Ağdam, město odkud zmizel život. Doslova! Víte proč?

MAGAZÍN - Seriál, jehož náplní je putování po městech, k nimž se váže přídomek „opuštěná“ nebo také „Města duchů“ má další díl. Nebylo to tak vždy, v dobách minulých některá z měst byla prosperujícími a dokonce vyhledávanými místy. Projdeme se tak od amerického kontinentu po asijský, zavítáme do Afriky a pochopitelně strávíme nemálo času v Evropě. Povíme si něco o historii míst a důvodech jejich zániku či příčin opuštění. Ne všechna jsou definitivně odsouzena k pomalému rozpadání a je docela možné, že po několika letech si budeme moci o jejich osudu přečíst mnohem pozitivnější příběh.

AGDAM (Ázerbájdžán)Toto město, jehož přepis v původním jazyce má podobu Ağdam, je jedním z příkladů, jak se na osudech nejen lidstva, ale i prostředí výrazně podepsalo etnické nepřátelství. Pokud nahlédneme do historických pramenů, místo ležící ve stejnojmenném regionu sousedícím s Náhorním Karabachem bylo povýšeno na město v roce 1828. Jméno doslova znamená „bílý dům" (Ağ = bílý, dam = dům, případně podkroví). Jedním z vysvětlení názvu je připomínka zakladatele původní osady chána Javanshira, který pro ni vybral místo na něž stále svítí slunce, proto se podobá bílému domu. Existuje však také odkaz na staroturecký překlad, značící „malou pevnost": v dobách tureckých výpadů se podobná zařízení stavěla jako obranná místa a zásobovací centra.V okolí města i v něm samotném bylo velké množství vinic, právě díky slunnému počasí bylo pěstování hroznů a jejich zpracovávání nejčastější obživou obyvatel. Dalším obchodním artiklem byla výroba a vývoz másla. Postupem času se do popředí začal prosazovat strojírenský průmysl a do města byla zavedena železnice.

Problémy začaly narůstat po rozpadu SSSR a zhoršováním vztahů mezi Arménci a Ázerbajdžánci. Smutně proslulý boj o nezávislost Náhorního Karabachu (Agdam leží jen 26 kilometrů od hlavního města této republiky) se stal pro „Bílý dům" osudným. Nejdřív se stal centrem pro uprchlíky z jiných oblastí postižených konfliktem, (v proslulé místní mešitě byla dokonce zřízena provizorní márnice), kteří doufali, že boje město minou. Podle vyjádření Republiky Náhorního Karabachu Agdam působil jako operační základna nepřátelských sil, které odtud dokonce odpalovaly rakety GRAD a organizovaly nálety na civilisty v Karabachu. Proto 23. června 1993 za arménské podpory jednotky Republiky Náhorního Karabachu na město zaútočily a velice rychle ho obsadily.

Obyvatelé města, mající už tragické zkušenosti z předchozích bojů a následných represálií například v Chodžale na nic nečekali a překotně opustili město dále na východ, zbytek populace zanedlouho čekalo vystěhování do regionů Sumgait a Barda. Agdam se měl stát nárazníkovým pásmem mezi oběma znepřátelenými stranami, ale ve své podstatě byl obsazen arménskými silami. Prakticky okamžitě bylo město rabováno a ničeno, některé domy i zapáleny, aby se stalo neobyvatelným a původní obyvatelé se do něj nemohli vrátit. Přes podpis Biškeckého protokolu (1994) znamenající příměří je Agdam i nadále místem, odkud zaznívá střelba – v mnoha případech však spíš jen preventivní. Do města však nikdo nespěchá, i když těsně před útokem tu žilo odhadem 100 000 lidí.

Zpustošené ruiny pochopitelně přitahují nejen senzacechtivé turisty, ale i tradiční příznivce „měst mrtvých". Agdam je v relativně dobrém stavu co do struktury budov, přístup do něj oficiálně zakázán není a navštívit ho lze na vlastní nebezpečí. Jedním z nejvyhledávanějších míst je agdamská mešita, jejíž podobu navrhl architekt Krbalaj Safichan Karabachi. Tato dvoupatrová budova s šesti kupolemi a dvěma věžemi, vystavěná v letech 1868-1870, byla rovněž zdevastována – okna byla vytlučena,  mramorový strop zničen, stejně jako výzdoba interiérů. V jejích prostorách se toulalo domácí zvířectvo, takže svatostánek připomínal skutečně spíš chlév. V červnu 2010 vzešla ze strany ázerbajdžánské a turecké komunity žádost směrovaná přímo na papeže Benedikta XVI., aby se zasadil o záchranu mešity, ale i když Republika Náhorního Karabachu ještě téhož roku vydala oficiální zprávu o vyčištění prostoru a započetí rekonstrukčních prací, ti, kteří se na vlastní riziko do Adamu vypravili, zmíněné informace nepotvrdili.

S ohledem na neudržování prostředí se Agdam stále více mění v ruiny.

Související

Více souvisejících

města duchů ázerbájdžán Náhorní Karabach

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

OSN: Obnova zničeného Pásma Gazy může trvat až do příštího století

Obnova domů v Pásmu Gazy by se podle zprávy Organizace spojených národů (OSN) zveřejněné ve čtvrtek mohla prodloužit až do následujícího století, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy