Dovolená v Albánii? Skvělá destinace pro milovníky pláží i přírody

Tirana - Dětem začínají letní prázdniny a vás jistě zajímá, kam se vydat, ať už k moři, za poznáním, či za přírodou. Ti, kteří se rozhodnou pro moře, okamžitě přemýšlí o starém dobrém Chorvatsku, případně i o Španělsku, Řecku a dalších destinacích. A co takhle do Albánie? To je asi ta poslední země, kam by vás napadlo vyrazit na dovolenou. Ale proč? Na rozdíl od jiných zemí si zde užijete nejen moře, ale úchvatnou přírodu. O podrobnostech dovolené v Albánii informovala cestovní kancelář Fischer.

Před pádem železné opony měla Albánie jeden z nejtvrdších komunistických režimů a byla v podstatě zcela izolovaná od okolního světa, a to jak západního, tak i východního. I z tohoto důvodu byla myšlenka trávení prázdnin v takové zemi naprosto vyloučená. Dnes je ale všechno jinak.

Kam se ale v Albánii vydat? Na rozdíl od destinací, které jsou určeny výhradně pro pobytové zájezdy, vám Albánie nabízí kromě krásných a čistých písečných pláží, jimiž je proslulá Dračská riviéra, také nádhernou a nedotčenou přírodu, starobylá města a výbornou kuchyni.

Pokud se vám opravdu nechce strávit celou dovolenou ležením na pláži a čtením novin, pak vám vřele doporučujeme navštívit města Berat, Butrint a Gjirokäster, kterým se dokonce podařilo zařadit na seznam kulturního dědictví UNESCO.

V případě, že se řadíte mezi milovníky přírody, pak tu pro vás jsou chráněné rezervace, mezi něž patří vysoké hory, křišťálová jezera a vodopády. Toto vše můžete najít v národních parcích Dajti, Karaburun-Sazan, Theth a Valbona. Za návštěvu stojí také nejvyšší pohoří Korab, nebo Ochridské jezero.

Je Albánie bezpečnou destinací?

Vzhledem k současné situaci v Evropě a k obavám z terorismu se jistě mnozí z vás začnou ptát, zda se jedná o bezpečnou zemi. V dnešní době není ostatně ani výjimkou, že se mnozí bojí cestovat i třeba do Paříže, kde se například staví okolo Eiffelovy věže ochranná zeď. 

Co se týče bezpečnostní situace, tak ta se v poslední době výrazně zlepšila, ale přesto Ministerstvo zahraniční ČR varuje před cestováním do odlehlých horských oblastí na severu země v blízkosti kosovských a černohorských hranic. V roce 2001 se v této oblasti například ztratili tři čeští turisté. Pokud jde ale o cestování na hlavních silničních tazích spojujících Albánii se sousední Makedonií, Černou Horou, Kosovem a Řeckem, tak ty jsou naprosto bez rizika. Tak jako tak je silniční infrastruktura ještě pořád na špatné úrovni a je potřeba počítat s delší časovou rezervou při cestování z města do města.

Obecně vzato je nejlepším způsobem cesty do Albánie letecká doprava. Mezi Prahou a Tiranou existuje přímé letecké spojení, které ale není kvůli nízké poptávce, tak moc frekventované. V případě, že se vám nepodaří sehnat přímou letenku do Tirany, můžete bez problémů přestupovat v Bělehradě, Athénách, případně Istanbulu.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie dovolená Moře Příroda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy