Krásy hradu Šternberk: Co v sobě ukrývá moravská perla?

Olomouc - V sousedství Olomouce najdeme lehce zapomenutou památku, která by však neměla uniknout žádnému milovníku historie. Bez přehánění se dá říci, že Šternberk je perlou renesanční architektury na Moravě i v Čechách, i když se docela ztrácí v reliéfu města, neměl by uniknout pozornosti žádného výletníka, který se zrovna nachází v okolí.

Hrad má své kořeny v polovině 13. století, kdy byl založen Zdeslavem ze Šternberka, ale jeho dnešní podoba toho nemá příliš společného se středověkem ani s dodnes existujícím šlechtickým rodem Šternberků. Na konci 14. století totiž hrad přešel do vlastnictví pánů z Kravař a poslední člen moravského rodu Šternberků zemřel bez mužských potomků. Paradoxně tak již více než 600 let hrad ani město Šternberk se Šternberky nemá vůbec nic společného. Snad kromě středověké kamenné věže, která díky své mohutnosti a majestátnosti přečkala všechny dosavadní vrtochy dějin.

Od středověkého k vytápěnému hradu

Fanoušky historické architektury je důležité upozornit na dvě výrazné přestavby hradu, které stavbě vtiskly dnešní romantickou podobu. První proběhla v 16. století za pánů Berků z Dubé a z Lipé ve stylu renesance a tento sloh dominuje Šternberku dodnes. Ještě více je dnes patrná přestavba, kterou na hradě provedl Jan II. z Lichtenštejna na přelomu 19. a 20. století. Na jednu stranu chtěl tento velký mecenáš umění zachovat historickou renesanční podobu hradu, na druhou stranu potřeboval, aby se v historické stavbě dalo pohodlně bydlet a tak vznikl architektonický unikát, který si dnes mohou návštěvníci detailně prohlédnout.

“Hrad sice původně dlouho chátral, ale v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Hrad byl velkým nákladem zmodernizován. Byl elektrifikován, vybaven výtahy a čerpadlem vodovodního systému, který zásoboval koupelny a toalety. Instalován byl též systém horko-vzdušného vytápění. Vzniklo tak na tehdejší poměry luxusní sídlo moderního aristokrata Jana II. z Liechtensteina, který je postupně vybavil historickým mobiliářem,” popsala pozoruhodnou rekonstrukci kastelánka hradu ve správě Národního památkového ústavu  Helena Gottwaldová. Uvedené technické zázemí hradu je rovněž možné detailně prohlédnout v rámci prohlídkových tras, které nabízí správa hradu.

Umělecké poklady Lichtenštejnů

Uvnitř starobylé památky se schovává ještě jeden velmi zajímavý tahák. Po Lichtenštejnech totiž na hradě zůstala část z jejich uměleckých sbírek. Sbírky umění tohoto rodu totiž dlouhodobě patří a patřily k nejbohatším soukromým sbírkám na světě a dodnes jsou umělecké předměty ve vlastnictví vévodského rodu jednou z příčin, proč je Lichtenštejnský vévoda nejbohatším monarchou na světě a předčí svými majetky údajně i britskou královnou. Nicméně šternberskou sbírku zde museli Lichtenštejni nechat, jelikož jim byla zkonfiskována po 2. světové válce. Pohnutá historie tak umožňuje pozorovat pozdně středověké a renesanční skvosty povětšinou od severských a částečně od italských mistrů uprostřed Moravy. Podle typu umění dělili Lichtenštejnové předměty do různých objektů a právě na uvedené umělecké směry byl určen starobylý hrad Šternberk.

Nově mohou návštěvníci nahlédnout do zrekonstruované kuchyně z 19. století, kde se dozvědí o stravování na hradě napříč historií a lecjaká informace překvapí. Jinými slovy, každý si přeje nahlédnout tzv. až do kuchyně. Pro dobrodružnější povahy, které se nezaleknou schodů, je pak zajímavé vyrazit i na zpřístupněné půdy hradu. Každopádně hrad Šternberk by neměl uniknout pozornosti žádného výletníka.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie Olomoucký kraj Kulturní památky Hrad Šternberk

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy