Otravuje vás světelné znečistění? Poradíme, kam se vydat za tmou

Praha - Tma se stává „ohroženým druhem“, „nedostatkovým zbožím“, tvrdí astronomové. Zásahy člověka do přírody jsou nejzřetelnější právě v noci, kdy je tma narušená umělým světlem z reklamních poutačů, halogenových reflektorů a pouličního osvětlení. Světla velkých měst září kilometry daleko a ruší spánek lidí, růst rostlin a život zvířat.

Lidé si od světelného znečištění mohou v Česku odpočinout pouze na dvou místech v republice, v takzvaných rezervacích tmy, a to v Jizerských horách v osadě Jizerka a v Beskydech na pomezí Česka a Slovenska. „Podobná místa už ovšem v Evropě nenajdete," tvrdí Pavel Suchan z České astronomické společnosti Pavel Suchan. Díky tmě se podle jeho slov dá pozorovat asi tisícovka hvězd. „Ve městech tato možnost razantně klesá, můžete vidět kolem dvou stovek hvězd a ve velkoměstech maximálně dvacítku," dodal Suchan.

Ve světě existuje více než deset chráněných oblastí tmavé oblohy, převážně v USA a v Kanadě. O jejich založení uvažují také na Novém Zélandě, v Maďarsku a na slovensko-ukrajinských hranicích v Národním parku Poloniny.

Světelné znečištění považují astronomové za závažný globální problém, který ovlivňuje životy lidí, zvířat i růst rostlin. Kromě toho, že negativně ovlivňuje kvalitu spánku a odpočinku, podle izraelských odborníků dokonce může podporovat rakovinné bujení. Jedna z ochranných látek proti tomuto onemocnění - melatonin, se totiž tvoří pouze za tmy.

Přírodovědci zase varují před vlivem světelného znečištění na populace v noci aktivního hmyzu. Ten se totiž orientuje podle zbytkového UV záření a umělé osvětlení ho tak mate. Největší vliv mají lampy svítící chladným, bílým až namodralým světlem. Kolem nich se hmyz shlukuje a často umírá. Nedostatek hmyzu se projevuje na nízkém opylování stromů a květů a úbytku hmyzožravců v městských regionech.

Během tohoto víkendu se v českých „rezervacích tmy" uskuteční nejrůznější astronomické akce a přednášky. Na Jizerce-Sklárně začnou ve 13.00 a budou pokračovat až do večerních hodin.

Podobné budou i v chatě Švarná Hanka ve beskydských Starých Hamrech na Gruni. Od dvou hodin odpoledne tam mohou lidé pozorovat Slunce. Oficiální program začne o dvě hodiny později. V Beskydech mohou na obloze návštěvníci vidět Mléčnou dráhu, tzv. Zodiakální světlo a dokonce i Polární záři.

Související

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

Více souvisejících

astronomie Příroda

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy