Ağdam, město odkud zmizel život. Doslova! Víte proč?

MAGAZÍN - Seriál, jehož náplní je putování po městech, k nimž se váže přídomek „opuštěná“ nebo také „Města duchů“ má další díl. Nebylo to tak vždy, v dobách minulých některá z měst byla prosperujícími a dokonce vyhledávanými místy. Projdeme se tak od amerického kontinentu po asijský, zavítáme do Afriky a pochopitelně strávíme nemálo času v Evropě. Povíme si něco o historii míst a důvodech jejich zániku či příčin opuštění. Ne všechna jsou definitivně odsouzena k pomalému rozpadání a je docela možné, že po několika letech si budeme moci o jejich osudu přečíst mnohem pozitivnější příběh.

AGDAM (Ázerbájdžán)Toto město, jehož přepis v původním jazyce má podobu Ağdam, je jedním z příkladů, jak se na osudech nejen lidstva, ale i prostředí výrazně podepsalo etnické nepřátelství. Pokud nahlédneme do historických pramenů, místo ležící ve stejnojmenném regionu sousedícím s Náhorním Karabachem bylo povýšeno na město v roce 1828. Jméno doslova znamená „bílý dům" (Ağ = bílý, dam = dům, případně podkroví). Jedním z vysvětlení názvu je připomínka zakladatele původní osady chána Javanshira, který pro ni vybral místo na něž stále svítí slunce, proto se podobá bílému domu. Existuje však také odkaz na staroturecký překlad, značící „malou pevnost": v dobách tureckých výpadů se podobná zařízení stavěla jako obranná místa a zásobovací centra.V okolí města i v něm samotném bylo velké množství vinic, právě díky slunnému počasí bylo pěstování hroznů a jejich zpracovávání nejčastější obživou obyvatel. Dalším obchodním artiklem byla výroba a vývoz másla. Postupem času se do popředí začal prosazovat strojírenský průmysl a do města byla zavedena železnice.

Problémy začaly narůstat po rozpadu SSSR a zhoršováním vztahů mezi Arménci a Ázerbajdžánci. Smutně proslulý boj o nezávislost Náhorního Karabachu (Agdam leží jen 26 kilometrů od hlavního města této republiky) se stal pro „Bílý dům" osudným. Nejdřív se stal centrem pro uprchlíky z jiných oblastí postižených konfliktem, (v proslulé místní mešitě byla dokonce zřízena provizorní márnice), kteří doufali, že boje město minou. Podle vyjádření Republiky Náhorního Karabachu Agdam působil jako operační základna nepřátelských sil, které odtud dokonce odpalovaly rakety GRAD a organizovaly nálety na civilisty v Karabachu. Proto 23. června 1993 za arménské podpory jednotky Republiky Náhorního Karabachu na město zaútočily a velice rychle ho obsadily.

Obyvatelé města, mající už tragické zkušenosti z předchozích bojů a následných represálií například v Chodžale na nic nečekali a překotně opustili město dále na východ, zbytek populace zanedlouho čekalo vystěhování do regionů Sumgait a Barda. Agdam se měl stát nárazníkovým pásmem mezi oběma znepřátelenými stranami, ale ve své podstatě byl obsazen arménskými silami. Prakticky okamžitě bylo město rabováno a ničeno, některé domy i zapáleny, aby se stalo neobyvatelným a původní obyvatelé se do něj nemohli vrátit. Přes podpis Biškeckého protokolu (1994) znamenající příměří je Agdam i nadále místem, odkud zaznívá střelba – v mnoha případech však spíš jen preventivní. Do města však nikdo nespěchá, i když těsně před útokem tu žilo odhadem 100 000 lidí.

Zpustošené ruiny pochopitelně přitahují nejen senzacechtivé turisty, ale i tradiční příznivce „měst mrtvých". Agdam je v relativně dobrém stavu co do struktury budov, přístup do něj oficiálně zakázán není a navštívit ho lze na vlastní nebezpečí. Jedním z nejvyhledávanějších míst je agdamská mešita, jejíž podobu navrhl architekt Krbalaj Safichan Karabachi. Tato dvoupatrová budova s šesti kupolemi a dvěma věžemi, vystavěná v letech 1868-1870, byla rovněž zdevastována – okna byla vytlučena,  mramorový strop zničen, stejně jako výzdoba interiérů. V jejích prostorách se toulalo domácí zvířectvo, takže svatostánek připomínal skutečně spíš chlév. V červnu 2010 vzešla ze strany ázerbajdžánské a turecké komunity žádost směrovaná přímo na papeže Benedikta XVI., aby se zasadil o záchranu mešity, ale i když Republika Náhorního Karabachu ještě téhož roku vydala oficiální zprávu o vyčištění prostoru a započetí rekonstrukčních prací, ti, kteří se na vlastní riziko do Adamu vypravili, zmíněné informace nepotvrdili.

S ohledem na neudržování prostředí se Agdam stále více mění v ruiny.

Související

Více souvisejících

města duchů ázerbájdžán Náhorní Karabach

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 5 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy