Zámek Moravská Třebová skrývá nejstarší renesanční dílo na sever od Alp

Město Moravská Třebová leží v Pardubickém kraji, v okrese Svitavy, na severozápadní Moravě. Jeho historie sahá až do 13. století. Za časů pánů z Boskovic a ze Žerotína se město těšilo přezdívce Moravské Athény. Nejen humanistické vzdělání, ale i umění obohatilo toto město, Místní zámek dokonce nese prim mezi renesančními památkami na sever od Alp.

Dnešní město Moravská Třebová bylo založeno někdy během 13. století jako kolonizační město s pravidelnou zástavbou. Že se jednalo o město vysazené v doposud vůbec či jen málo osídlené oblasti svědčí i název. Jméno Třebová je odvozeno od staroslověnského slova triebiti, tedy mýtit les.

Vedle jiných městských památek zaujímá výsadní postavení místní zámek. Historie hradního sídla místních pánů začíná již za časů Boreše z Rýzmburka. Ten původně vysadil malé městečko společně s nevelkým hradem v lokalitě Radkov jihovýchodně od dnešní Moravské Třebové. Po dobytí města a hradu Závišem z Falkenštejna někdy v letech 1285 až 1286 zdejší osídlení zcela neskončilo, ale hlavní zájem vrchnosti se začal soustředit do Moravské Třebové.

To nadále spravovali příslušníci třebovská větve Hrabišiců. Po jejich vymření připadlo panství jako odúmrť králi Janu Lucemburskému. Ten město zastavil Janu Železnému z Lipé, který začal budovat přímo ve městě nový hrad. Hrad je poprvé zmiňován v roce 1346 a jeho základy jsou dodnes součástí dnešního zámku. Dochoval se též gotický sál s krásnou žebrovou klenbou.

Rozvoj hradu začal později za časů pánů z Boskovic. Konkrétně v roce 1486 jej koupil významný moravský šlechtic Ladislav z Boskovic. Ten se při svých cestách seznámil v Itálii se soudobím italským uměním, které ho následně inspirovalo k přestavbě jeho sídla v Moravské Třebové.

Přeměny hradu v raně renesanční zámek se zhostili vlašští umělci a stavitelé. Po jejich působení se v areálu zámku dodnes dochoval raně renesanční portál z roku 1492, který je nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Jen o tři roky mladší jsou dva mramorové medailony s portréty Ladislava z Boskovic a jeho ženy Magdaleny z Dubé a Lipé. Ty byly společně s portálem objeveny při přestavbě zámku v roce 1840 Aloisem II. z Lichtensteina a dnes jsou druhotně osazené v jižní bráně. Jedná se však o kopie, originály jsou uloženy v rámci interiérové expozice zámku.

Posledním majitelem zámku z rodu pánů z Boskovic byl Jan. Jím moravská větev roku 1589 vymírá a jejich majetky přechází dědictvím do rukou Žerotínů. Ladislav Velen ze Žerotína si následně Třebovou zvolil za své sídlo, což vedlo k dalšímu rozkvětu zámku. Na místě bývalého hradního příkopu vznikla tři manýristická křídla zámeckého předdvoří opatřená směrem do nádvoří arkádami. Autorem projektu zámecké stavby byl nejspíše architekt císaře Rudolfa II. Giovanni Maria Filippi.

Moravská Třebová byla v letech před bitvou na Bílé hoře místem, kde se rozhodovalo o záležitostech země, obzvláště když se Ladislav ze Žerotína stal náčelníkem stavovského povstání na Moravě. Po prohrané bitvě na Bílé Hoře ale musel Ladislav Velen ze Žerotína v roce 1620 emigrovat před trestem smrti. Zkonfiskovaný majetek získal v následujícím roce jako léno koruny české Karel z Lichtensteina.

Liechtensteinové již na zámku nesídlili a překrásné sídlo se stalo jen sídlem úředníků a správy panství. Osud již k zámku nebyl příliš přívětivý. V roce 1643 jej vyplenila švédská vojska. Značnou újmu tehdy utrpěla především stará knihovna.

Největší zkázu však přinesl zámku i městu velký požár z jara roku 1840. Město tehdy přišlo asi o 180 domů, zámek zcela vyhořel. Jeho značná část musela být stržena, v lepším případě opravena či přestavěna. Po požáru bylo západní křídlo zámku přestavěno symetricky s východním křídlem, kde se dodnes dochovaly zbytky nejstarších stavebních úprav zámku z období Boskoviců. Zachováno zůstalo manýristické arkádové nádvoří a ze starého hradu jedna pozdně gotická místnost.

Zámek zůstal v majetku Lichtensteinů až do roku 1945, kdy byl znárodněn. Nadále v něm zůstávaly kanceláře a byty. Ve druhé polovině 20. století v něm byly kancelářské prostory a sklady lesního závodu. Na lepší časy svitlo zámku až v nedávné době, kdy prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Ta mu vrátila zašlý lesk a obohatila jeho interiér o zajímavou muzejní expozici.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie hrady a zámky architektura Umění

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

Mrazivé počasí na ústupu. Pod nulou bude v noci ještě dvakrát

Česko má před sebou poslední dvě mrazivé noci, avizují meteorologové. Hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vydal výstrahu, která prodlužuje varování před mrazem ve vegetačním období do soboty v jihozápadní polovině Čech.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy