Olomouc - V sousedství Olomouce najdeme lehce zapomenutou památku, která by však neměla uniknout žádnému milovníku historie. Bez přehánění se dá říci, že Šternberk je perlou renesanční architektury na Moravě i v Čechách, i když se docela ztrácí v reliéfu města, neměl by uniknout pozornosti žádného výletníka, který se zrovna nachází v okolí.
Hrad má své kořeny v polovině 13. století, kdy byl založen Zdeslavem ze Šternberka, ale jeho dnešní podoba toho nemá příliš společného se středověkem ani s dodnes existujícím šlechtickým rodem Šternberků. Na konci 14. století totiž hrad přešel do vlastnictví pánů z Kravař a poslední člen moravského rodu Šternberků zemřel bez mužských potomků. Paradoxně tak již více než 600 let hrad ani město Šternberk se Šternberky nemá vůbec nic společného. Snad kromě středověké kamenné věže, která díky své mohutnosti a majestátnosti přečkala všechny dosavadní vrtochy dějin.
Od středověkého k vytápěnému hradu
Fanoušky historické architektury je důležité upozornit na dvě výrazné přestavby hradu, které stavbě vtiskly dnešní romantickou podobu. První proběhla v 16. století za pánů Berků z Dubé a z Lipé ve stylu renesance a tento sloh dominuje Šternberku dodnes. Ještě více je dnes patrná přestavba, kterou na hradě provedl Jan II. z Lichtenštejna na přelomu 19. a 20. století. Na jednu stranu chtěl tento velký mecenáš umění zachovat historickou renesanční podobu hradu, na druhou stranu potřeboval, aby se v historické stavbě dalo pohodlně bydlet a tak vznikl architektonický unikát, který si dnes mohou návštěvníci detailně prohlédnout.
“Hrad sice původně dlouho chátral, ale v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Hrad byl velkým nákladem zmodernizován. Byl elektrifikován, vybaven výtahy a čerpadlem vodovodního systému, který zásoboval koupelny a toalety. Instalován byl též systém horko-vzdušného vytápění. Vzniklo tak na tehdejší poměry luxusní sídlo moderního aristokrata Jana II. z Liechtensteina, který je postupně vybavil historickým mobiliářem,” popsala pozoruhodnou rekonstrukci kastelánka hradu ve správě Národního památkového ústavu Helena Gottwaldová. Uvedené technické zázemí hradu je rovněž možné detailně prohlédnout v rámci prohlídkových tras, které nabízí správa hradu.
Umělecké poklady Lichtenštejnů
Uvnitř starobylé památky se schovává ještě jeden velmi zajímavý tahák. Po Lichtenštejnech totiž na hradě zůstala část z jejich uměleckých sbírek. Sbírky umění tohoto rodu totiž dlouhodobě patří a patřily k nejbohatším soukromým sbírkám na světě a dodnes jsou umělecké předměty ve vlastnictví vévodského rodu jednou z příčin, proč je Lichtenštejnský vévoda nejbohatším monarchou na světě a předčí svými majetky údajně i britskou královnou. Nicméně šternberskou sbírku zde museli Lichtenštejni nechat, jelikož jim byla zkonfiskována po 2. světové válce. Pohnutá historie tak umožňuje pozorovat pozdně středověké a renesanční skvosty povětšinou od severských a částečně od italských mistrů uprostřed Moravy. Podle typu umění dělili Lichtenštejnové předměty do různých objektů a právě na uvedené umělecké směry byl určen starobylý hrad Šternberk.
Nově mohou návštěvníci nahlédnout do zrekonstruované kuchyně z 19. století, kde se dozvědí o stravování na hradě napříč historií a lecjaká informace překvapí. Jinými slovy, každý si přeje nahlédnout tzv. až do kuchyně. Pro dobrodružnější povahy, které se nezaleknou schodů, je pak zajímavé vyrazit i na zpřístupněné půdy hradu. Každopádně hrad Šternberk by neměl uniknout pozornosti žádného výletníka.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , Olomoucký kraj , Kulturní památky , Hrad Šternberk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 1 hodinou
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 2 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 2 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 3 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 3 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 3 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 4 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 4 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 5 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 5 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 5 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 5 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 6 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 6 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 7 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 8 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 8 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 9 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 9 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák