Zámek Moravská Třebová skrývá nejstarší renesanční dílo na sever od Alp

Město Moravská Třebová leží v Pardubickém kraji, v okrese Svitavy, na severozápadní Moravě. Jeho historie sahá až do 13. století. Za časů pánů z Boskovic a ze Žerotína se město těšilo přezdívce Moravské Athény. Nejen humanistické vzdělání, ale i umění obohatilo toto město, Místní zámek dokonce nese prim mezi renesančními památkami na sever od Alp.

Dnešní město Moravská Třebová bylo založeno někdy během 13. století jako kolonizační město s pravidelnou zástavbou. Že se jednalo o město vysazené v doposud vůbec či jen málo osídlené oblasti svědčí i název. Jméno Třebová je odvozeno od staroslověnského slova triebiti, tedy mýtit les.

Vedle jiných městských památek zaujímá výsadní postavení místní zámek. Historie hradního sídla místních pánů začíná již za časů Boreše z Rýzmburka. Ten původně vysadil malé městečko společně s nevelkým hradem v lokalitě Radkov jihovýchodně od dnešní Moravské Třebové. Po dobytí města a hradu Závišem z Falkenštejna někdy v letech 1285 až 1286 zdejší osídlení zcela neskončilo, ale hlavní zájem vrchnosti se začal soustředit do Moravské Třebové.

To nadále spravovali příslušníci třebovská větve Hrabišiců. Po jejich vymření připadlo panství jako odúmrť králi Janu Lucemburskému. Ten město zastavil Janu Železnému z Lipé, který začal budovat přímo ve městě nový hrad. Hrad je poprvé zmiňován v roce 1346 a jeho základy jsou dodnes součástí dnešního zámku. Dochoval se též gotický sál s krásnou žebrovou klenbou.

Rozvoj hradu začal později za časů pánů z Boskovic. Konkrétně v roce 1486 jej koupil významný moravský šlechtic Ladislav z Boskovic. Ten se při svých cestách seznámil v Itálii se soudobím italským uměním, které ho následně inspirovalo k přestavbě jeho sídla v Moravské Třebové.

Přeměny hradu v raně renesanční zámek se zhostili vlašští umělci a stavitelé. Po jejich působení se v areálu zámku dodnes dochoval raně renesanční portál z roku 1492, který je nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Jen o tři roky mladší jsou dva mramorové medailony s portréty Ladislava z Boskovic a jeho ženy Magdaleny z Dubé a Lipé. Ty byly společně s portálem objeveny při přestavbě zámku v roce 1840 Aloisem II. z Lichtensteina a dnes jsou druhotně osazené v jižní bráně. Jedná se však o kopie, originály jsou uloženy v rámci interiérové expozice zámku.

Posledním majitelem zámku z rodu pánů z Boskovic byl Jan. Jím moravská větev roku 1589 vymírá a jejich majetky přechází dědictvím do rukou Žerotínů. Ladislav Velen ze Žerotína si následně Třebovou zvolil za své sídlo, což vedlo k dalšímu rozkvětu zámku. Na místě bývalého hradního příkopu vznikla tři manýristická křídla zámeckého předdvoří opatřená směrem do nádvoří arkádami. Autorem projektu zámecké stavby byl nejspíše architekt císaře Rudolfa II. Giovanni Maria Filippi.

Moravská Třebová byla v letech před bitvou na Bílé hoře místem, kde se rozhodovalo o záležitostech země, obzvláště když se Ladislav ze Žerotína stal náčelníkem stavovského povstání na Moravě. Po prohrané bitvě na Bílé Hoře ale musel Ladislav Velen ze Žerotína v roce 1620 emigrovat před trestem smrti. Zkonfiskovaný majetek získal v následujícím roce jako léno koruny české Karel z Lichtensteina.

Liechtensteinové již na zámku nesídlili a překrásné sídlo se stalo jen sídlem úředníků a správy panství. Osud již k zámku nebyl příliš přívětivý. V roce 1643 jej vyplenila švédská vojska. Značnou újmu tehdy utrpěla především stará knihovna.

Největší zkázu však přinesl zámku i městu velký požár z jara roku 1840. Město tehdy přišlo asi o 180 domů, zámek zcela vyhořel. Jeho značná část musela být stržena, v lepším případě opravena či přestavěna. Po požáru bylo západní křídlo zámku přestavěno symetricky s východním křídlem, kde se dodnes dochovaly zbytky nejstarších stavebních úprav zámku z období Boskoviců. Zachováno zůstalo manýristické arkádové nádvoří a ze starého hradu jedna pozdně gotická místnost.

Zámek zůstal v majetku Lichtensteinů až do roku 1945, kdy byl znárodněn. Nadále v něm zůstávaly kanceláře a byty. Ve druhé polovině 20. století v něm byly kancelářské prostory a sklady lesního závodu. Na lepší časy svitlo zámku až v nedávné době, kdy prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Ta mu vrátila zašlý lesk a obohatila jeho interiér o zajímavou muzejní expozici.

Související

Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

historie hrady a zámky architektura Umění

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy