Krásy hradu Šternberk: Co v sobě ukrývá moravská perla?

Olomouc - V sousedství Olomouce najdeme lehce zapomenutou památku, která by však neměla uniknout žádnému milovníku historie. Bez přehánění se dá říci, že Šternberk je perlou renesanční architektury na Moravě i v Čechách, i když se docela ztrácí v reliéfu města, neměl by uniknout pozornosti žádného výletníka, který se zrovna nachází v okolí.

Hrad má své kořeny v polovině 13. století, kdy byl založen Zdeslavem ze Šternberka, ale jeho dnešní podoba toho nemá příliš společného se středověkem ani s dodnes existujícím šlechtickým rodem Šternberků. Na konci 14. století totiž hrad přešel do vlastnictví pánů z Kravař a poslední člen moravského rodu Šternberků zemřel bez mužských potomků. Paradoxně tak již více než 600 let hrad ani město Šternberk se Šternberky nemá vůbec nic společného. Snad kromě středověké kamenné věže, která díky své mohutnosti a majestátnosti přečkala všechny dosavadní vrtochy dějin.

Od středověkého k vytápěnému hradu

Fanoušky historické architektury je důležité upozornit na dvě výrazné přestavby hradu, které stavbě vtiskly dnešní romantickou podobu. První proběhla v 16. století za pánů Berků z Dubé a z Lipé ve stylu renesance a tento sloh dominuje Šternberku dodnes. Ještě více je dnes patrná přestavba, kterou na hradě provedl Jan II. z Lichtenštejna na přelomu 19. a 20. století. Na jednu stranu chtěl tento velký mecenáš umění zachovat historickou renesanční podobu hradu, na druhou stranu potřeboval, aby se v historické stavbě dalo pohodlně bydlet a tak vznikl architektonický unikát, který si dnes mohou návštěvníci detailně prohlédnout.

“Hrad sice původně dlouho chátral, ale v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Hrad byl velkým nákladem zmodernizován. Byl elektrifikován, vybaven výtahy a čerpadlem vodovodního systému, který zásoboval koupelny a toalety. Instalován byl též systém horko-vzdušného vytápění. Vzniklo tak na tehdejší poměry luxusní sídlo moderního aristokrata Jana II. z Liechtensteina, který je postupně vybavil historickým mobiliářem,” popsala pozoruhodnou rekonstrukci kastelánka hradu ve správě Národního památkového ústavu  Helena Gottwaldová. Uvedené technické zázemí hradu je rovněž možné detailně prohlédnout v rámci prohlídkových tras, které nabízí správa hradu.

Umělecké poklady Lichtenštejnů

Uvnitř starobylé památky se schovává ještě jeden velmi zajímavý tahák. Po Lichtenštejnech totiž na hradě zůstala část z jejich uměleckých sbírek. Sbírky umění tohoto rodu totiž dlouhodobě patří a patřily k nejbohatším soukromým sbírkám na světě a dodnes jsou umělecké předměty ve vlastnictví vévodského rodu jednou z příčin, proč je Lichtenštejnský vévoda nejbohatším monarchou na světě a předčí svými majetky údajně i britskou královnou. Nicméně šternberskou sbírku zde museli Lichtenštejni nechat, jelikož jim byla zkonfiskována po 2. světové válce. Pohnutá historie tak umožňuje pozorovat pozdně středověké a renesanční skvosty povětšinou od severských a částečně od italských mistrů uprostřed Moravy. Podle typu umění dělili Lichtenštejnové předměty do různých objektů a právě na uvedené umělecké směry byl určen starobylý hrad Šternberk.

Nově mohou návštěvníci nahlédnout do zrekonstruované kuchyně z 19. století, kde se dozvědí o stravování na hradě napříč historií a lecjaká informace překvapí. Jinými slovy, každý si přeje nahlédnout tzv. až do kuchyně. Pro dobrodružnější povahy, které se nezaleknou schodů, je pak zajímavé vyrazit i na zpřístupněné půdy hradu. Každopádně hrad Šternberk by neměl uniknout pozornosti žádného výletníka.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie Olomoucký kraj Kulturní památky Hrad Šternberk

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 13 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy