prázdné město vzniklo díky těžební společnosti v roce 1881. Když bylo v okolí objeveno stříbro, stalo se město domovem pro více 3000 obyvatel a vzniklo tu asi 500 stříbrných dolů. Jenže jakmile byly doly vytěženy a cena stříbra klesla, lidé oblast opustili.
Kolem roku 1986 bylo město, kde stály hotely, skladiště, bary, restaurace i školy - prázdné. Pak jeden muž město koupil a obnovil, a dnes je z něj registrovaná historická památka, která je přístupná veřejnosti, a dokonce tu stojí muzeum Divokého západu.
Ostrov Hašima, Japonsko
Ostrov Hašima byl známý pro své podmořské uhelné doly, kde se těžilo od roku 1881. V roce 1959 na něm žilo asi 5000 obyvatel, převážně důlních pracovníků a jejich rodin, ale jakmile začaly doly v roce 1974 vysychat, většina lidí odešla. Kdysi prosperující ostrov je nyní úplně opuštěný - s výjimkou okružních jízd, každý den přiváží turisty.
Garnet, Montana
Garnet je další hornické město, které má lepší dny za sebou. Šikmé sruby tu stojí už od 19. století, kdy ve městě žila asi tisícovka lidí. Garnet je dnes známý jako nejzachovalejší město duchů v americké Montaně, vstup do něj stojí pouhé tři dolary. V okolí jsou k dispozici kempy pro lidi, kteří chtějí získat výjimečný noční zážitek.
Kolmanskop, Namíbie
Nejvíce rušno v Kolmanskopu bylo na počátku 20. století, když do oblasti přišli němečtí horníci lovit diamanty. Ti s sebou přinesli německou architekturu, což změnilo pouštní oblast v opulentní místo. Město mělo velký sál, nemocnice, bowlingovou hernu a další vybavení.
Úpadek města začal krátce po první světové válce, ale poslední hřebík do rakve přišel v roce 1928, kdy byly objeveny na diamanty bohaté oblasti podél pobřeží. Většina obyvatel Kolmanskopu spěchala na nové místo a své věci věci a město lidé prostě nechali za sebou. Kolmanskop od té doby pomalu zasypává poušť. Zájezdy do Kolmanskopu je možné rezervovat v nedalekém pobřežním městě Lüderitz.
Rossův ostrov, Indie
Ostrov, který byl kdysi označována jako „Paříž Východu“, dnes pomalou obrůstá bujnou vegetací. Na svém vrcholu však byl ostrov domovem pro britské vládní úředníky, ale zároveň tu byla trestanecká osada vytvořená po indické vzpouře v roce 1857.
Britští obyvatelé si tu stavěli domovy s extravagantními tanečními sály, pekárny, kluby, bazény a zahrady, dokud se v roce1941 nestal ostrov místem invaze Japonců. Ostrov si pak střídavě nárokovali Japonci a Britové, v roce 1979 byl nakonec věnován indickému námořnictvu, které si tam založilo malou základnu. V současné době ostrov téměř každý den navštěvují skupiny turistů.
Související
Město, které dvakrát navštívil Ježíš Kristus? Dnes je strašidelně prázdné
Ağdam, město odkud zmizel život. Doslova! Víte proč?
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 2 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 5 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 5 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála