srdeční tep srdce

Ilustrační fotografie

7 signálů, že srdce selhává

Srdeční selhání je jednou z hlavních příčin hospitalizace u lidí, kteří jsou starší 65 let. V současnosti se s onemocněním, při kterém srdce nezvládá pumpovat dostatečné množství krve do organismu, léčí více než 280 tisíc lidí. U většiny z nich nemoc propukla po prodělaném infarktu.
Nemocnice, ilustrační foto

Pokud kardiaky napadne nákaza, je u nich třikrát vyšší riziko než u ostatních, říká Linhart

Česká kardiologická společnost vítá, že pacienti, kteří mají problémy se srdcem, mohou být od minulého týdne přednostně očkováni proti onemocnění covid-19. „Pokud se kardiaci infikují koronavirem, vystavují se oproti jiným nemocným trojnásobně vyššímu riziku, že infekci podlehnou. Jsem velice rád, že o vakcinaci je ze strany pacientů, kteří mají problémy se srdcem, velký zájem,“ říká předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart, který s kolegy představil i nové moderní léky, které mají zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve.
Lékaři, ilustrační foto

Neodkládejte kvůli koronaviru vyšetření srdce. Podcenění může skončit fatálně, varují kardiologové

Čeští kardiologové varují, že zanedbané infarkty a neochota jet do nemocnice anebo k lékaři na preventivní prohlídku kvůli obavě z nákazy koronaviru se časem promítne v podobě exploze případů srdečního selhání. „Ve všech evropských zemích včetně Česka jsme loni zpozorovali 25 až 75% pokles výskytu infarktů. Shodli jsme se, že uvedený jev způsobila především neochota nemocných volat záchrannou službu a dorazit do nemocnice, protože mají strach, aby nechytli infekci,“ říká předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart. Pacienti, kteří mají problémy se srdcem, by se měli dát naočkovat proti covidu-19, neboť patří do nejohroženější skupiny z hlediska úmrtnosti.
Michal Vrablík Rozhovor

Kardiaci mohou mít těžký průběh koronaviru. Hlídejte si i cholesterol, říká pro EZ profesor Vrablík

ROZHOVOR – Ocitli se v ohrožení. Preventivní kardiolog Michal Vrablík potvrzuje, že části pacientům, kteří kvůli covidu-19 skončili v nemocnici, koronavirus poškodil srdce. „Odborníci se skutečně shodují že onemocnění covid-19 je chorobou kardiovaskulárního systému, protože se zdá, že právě cévní systém hraje velkou roli v tom, jak průběh onemocnění vypadá. Z provedeného průzkumu vyplývá, že segment kardiaků a metabolicky nemocných je nejvíce ohroženou skupinou,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz předseda České společnosti pro aterosklerózu profesor Vrablík.
Lékořice

Smrtící lékořice. Muž zemřel v důsledku nadměrné konzumace cukrovinek

„Dobrého pomálu.“ Tohoto přísloví bychom se v případě výrobků s lékořicí měli pevně držet. Zvýšená konzumace lékořice totiž může způsobit závažné zdravotní obtíže v důsledku nadměrné konzumace látky zvané glycyrrhizin, která způsobuje minerální nerovnováhu v krvi. Důsledkem může být srdeční arytmie vedoucí k selhání srdce.
Ilustrační foto

Vědci zjistili, jaký vliv má karanténa na lidské zdraví

Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu přijala mimořádná opatření a nový ministr zdravotnictví Roman Prymula chce v průběhu příštího týdne vyhlásit další ohledně veřejného shromažďování a o případném uzavření středních škol. Obyvatelé se obávají nejhoršího, a to je vyhlášení karantény, protože podle epidemiologů je to jeden z nejlepších způsobů, jak se účinně bránit před šířením viru. Jaký má karanténa vliv na naše fyzické zdraví? Podle odborníků oslabujeme svá srdce, plíce a zhoršuje se funkce mozku.
Ilustrační fotografie

Covid-19 poškozuje plíce, mozek i srdce, shodují se odborníci z ČR i ze světa

Onemocnění COVID-19 je považováno především za respirační onemocnění. SARS-CoV-2 ale ovlivňuje více orgánových systémů včetně kardiovaskulárního či centrálního nervového systému (CNS), nová studie z Univerzity Yale potvrdila, že se infekce může dostat také do mozku. Podle českého infektologa Ladislava Machala, který se obává dlouhodobých následků viru, to není žádné překvapení.
Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Covid-19 má podle studie dopad na srdce. Neví se však, zda trvalý

Koronavirová infekce zanechává následky na srdci mnoha pacientů i v případě, kdy nešlo o těžce nemocné, kteří by se museli léčit v nemocnici. Ukázaly to výsledky německé studie, o nichž informuje vědecký portál Statnews.com. Zatím není jasné, zda poškození srdce je dočasné nebo trvalé.
Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Covid-19 ovlivňuje i činnost srdce. Pacientům často funguje abnormálně

Nálezy nové globální studie uvádějí, že jeden ze sedmi vyšetřených pacientů s covid-19 vykazoval závažné abnormality srdce, které mají pravděpodobně významný dopad na jejich zotavení i přežití. Důkazy naznačují, že covid-19 nejen poškozuje srdce, ale i další důležité orgány kvůli srážlivosti krve.
ženy

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek studie děsí

Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku v jeho těle a tím se zhoršuje fungování jeho srdce a plic. Podle deníku Corriere della Sera stačí dva týdny bez pohybu, aby se zhoršil metabolický profil, tedy poměr mezi svalstvem a tukem v těle. Tělo se dostane do normálního stavu, když začne znovu sportovat.
Maso na českých pultech, ilustrační fotografie

Rakovina ze slaniny? Nový výzkum vše mění

Způsobuje červené maso, do kterého zahrnujeme hovězí, jehněčí, vepřové a telecí maso i zvěřinu rakovinu střev? Podle nedávných studií ano, dokonce před ním varovali lékaři z celého světa. Jak se ale nyní ukázalo, je to ve skutečnosti trochu jinak.
Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska

Exprezident Kiska musel na sál, operovali mu srdce

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska dnes podstoupil plánovanou operaci kvůli srdeční arytmii. Kiska po zákroku na sociální síti napsal, že se cítí výborně. Kiska jako jeden z mála někdejších vrcholných politiků na Slovensku informoval o svých zdravotních komplikacích i o samotné operaci.
lidské tělo

Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Studenti Oregonské zdravotnické a vědecké univerzity v Portlandu nemohli uvěřit svým očím, když zkoumali na pitevně mrtvolu 99leté ženy, která zemřela z přirozených příčin. Při otevření jejího těla zjistili, že žena má všechny orgány přehozené. Zprávu přinesl server CNN.
Ilustrační foto

Objev, který vědcům vyrazil dech: Zvířata mohou žít měsíce bez kyslíku

Během zimy se jeden druh želv ukládá k zimnímu spánku v rybnících a jezerech. Ačkoliv jsou pod vrstvou ledu, dokáží přežít až šest měsíců bez toho, aby potřebovaly kyslík. Podle vědců by důkladné pochopení mechanismu tohoto procesu mohlo vést k vyvinutí léků pro problémy s nedostatkem kyslíku.

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy